Vaikų ausų uždegimai: negydant gali baigtis liūdnai

Ausies infekcija – skausmingas uždegimas, kurį net suaugusiam žmogui be analgetikų ištverti sunku.

BENU vaistinės ekspertė Laura Mockutė pasakoja, kad vaikams ausies infekcija – ne tik skausminga, bet ir pavojinga, todėl imtis priemonių reikia nedelsiant.

Kaip atpažinti?

Mažyliai dažnai nemoka įvardinti simptomų ir ausies skausmą apibūdina paviršutiniškai. Vaistininkė pabrėžia, kad svarbu pasidomėti, ar vaikas jaučia ausies infekcijai būdingą nerimastingumą.
Jei vaikas nuolat tempia ausis ar delnu jas uždengia, jaučiasi neramus, verkia, yra pasyvus ir nereiškia susidomėjimo maistu, negali užmigti, jam pakilusi temperatūra – reikėtų sunerimti.

Ausies infekciją išduoti gali ir kūno balanso nelaikymas, iš ausies bėgantis pūlingas skystis, klausos problemos, kada vaikas nereaguoja į tylesnius garsus. Vaikui identifikuoti ausies uždegimą gana sunku, nes skausmas būna labai staigus – kartais gali atrodyti, kad vaiką kamuoja dantuko skausmas, taip pat skausmas gali plisti į akį.

Ausies infekcijos skirstomos į ūminį vidurinės ausies uždegimą, vidurinės ausies uždegimą su efuzija ir lėtinį otitą su efuzija. Uždegimus ausyje dažniausiai sukelia bakterijos ir virusai, kurie nukeliauja iš viršutinių kvėpavimo takų į vidurinę ausį. Dėl tokių infekcijų už ausies būgnelio susikaupia vanduo, kas ir sukelia skausmą, ūžimą, karščiavimą, kitus pojūčius.

Svarbu teisingai gydyti

Nemažą įtaką ausies uždegimui gali turėti vanduo, tad mažiems vaikams maudytis vandens telkiniuose reikėtų prižiūrint tėvams, o vėliau gerai išsivalyti ausis. Vaistininkė pabrėžia, jog valyti ausis reikia tinkamai – per daug giliai į ausies landą įkišant ausų krapštuką, išvalomas odą nuo pažeidimų apsaugantis sekretas, tada oda lieka imli pažaidoms ir infekcijoms. Ausų krapštukai valymui nėra tinkamiausias pasirinkimas, mat jie ne tik sukelia infekcijų, bet ir sieros kamščio susidarymo riziką. Rekomenduojama ausis valyti rankšluosčio ar servetėlės kampu.

„Daug kas mano, jos ausies infekcijas gali sukelti ir didelis vėjas, tačiau tai netiesa. Vėjas tiesiogiai infekcijos neatneš, tačiau gali kitaip susargdinti žmogų: sušalus ir pradėjus sloguoti, infekcija dėl kvėpavimo takuose esančių bakterijų ar virusų, gali imti vystytis ir ausyje“, – aiškina L. Mockutė.

Jei pradeda skaudėti ausį, svarbu malšinti skausmą ir nemalonius pojūčius. Ausį galima pašildyti – tam tiks specialios šildomosios pagalvėlės ar pūslės, pripildytos karšto vandens. Vaistinėse apstu specialių ausies lašų, kuriuose yra lidokaino hidrochlorido, mažinančio skausmą ir patinimą, taip pat lašų, veikiančių vidurinę ausį.

Jei pasireiškė ausies uždegimas, pravartu ne tik vietiškai naudoti lašus, bet ir sistemiškai pagerti vaistus nuo skausmo. Jei skausmas per keletą dienų nepraeina, būtina kreiptis į šeimos gydytoją, kad šis išrašytų antibiotikų. Jei yra ausies uždegimas su efuzija – lašai nerekomenduojami, nes gali būti pažeistas ausies būgnelis. Tokiu atveju nedelsiant reikia kreiptis į gydytoją.

Gresia rimtos bėdos

„Jeigu ausies infekcija negydoma, o vaiką toliau kankina skausmas, gali išsivysti ir komplikacijos – pūlių atsiradimas ausies landoje ar ausies būgnelio plyšimas, infekcija gali patekti ir į akis, jos gali pradėti pūliuoti. Jei ir toliau delsiama apsilankyti pas specialistą, galima net prarasti klausą“, – pažymi L. Mockutė.

Siekiant kuo rečiau sirgti ausų infekcijomis, patartina ne tik prižiūrėti ausis po maudynių, jas teisingai valyti, bet ir saugotis peršalimo simptomais pasižyminčių ligų, tokių kaip gripas, COVID-19, sinusitas.

Tikslinga vaikus kasmet skiepyti nuo gripo, nes ši liga yra viena iš ausies uždegimo atsiradimo priežasčių, kada virusas plinta per kvėpavimo takus ir pasiekia ausies landą. Svarbu vengti kontakto su sergančiais, reguliariai plauti rankas, dėvėti medicinines veido kaukes, jei lankomasi vietose, kur daug žmonių.