Turime pirmąjį „Šilutės sekretą“, kuris… susprogdino internetą

sekretai copyPenktadienį Šilutės centre, Lietuvininkų gatvėje, šalia 27-tuoju numeriu paženklinto namo, įmontuotas pirmasis „Šilutės sekretas“: mažytis šalia esančio namo praeitį menantis stiklinis kambarėlis šaligatvyje.

Internetinėje erdvėje pasklidusi žinia tiesiogine žodžio prasme „susprogdino“ feisbuką: šia Šilutės naujiena dalijosi tokios žinomos asmenybės kaip Olegas Šurajevas, Vilniaus meras Remigijus Šimašius, Saugirdas Vaitulionis, Jurga Baltrukonytė, ją komentavo meno kritikai ir net pats architektūros guru Audrys Karalius.

Projektas skatins didžiuotis miestu

Apie idėją tokių „sekretų“ Šilutėje įrengti 20 prabilta daugiau nei prieš metus. Tai buvo SBA bendrovės „Šilutės baldai“ ir Meno mokyklos bendras projektas. Buvo parinkti namai, apie kuriuos miesto moksleiviai surinko istorinių žinių. Pagal tai ir numatyta sukurti kambarėlius, kurie bus įmontuoti šaligatviuose. Jie dar bus ir apšviesti.

Šilutės meno mokyklos mokytojas Andrius Sirtautas juokavo, kad pirmasis kambarėlis – tarsi bandomasis triušis. Dabar bus stebima, kaip jis išsilaikys per žiemą, ką reikėtų taisyti rengiant kitus. O jau kitų metų pavasarį iš anksto numatytose vietose atsiras ir likusieji 19. Juose taip pat bus atvaizduotas buvęs gyvenimas dar išlikusiuose istoriniuose miesto pastatuose.

„Norime, kad Šilutės gyventojai ir turistai domėtųsi turtinga daugiau nei pusės tūkstančio metų miesto istorija. Pirmasis sėkmingas mūsų bendras projektas – „Šilutės siena“, kuriame ant pusės kilometro sienos buvo išpiešti svarbiausi miesto istorijos epizodai ir įamžintos asmenybės, išgarsino mūsų bendruomenę ne tik Lietuvoje. Jis pateko į finalinį geriausių Europos komunikacijos projektų etapą. Skaičiuojame, kad prie projekto tiesiogiai prisidėjo kas trečias šilutiškis – rinko informaciją ar į rankas paėmęs teptuką padėjo piešti. Manome, kad „Šilutės sekretai“ bus dar įspūdingesnis projektas ir šilutiškius skatins didžiuotis savo miestu“, – sako „Šilutės baldų“ direktorius Eimuntas Jankauskas.

Anot jo, „Šilutės sekretai“ kvies susipažinti su miesto praeitimi ir tyrinėti patį miestą ieškant šaligatviuose įmontuotų „sekretų“. „Vyresni žmonės iš vaikystės dar prisimena, kaip su draugais slaptose vietose juos kurdavo – po stiklu padėdavo įvairiausius žaisliukus ar blizgučius ir uždengdavo stiklu. Įrengti Šilutėje bus panašūs, tik pateikti moderniai, meniškai ir su LED apšvietimu,“ – sako E. Jankauskas.

Bus interneto svetainėJankauskas Eimantas

A.Sirtautas pasakoja, kad tie 20 sekretų ne vien vaikų gaminti, trečdalis jų bus suaugusiųjų, kurie lanko Meno mokyklos suaugusiųjų studiją, rankų darbas. Taip nuspręsta todėl, kad norėta pasiekti kokybės įvairovę. Skirtumas tik toks, kad suaugusieji gamins sudėtingiausius kambarėlius. Pirmasis – odontologės Kristinos darbas, kuri, pasak dailės mokytojo Andriaus, yra kruopšti ir labai meniška mokinė.

„Šilutės baldų“ vadovas E. Jankauskas pasakoja, kad į „sekretų“ projektą aktyviai įsitraukė miesto moksleiviai ir mokytojai, ieškodami įdomios informacijos apie „auksinį“ Šilutės laikotarpį XIX a. pab. – XX a. pr. kai mieste kūrėsi verslai, buvo statomi infrastruktūros objektai. Visos mokyklos burtų keliu išsirinko namus, apie kuriuos turėjo ieškoti informacijos. Iš įvairių šaltinių surinkus faktus, kas veikė iki šiol išlikusiuose namuose Lietuvininkų gatvėje, Meno mokyklos auklėtiniai ėmėsi gaminti „kambarius“.

„Visi tikroviškai atkurti kambariai bus patalpinti į specialias dėžutes, uždengti grūdintu stiklu ir įmontuoti į šaligatvius. Pirmasis jau dabar įrengtas kambarys prie Lietuvininkų g. 27 namo vaizduoja geraširdžio ūkininko ir prekiautojo sviestu Johannes Guttack tradicinio kaimiško stiliaus nedidelio namelio interjerą. Planuojama, kad apie visus sekretus bus galima pasiskaityti specialioje interneto svetainėje“, – pasakoja E. Jankauskas.

Pabaiga – prieš miesto šventę

Sekretai įspūdingai turėtų atrodyti naktį, nes bus apšviesti. Tuo rūpinasi UAB „Įtampa“ vadovai, kurie taip pat padeda įgyvendinti unikalią idėją. „Šilutės baldų“ kolektyvas ne tik pasirūpino „sekretų“ dėžėmis, medžiagomis kambariams, bet ir atspariu stiklu, taip pat kitomis detalėmis, kad „kambarėliai“ būtų sandarūs ir ilgai džiugintų miestiečius ir miesto svečius.
Visi „sekretai“ dienos šviesą turėtų išvysti kitų metų miesto šventės dieną, bet menininkai tikisi įrodyti, kad tai reikėtų paankstinti. „Geriau savaitę – dvi prieš šventę, nes kartu tai bus dar vienas stimulas į mūsų miesto šventę suvažiuoti daugiau smalsuolių“, – mano A. Sirtautas.

Naujiena pasidalijęs feisbuke jis sakė turėjęs net „prisilenkti prie monitoriaus“, kad įsitikintų, jog tikrai neklysta… „Džiaugėsi žurnalai, keliautojai po pasaulį, kažkokio motomaratono organizatoriai net svaigsta kitais metais į maršrutą įtraukti Šilutę. Dar kartą įsitikinau, kad miestams ne betoninių trinkelių reikia, ne pjūklais išdžyrintų aikščių, o labai labai paprastų ir nuoširdžių dalykų“, – rašė jis „Šilutės naujienoms“.