Užstatė jūsų automobilį? Priemonių pamokyti įžūliuosius yra

masinos uzstatytosNusileidi ryte laiptais žemyn, nuotaika puiki, jau jau važiuosi darban, bet staiga žiū… tavo automobilis įkalintas kitos transporto priemonės.
Koks iki skausmo dažnam daugiabutyje gyvenančiam miestelėnui pažįstamas šis vaizdelis.

Didžiuosiuose šalies miestuose jau tampa įprasta, kad kitą automobilį savuoju užstatęs vairuotojas palieka ant jo lango savo telefono numerį. O šilutiškiai, akivaizdu, dar tik svarsto kokiu būdu kovoti su piktavaliais, kuriems rūpi tik savas patogumas.
Kovoja kaip išmano: ilgais „pypinimais“, spyriais į ratus, kol suveikia signalizacija ir, žinoma, triaukščiais keiksmažodžiais, adresuotais pagaliau atėjusiam vairuotojui.
Bet galimybių įveikti tokius įžūlius eismo dalyvius yra ir kitokių.

Skirtingi žmonės, vienodos istorijos

„Tokie siurprizai įsiėdė iki kaulų smegenų“, – putoja šilutiškis Vytautas, gyvenantis P.Jakšto gatvėje. Anot jo, ne vienas ir ne du buvo tokie rytai, kad išėjęs į kiemą pamatė užstatytą savo automobilį. Tada pirmiausia pradėdavo „pypsėti“, o saldžiai įmigusio daugiabučio languose tuoj pasirodydavo vis daugiau surūgusių fizionomijų. Kai tai nepadėdavo, piktavalio (kitu žodžiu vadinti tokius „vairuotojus“ Vytautui nesiverčia liežuvis) mašinos ratus jis pavaišindavo spyriais – kartais įsijungdavo signalizacija.

Vytautas prisipažįsta, jog kartais tokie metodai būna veiksmingi, bet ne visuose automobiliuose yra įrengta signalizacija. O kartą jo mašiną buvo užstatęs kaimynas, kurio buto visi langai  priešingoje namo pusėje. „Tada pažadinau kelių aplinkinių daugiabučių niekuo dėtus kaimynus, tik tas vienintelis kaltininkas saldžiausiai miegojo“, – piktai pasakoja vyras.

Melioratorių alėjoje gyvenanti Vida tokioje padėtyje irgi buvo atsidūrusi ne kartą. Anot moters, su artimiausiais kaimynais sutarta, kad jei vietos kieme nėra, jie gali savo mašinas pastatyti priešais kaimyno – vieni kitų transporto priemones gerai pažįsta net tamsoje, pasikvies, jei reikės išvažiuoti. Bet ką daryti, kai nežinai, kieno yra tavąjį užspeitęs automobilis?

Vida pripažįsta, jog kartą net ašaros iš akių pasipylė – taip skaudu buvo ir dėl nesupratingų žmonių poelgio, ir dėl savo bejėgiškumo, kai ne savo valia smarkiai pavėlavo į darbą.
„Po to jau ne kartą į darbą drožiau pėsčiomis, nes taip ir nesulaukiau ateinančių tokių „gaidelių“, – moteris šiuo jau visuotinai priimtu vardu vadina ir tokius vairuotojus.

Zigmas iš Lietuvininkų gatvės sakė gavęs labiau pasikausčiusio kaimyno patarimą. „Negi nežinai, kaip didmiesčiuose su tokiais kovojama? Ogi vinimi per mašinos šonus pravažiuoja. Sako padeda“, – paprotinęs šis.

Zitai panašioje situacijoje yra tekę atsidurti ir vidury baltos dienos, tiesiog nuvažiavus į prekybos centrą. Išėjusi su produktais pamatė, kad už jos mašinos stovi prekių išvežiotojų sunkiasvoris. Pikčiausia, kad jo vairuotojas nesirodė gal 15 minučių, o moteris tuo metu jau vėlavo pas ligonį.
Galiausiai kantrybei trūkus ji surinko telefoną 112. Ilgai laukti nereikėjo, atvykęs policijos ekipažas pasikvietė ką tik atėjusį vairuotoją į savo automobilį…
„Buvo ir to jauno vairuotojo gaila, ir skaudu, kad tik tokiu būdu, susigadinusi nuotaiką, galėjau išsilaisvinti“, – sako moteris.

Vairuotojams trūksta supratingumo

Negi išties tik tokiais būdais tegalime susitarti su kaimynais, negi taip ir neišlipsime iš to nesupratingumo liūno? Ką daryti, kai kiemuose vakarais net uodo snapui nelieka vietos?
Savivaldybės saugaus eismo problemas nagrinėjančiai komisijai vadovaujantis Romualdas Renčeliauskas sako, jog komisija yra svarsčiusi, kaip spręsti tokias situacijas, nes automobilių parkavimo problema aktuali visoje šalyje.
R.Renčeliauskas siūlo pirmiausia geranoriškai kalbėtis su kaimynais, bet čia pat taria, jog kitus automobilius užstatantys vairuotojai supratingumo, matyt, neturi, antraip taip nesielgtų.

Jis primena, kad ypač sudėtinga situacija kiemuose būna žiemą, tad jai artėjant kaimynai galėtų paraginti vieni kitus išvežti kiemuose stovinčias nebenaudojamas mašinas.
„Jei susiduri su įžūliu vairuotoju, besirūpinančiu tik savo patogumu, belieka rinkti telefono numerį 112. Atvažiuos policija ir įvertins tokių „erelių“ darbelius“, – sako Saugaus eismo komisijos pirmininkas.

Dažniausiai pagalbos prašo specialios tarnybos

„Policija tikrai įvertins“, – patikina Šilutės r. policijos komisariato viešosios policijos vadovas Alvydas Balandis ir l.e.p. Patrulių būrio vadas Remigijus Agintas. Ir pateikia tokius skaičius.
Per 8 šių metų mėnesius Šilutės komisariate gauta 112 pranešimų apie užstatytus automobilius. Įdomu, kad dauguma jų – iš krovininių automobilių vairuotojų, kurie atveža prekes į prekybos centrus, bet negali prie jų privažiuoti, nes privažiavimus ar sustojimo vietas okupuoja lengvųjų savininkai.

Ne kartą policijai skundėsi ir šiukšlių vežėjai, kurie dažnai negali privažiuoti prie konteinerių, nors daugelyje konteinerių aikštelių stovi ženklai, nurodantys, kokiomis dienomis ir valandomis automobiliams čia sustoti draudžiama. Dažnas tokių ženklų nepaisęs vairuotojas vėliau įrodinėja pareigūnams, esą savo mašiną prie konteinerių jis pastatęs tada, kai šiukšlės nevežamos, o paskui apie ją tiesiog užmiršo. Bet tokie atsikalbinėjimai išvengti baudos nepadeda.

„Vairuotojai turi būti atidūs, stebėti ženklus ir gatvių ženklinimą, kad neapsunkintų privažiavimo aptarnaujančiajam transportui“, – įspėja pareigūnai.
Pareigūnai pastebi, jog policiją dažniausiai kviečia specialiosios tarnybos, kurios negali laukti, ir tik maža dalis – paprastų piliečių.

Pažeidėjai sulauks baudų

Nemažai pranešimų apie užstatytus automobilius gaunama turgaus dienomis iš Šilutės turgavietėn atvažiavusių žmonių, taip pat iš Jaunimo ir Melioratorių alėjos gyventojų. Pastaruosiuose kvartaluose ypač maži ir dar nerenovuoti kiemai, tad ten dažniausiai ir netelpama.

Palikti ant lango informaciją apie save – tokį patarimą duoda pareigūnai tiems, kam neliko kitos išeities, kaip tik užstatyti svetimą automobilį.

Dar vienas patarimas skirtas tiems, kas nežino kieno automobilis užblokavo jo mašiną: nepradėti savarankiškų paieškų ir nesivelti į konfliktus, bet skambinti telefonu 112 ir pranešti apie situaciją. Reaguos bet kuris arčiausiai esantis policijos ekipažas.
Atvykę įvykio vieton pareigūnai pagal valstybinius numerius duomenų bazėje netruks nustatyti automobilio savininką, nesunku bus rasti ir jo adresą bei telefoną. O tada jo laukia „premija“ – pagal ATPK 124 (1) straipsnį, tokie poelgiai priskiriami kelio ženklų nesilaikymui ir už tai gresia bauda nuo 100 iki 300 litų.

Ypač aršūs ir konfliktiški vairuotojai bus baudžiami pagal kitą straipsnį – už chuliganiškus veiksmus.
Be to, mašina gali būti priverstinai nuvežta į saugojimo aikštelę, o tai jos savininkui atsieis papildomus mokesčius: už kiekvieną saugojimo parą teks pakloti dar po 25 litus, atskiras mokestis bus už nuvežimą.

Savivaliautojus verta nufotografuoti

Apie įžūlius vairuotojus pranešti policijai galima ir kitaip. Tereikia nufotografuoti situaciją kieme taip, kad matytųsi automobilių numeriai, kad būtų aiški vieta, data ir laikas, pasiųsti tokią fotonuotrauką Policijos departamento tinklapyje nurodytu adresu, ir toks KET pažeidėjas bus nubaustas.

Šilutės policija kasmet gauna keliasdešimt tokių nuotraukų ir tai padėjo „premijuoti“ jau ne vieną savivaliautoją.