Ugniagesiai reikalauja spręsti problemas: sutvarkyti hidrantus, įrengti kelius iki vandens

ekstremaliu situaciju posedis deguciu tvenkinys uztvertasKaip gesinti gaisrus, jei prieš dešimtmetį įrengti vandens hidrantai daugelyje seniūnijų neveikia? O daugelyje gyvenviečių ugniagesiams neįmanoma privažiuoti ir prie vandens telkinių.

Tokias problemas Savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos posėdyje kėlė Šilutės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Rimantas Mačijauskas.

Apie tai, kad posėdyje bus aptariami „karšti„ klausimai, sakė ir jį vedęs Klaipėdos apskrities Civilinės saugos skyriaus vedėjas Stasys Kučinskas. Jis ragino Savivaldybės atstovus kuo greičiau pasirūpinti, kad gyventojus pasiektų informacija, kaip jie turi elgtis prie vandens telkinių, žinotų pirmosios pagalbos pagrindines taisykles, mokėtų padėti skęstančiajam. Taip pat siūlė gyventojų susibūrimo vietose žmones pamokyti teikti pirmąją pagalbą.

Trūksta informacijos apie grėsmes

Kalbėdamas apie Šilutės rajono savivaldybės pasirengimą maudymosi sezonui, gamtosaugininkas Pranas Sirtautas informavo, kad rajone yra kelios ofilialiai įteisintos maudynių vietos – paplūdimiai: prie Žemaičių Naumiesčio tvenkinio, prie Kuršių marių ties Kintais, prie Atmatos upės Rusnėje, prie Šyšos ties Šilutės Darbininkų kvartalu.

Tokios vietos kaip pliažas Šilutės rajone nėra, nes, anot pranešėjo, šis malonumas kol kas per brangus.

Visuose minėtuose paplūdimiuose įrengti suoliukai, persirengimo kabinos ir skelbimų lentos. Paprastai jose, prasidėjus maudynių sezonui, pakabinamos ir taisyklės, kaip poilsiautojai turi elgtis, kad išvengtų nelaimių.

Gamtosaugininkas taip pat informavo, kad nuo gegužės iki pat rudens oficialiose maudynių vietose bei poilsiautojų pamėgtuose Vilkėnų, Šylių, Degučių, Ramučių, Vainuto tvenkiniuose atliekami vandens higienos normų tyrimai. Apie gautus rezultatus gyventojai informuojami Savivaldybės tinklalapyje.    Šilutės PGT viršininkas R.Mačijauskas pasiūlė, kad Savivaldybės administracija galėtų ir spaudoje gyventojams priminti, kaip saugiai reikia elgtis poilsiavietėse ir prie vandens telkinių. Jis taip pat prašė, kad apie vaikų susibūrimo vietas (pavyzdžiui, stovyklų, renginių metu) būtų pranešta Šilutės PGT, nes ugniagesiai gelbėtojai yra pasirengę atvykti ir surengti mokymus, kaip saugiai elgtis vandenyje.

Hidrantai neveikia

Didžiulė problema rajone yra dėl neveikiančių seniūnijose įrengtų vandens hidrantų. Anot R.Mačijausko, tokių hidrantų, kuriais galėtų pasinaudoti ugniagesiai gelbėtojai, norėdami gaisro metu prisipildyti savo autocisternas vandens, rajone yra nemažai – net 205. Bet iš jų 62 šiuo metu stovi tik tam, kad stovėtų, nes neveikia. Pasak R.Mačijausko, neveikia jie nuo pat pastatymo – beveik dešimtmetį, nors juos įrengiant buvo panaudotos ES lėšos ir pasirašyti įsipareigojimai juos prižiūrėti.

Anot R.Mačijausko, Pagrynių kaime neveikia 5, Traksėdžiuose – 7, Macikuose – 20 hidrantų. Švėkšnoje neveikia nė vienas vandens hidrantas, o iš viso jų yra 27, Žemaičių Naumiestyje yra 3, bet visi jie neveikia.

„Priešgaisrinės saugos įstatyme parašyta, kad, jei gyventojų yra iki 5000, vandens hidrantų gali toje vietovėje nebūti. Tačiau jei jie yra įrengti, turi būti prižiūrėti ir techniškai tvarkingi. Už tai atsakinga yra įstaiga, kuriai priklauso vandens hidrantai, tai yra „Šilutės vandenys„, – sakė R.Mačijauskas, paprašydamas gauti UAB „Šilutės vandenys„ administracijos paaiškinimą, kodė l netvarkomi neveikiantys hidrantai.

Pasak R.Mačijausko, visa laimė, kad, pavyzdžiui, Švėkšnos seniūnas su ūkininkais miestelyje įrengė keliuką prie didelio vandens telkinio. Tad šiuo metu ugniagesių gelbėtojų mašinos, kilus Švėkšnoje gaisrui, gali laisvai privažiuoti prie vandens. Tai svarbu, nes kilus gaisrui gaisrinės automobilis, dirbdamas normaliu pajėgumu, vandens užtenka vos 4 minutes. Jei vandens purškimo jėga būtų didinama, jo užtektų vos 2 minutes.

Geri keliai prie vandens telkinių gyvybiškai reikalingi. Situaciją sunkina ir tai, kad gyvenvietėse nėra specialių ženklų, gelbėtojams nurodančių, kur jie gali pripildyti automobilio cisterną vandeniu.

„Ką daryti, jei gaisras kyla naktį? Atvykę mūsų vyrai turi tamsoje ieškoti, kur pripildyti cisternas vandens…, – sakė R.Mačijauskas.

Posėdžio dalyviams jis parodė pačių ugniagesių darytas nuotraukas, kuriose matyti, kaip įvairiose rajono gyvenvietėse privažiavimai prie vandens yra tiesiog užbarikaduoti.ekstremaliu situaciju posedis macijauskas

Anot pranešėjo, tragiška situacija yra Žemaičių Naumiestyje, kur neveikia nė vienas hidrantas. Šiame miestelyje privažiavimas prie vandens užtvertas tinkline tvora, o šalia yra automobilių stovėjimo aikštelė, kuri dažniausiai yra sausakimša. Pasak R.Mačijausko, ištikus nelaimei, ugniagesiams gelbėtojams su gaisrinės automobiliu privažiuoti prie vandens čia neįmanoma.

Absurdiška situacija Degučiuose, prie sutvarkyto tvenkinio: keliuką, vedantį prie vandens, kažkas užtvėrė įbetonuotais didžiuliais akmenimis…

PGT viršininkas paprašė sudaryti darbo grupę, kuri apsilankytų seniūnijose ir nurodytų įrengti vietas, tinkamas privažiuoti gaisrinės autocisternai. Tos vietos turi būti nuolat paruoštos ekstremaliems atvejams.