Turininga gimnazistų edukacinė kelionė po Kauną

Šilutės pirmosios gimnazijos antrokai gimnazistai su auklėtojais Irena Šulgiene, Algirdu Geču ir Jūrate Leoniene vyko į edukacinę kelionę po Kauną. Kelionės tikslas - giliau pažinti laikinąją Lietuvos sostinę, pamatyti joje esančią istorinę Prezidentūrą ir kitus kadaise svarbias funkcijas atlikusius pastatus.

Akimirkos prie istorinės Prezidentūros.

Pirmoji stotelė – istorinė Prezidentūra, veikusi tik 21 metus. Apžiūrėjome trijų tarpukario metu valdžiusių prezidentų statulas – Antano Smetonos, Aleksandro Stulginskio ir Kazio Griniaus. Plačiau apie jų veiklą Lietuvos labui sužinojome Prezidentūros viduje, pasakojant gidei. Vienas įsimintiniausių ir labiausiai nustebinusių faktų – jog A. Stulginskio dukra gyvena iki šiol ir jai net 101 metai! Moteris įsikūrusi JAV, jos vaikai kalba lietuviškai. Gidė pasakojo, kad autentiškos Prezidentūroje likusios tik išorinės sienos. Buvo įdomu pamatyti Lietuvos Tarybos nutarimo dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dokumento originalą, parašytą lietuvių ir vokiečių kalbomis.

Kelionę tęsėme Kauno senamiestyje, kur kita gidė vaizdingai pasakojo apie įvairius senamiesčio pastatus, jų paskirtį tarpukariu. Svarbu tai, jog Kauno žydai stipriai prisidėjo prie miesto modernėjimo. Vienas iš pamatytų pastatų – žydų bankas. Pasak gidės, vykstant Kauno holokaustui iš 27 tūkstančių miesto žydų liko tik 2 tūkstančiai…

Sustojome prie dabartinio muzikinio teatro, kuris tarpukariu atliko valstybės teatro funkciją, kur buvo statoma opera, baletas, drama. Šį teatrą įkūrė Kipras Petrauskas – garsus to meto operos solistas. Įdomus faktas, kad šalia teatro protestuodamas prieš tarybinį režimą susidegino Romas Kalanta.

Viena paskutiniųjų stotelių buvo vietoje, kurią, pasak gidės, žino ne visi Kauno gyventojai. Tai gyvenamasis namas su išskirtine architektūra – istorizmo stiliaus. Šiam stiliui būdingas praeities meno stilių pakartojimas. Tarpukariu namas buvo banko tarnautojų būstinė, o pastato grožis visus nustebino.

Gimnazistams ekskursija paliko didelį įspūdį, buvo naudinga sužinoti apie tarpukario Kauną, laikinąją Lietuvos sostinę, tai padėjo pasikartoti istorijos pamokų metu gautas žinias.

 

Danielė MATULEVIČIŪTĖ, gimnazistė