Tyla spengiantis koncertas – ir mitingas, ir sveikinimas senjorams

tylusis koncertas pancerovaSpalio 1-oji Šilutės kultūros ir pramogų centre paminėta kaip dviguba šventė, o į šventinės nuotaikos sriubą kultūrininkai ir šiek tiek druskos įbėrė – surengė piketą. Ant scenos užlipę chorai turėjo dovanoti koncertą senjorams, kurie tądien minėjo Pagyvenusių žmonių dieną. Bet koncertas pradėtas spengiančia tyla. Kartu su 49 Lietuvos kultūrininkų bendruomenėmis, Šilutės kultūros darbuotojai piketavo su mintimi, kad, jų atlyginimams nepakilus, tokia tyla gali „praūžti“ ir kasmetinė Dainų šventė.

Sveikinimo žodį senjorams tarti atėjęs Šilutės savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Alvidas Šimelionis leido suprasti, kad tokio tylos koncerto ir piketo jis nesuprantąs. Jis retoriškai susirinkusiųjų klausė – ar tyla tikrai pati geriausia priemonė išspręsti problemas?

Daugelis susidūrė su neteisybe

Pasaulinės muzikos ir Pagyvenusių žmonių dienos koncertas antradienį Šilutės kultūros ir pramogų centre prasidėjo neįprastai: sugužėjus ant scenos visiems tądien susirinkusiems chorams, pristatyta, kad bus atliekamas Džono Keidžo kūrinys „4’33“, bet užsidengę burnas atlikėjai kūrinį pradėjo ir baigė ausyse spengiančia tyla.

Kultūros ir pramogų centro direktorė Jūratė Pancerova tuoj po tyloje paskendusios dainos pristatė, kad kartu su kitomis šalies kultūrininkų bendruomenėmis taip tyliuoju koncertu piketavo ir Šilutės kultūros darbuotojai. Anksčiau, rugsėjo 25-ąją jie dalyvavo mitinge Vilniuje už didesnes algas, įteikė valdžios atstovams rezoliuciją reikalaudami imtis ryžtingų veiksmų ir patvirtinti konkrečią kultūros darbuotojų darbo užmokesčio kėlimo programą ir iki spalio 7-osios lauks Vyriausybės atsakymo.

„Kultūra – neatsiejama mūsų gyvenimo dalis, kuri formuoja tautą. Tačiau kultūrai tyko pavojus ne brandinti visuomenę, bet tapti jos tarnaite, prisitaikant prie visuomenės vartotojiško gyvenimo. Kad taip neatsitiktų, privalu kalbėti ne tik apie tautos procesus, vystymosi kryptis, bet svarbiausia – kalbėti apie kultūros žmogų, apie kultūros šiandieninę būtį. Kultūros darbuotojų atlyginimų kėlimo problema nebegali būti tik deklaracija“, – kalbėjo KPC direktorė.

J.Pancerova sakė, kad piketuodami kartu su visa Lietuva, šia akcija Lietuvos valdžiai šilutiškiai parodė, jog po truputį jų kelias veda link Dainų šventės boikoto. Mat, problemoms nepajudėjus iš mirties taško, ir Dainų šventė vietoje skambių dainų gali pralėkti tyloje.tylusis koncertas simelionis

Sveikinimo kalbą senjorams sakęs A.Šimelionis prasitarė, kad, kalbant apie neteisybę, taip pat piketuoti turėtų ir savo profesinę šventę kitą dieną švenčiantys policijos pareigūnai. Neteisybės patyrė ir senjorai, kurių pensijos kaip su žirklėmis vis apkarpomos.

„Tiesą sakant, nežinau, ar tyla, kuri šiandien koncerto pradžioje buvo kaip akcijos dalis, yra geriausia priemonė problemoms spręsti. Juk iškilus nesklandumams, dažniausiai viską sprendžiame kalbėdamiesi“, – savo nuomonę reiškė A.Šimelionis.

Muzikos ir senjorų diena sutapo ne veltui

Tyloje paskendo tik vienas kūrinys, galiausiai koncertas susirinkusiems senjorams įvyko. Dainas jiems skyrė choras „Pamario aidas“, mišrus vokalinis ansamblis „Mingė“, neįgaliųjų draugijos ansamblis „Kvietkelis“, vaikų popchoras „Spindulys“.

Pakalbėjęs apie neteisybę dėl atlyginimų ir tylos, A.Šimelionis sveikinimo žodžius liejo ir pagyvenusiems šilutiškiams, pavadindamas juos brandžiais jaunuoliais: „Gražus metų laikas ruduo, kiek daug jame spalvų ir atspalvių, tačiau net pati gražiausia gamta negali dovanoti tiek įspūdžių, kokių patyrėte jūs. Gyvenimas, aišku, buvo ne vien tik džiaugsmai, laimės akimirkos, buvo ir skausmo, netekčių. Tačiau Savivaldybės vardu su garbiais jubiliejais sveikinant rajono ilgaamžius pamatome, kokia patirtis tūno jų atmintyje, kokia tolerancija, siekis gyventi geriau“, – sakė jis.

Administracijos direktorius pastebėjo, kad muzikos ir pagyvenusių žmonių diena sutampa ne veltui. Mat, dažnai pagyvenusieji sako, jog prabėgę metai susilpnino akis, jie nebegali televizoriaus žiūrėti, laikraščio skaityti, tačiau širdį dar paglosto muzikos garsai, sklindantys iš radijo. Antradienį senjorai radiją išmainė į gyvą koncertą, o mažieji „Spindulio“ dainininkai dar ir gėlių jiems dovanojo.