Tvarka kapinėse: tvarkykimės taip, kad nepiktintume kaimynų

kapines ivanauskas ir moteris plyteles aptaskytosPastaruoju metu tvarka šilutiškių amžinojo poilsio vietoje vis kelia diskusijų, dėl tvarkos kapinėse susikerta daugybė skirtingų nuomonių.

„Šilutės naujienose“ jau diskutavome skaitytojų pasiūlytomis temomis dėl šunų vedžiojimo kapinėse ir apie praėjimus tarp kapų užtvėrusius suoliukus.  

Šįkart viešumo ieškojo Virginija, laukianti nesulaukianti, kada jos tėvų kapo teritoriją taip, kaip buvo, sutvarkys gretimą kapavietę tvarkiusi įmonė.

Nesutvarkius – draudimas dirbti

Virginijos problema iš pirmo žvilgsnio gal ir menka – ant kapavietę juosiančių trinkelių paliktos kelios cemento dėmės, kelios nuo bendros juostos nulūžusios trinkelės. Taip kapo aplinką, anot jos, sudarkė gretimą kapavietę tvarkę vienos šalia kapinių įsikūrusios paminklų dirbtuvės darbininkai.

Virginija sako jau beveik metus prašanti ir laukianti, kad tos įmonės savininkas Albinas sutvarkytų kapavietės teritoriją taip, kaip buvo, bet šis pastaruoju metu tik šaipytis pradėjęs. Verslininko neįveikė ir kapinių prižiūrėtojo paraginimas.
„Noriu, kad mane išgirstų ir tvarką paliktų tokią, kokia buvo“, – sako moteris.

„Reikėjo ateiti tiesiai į seniūniją, jau būtume pasikalbėję su tos įmonės vadovu“, – greitesnę išeitį siūlo Šilutės seniūno pavaduotojas Algirdas Ivanauskas.

Jis pats važiuoja į kapines su minėtosios paminklų gamybos įmonės vadovu ir ragina padaryti čia tvarką.

„Duosime mėnesį laiko, o jei nesutvarkys, būsime priversti uždrausti atlikti darbus kapinėse“, – toks ir griežtas seniūno pavaduotojo verdiktas.kapines iplyteles aptaskytos

Dedant trinkeles privalu derinti

Pasak A.Ivanausko, pretenzijų dėl kaimynystėje kapus tvarkiusių ir aplinką apgadinusių darbininkų darbo sulaukiama retai. Kur kas dažniau tarpusavyje vaidijasi giminaičiai, „nepasidalijantys“ kapaviečių priežiūros darbų, nesutariantys, kam ir kokį paminklą reiktų statyti, ką šalia ko laidoti.

Mada apdėti kapavietės ribą plytelėmis pastaruoju metu sparčiai plinta, tačiau bet kaip to daryti negalima. Pirmiausia reikia į seniūniją atnešti prašymą, kuriame privalu nurodyti ir įmonę, kuri atliks darbus.

„Tai tam, kad kilus konfliktui žinotume, kas dirbo, ir kur to darbuotojo ieškoti“, – sako A.Ivanauskas.

Beje, privalu tokius darbus suderinti ir su kaimyninės kapavietės savininkais, šis reikalavimas negalioja tik seniai plytelėmis apdėtiems kapams. O leidimą išduodanti seniūnija dar paprašo, kad naujai trinkelėmis taką klojantis šeimininkas jas sudėtų nuo vienos kapavietės iki kitos.

„Taip visiems bus saugau tokiu taku vaikščioti“, – patikslina seniūno pavaduotojas.

Be abejo, kasant duobę ir vėliau tvarkant kapą privalu pasaugoti kaimynų želdinius, nevartyti ir nelaužyti gretimų kapaviečių tvorelių, augalų. O jei netyčia taip įvyko – privalu sutvarkyti taip, kaip buvo anksčiau.

Suoliukus stebi toliau

Seniūnijos ir UAB „Šilutės komunalininkas“ darbuotojai vis dar stebi, ar kapaviečių savininkai šalina ant takų pastatytus suoliukus. Toks sprendimas buvo priimtas prieš kelis mėnesius, apie tai informuojantys „Šilutės komunalininko“ skelbimai dar tebekabo ant kapinių vartų.

Pasak A.Ivanausko, stengiamasi į šią problemą žvelgti geranoriškai; tų suoliukų, kurie stovi atokiai, kapavietės teritorijoje ir netrukdo kitiems, nereikia griauti. Nugriauti reikalaujama tik tuos, kurie užima tako erdvę ir trukdo praeiti.