Ukrainiečiai įsimylėjo Bikavėnus ir jų žmones

ukrainieciai bikavenuosePenktadienį Bikavėnuose svečiavosi nusipelnęs Ukrainos Respublikos liaudies dainų ir šokių ansamblis „Darničanka“, kurio nariai per pusdienį tiesiog įsimylėjo šį jaukų išpuoselėtą kaimą ir itin svetingus, vaišingus ir linksmus jo gyventojus.

Lietuvių ir ukrainiečių dainos ir muzika iki vėlyvo vakaro skambėjo Bikavėnų Senųjų kaimo tradicijų kultūros centre, abiejų tautų šokėjai mokėsi vieni kitų šokių, o į koncertą susirinkę bikavėniškiai ir iš toliau atvykę žiūrovai net atsistoję nepailsdami plojo temperamentingiesiems svečiams iš Kijevo.

Senųjų kaimo tradicijų kultūros centras jau ne vienerius metus bičiuliaujasi su Klaipėdos ukrainiečių tradicinės kultūros ir folkloro klubu „Prosvit“ ir jo vadove Irena Petrulioniene. Ansamblis „Prosvit“ ne kartą koncertavo tradiciniame festivalyje „Grajikit, Bikavos žiogeliai“.

Praėjusią savaitę Klaipėdos ukrainiečiai sulaukė tautiečių iš Kijevo ir į pažintinę jų programą Lietuvoje įtraukė ne tik koncertus Vilniuje bei Klaipėdoje, bet ir viešnagę Bikavėnuose.
ukrainieciai DSC01069
Čia su meile sutikti ukrainiečiai prisipažino, jog Bikavėnuose jiems nepaprastai patiko – jie mielai čia būtų praleidę ne pusdienį, o visas penkias viešnagės Lietuvoje dienas.

Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro direktorė Marytė Matevičienė sakė, kad penktadienio popietę atvykusius svečius kaimo šeimininkės vaišino tradiciniais lietuviškais patiekalais – kugeliu ir bulvėmis su kastiniu. O lietuviškus cepelinus svečiai mokėsi gaminti patys: prižiūrimi Bikavėnų moterų, jie skuto ir tarkavo bulves, minkė tešlą, lipdė, virė ir, be abejo, ragaudami gyrė cepelinus. Visą procesą filmavo, fotografavo, įrašė šeimininkių patarimus.

Visi svečiai netilpo kultūros centro virtuvėje, tad cepelinų gamybos procese dalyvavo pamainomis: kol vieni triūsė prie puodų, kiti tuo metu brikele buvo vežiojami po Bikavėnus. Pasak ansamblio „Darničanka“ vadovo Petro Andrijčuk, jie nesitikėjo, kad net mažas atokus Lietuvos kaimelis bus toks išpuoštas, kad visos sodybos akį trauks gėlynais, įdomiais akcentais, švara ir tvarka.

Svečiai aplankė Bikavėnų mokyklą, biblioteką, apžiūrėjo Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro vertybes.

Vakare svečiai surengė įspūdingą koncertą, kurio metu pristatė tautinį Ukrainos kostiumą, šokius, dainas.

Svečius su duona pasitiko rajono merė Daiva Žebelienė, o dainomis – Vainuto folkloro ansamblis „Vainuta“ (vadovė Loreta Mieliulytė) ir Bikavėnų liaudiškos muzikos kapela „Lolytėlė“ (vadovas Kazys Budrys). Į ukrainiečių koncertą įsipynė ir Rusnės šokių kolektyvas „Rusnietis“ (vadovė Solveiga Mockienė) – jo nariai mokė ukrainiečius lietuviškų šokių.
ukrainieciai DSC01112
Atsidėkodama už nuostabų koncertą Bikavėnų kaimo bendruomenė kartu su vietos mėgėjų meno kolektyvais surengė vakaronę svečiams. „“Čia susipažinome su labai šiltais, šviesiais žmonėmis, kurių sielos –  giminingos mums, kijeviečiams.

Bikavėniškiai taip pat jautriai saugo savo originalią etninę kultūrą ir yra atviri kitų tautų kultūroms, nori pažinti jų savitumą ir perteikti savas nacionalines vertybes“, – sakė  „Darničankos“ vadovas P.Andrijčuk.

Kupini įspūdžių, sužavėti svetingumu, gražiu Bikavėnų kaimu, svečiai iškart pasiūlė bikavėniškiams nenutraukti užsimezgusios draugystės – pakvietė Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro kolektyvus atvažiuoti į Kijevą.

M.Matevičienė sako, kad tokiai kelionei finansuoti Senųjų kaimo tradicijų kultūros centras planuoja rengti projektą.