Vairuotojo pažymėjimo vertė: kiek kainuoja išmokti vairuoti?

Dėl pandemijos išaugus kurjerių ir kitų su vairavimu susijusių profesijų poreikiui, teisę vairuoti suteikiantis dokumentas tapo dar paklausesnis.

 Šiandien, vairavimo mokyklų atstovų teigimu, norint jį gauti gali tekti laukti eilėje. Tuo metu finansų ekspertai pažymi, kad siekis išmokti vairuoti gali tapti puikia finansine investicija, tačiau jai svarbu tinkamai pasiruošti.

Norinčių išmokti antplūdis

Valstybės įmonės „Regitra“ duomenimis, pernai populiariausios B kategorijos vairavimo egzaminą pirmą kartą laikė 26 500 gyventojų, t. y. maždaug 5 500 mažiau nei 2019 m. Toks sumažėjimas siejamas su karantino suvaržymais, dėl kurių kurį laiką paslaugų neteikė vairavimo mokyklos.
Kovo mėnesį vairavimo mokykloms atnaujinus veiklą susidarė norinčių išmokti vairuoti eilės. Vairavimo mokyklos „Amplius LT“ direktorius Artūras Pakėnas sako, kad karantino metu poreikis išmokti vairuoti nedingo, o norintys tai padaryti vos sulaukę mokyklų veiklos atnaujinimo ėmė registruotis pamokoms.

„Norint išmokti vairavimo teorijos ir praktikos gali tekti ilgiau palaukti, nes norinčių išties daug. Sunku pasakyti, ar išaugusį norinčių mokytis vairuoti skaičių lemia padidėjęs teisės vairuoti poreikis, ar dėl veiklos apribojimų susikaupusi masė žmonių negalėjusių to padaryti žiemą. Bet mokykloms darbo tikrai netrūksta“, – sako A. Pakėnas.

Didžioji dalis norinčių išmokti vairuoti – paskutinių klasių moksleiviai ar pirmų kursų studentai, tačiau bendrai siekiančių įgyti vairavimo pažymėjimus amžiaus spektras labai platus. Apie pusė į A. Pakėno vadovaujamą vairavimo mokyklą besikreipiančių asmenų teisę vairuoti jau turi, tačiau nori atnaujinti įgūdžius.

Išlaidos skiriasi

Planuojantiems mokytis vairuoti aktualus finansinis aspektas. Skaičiuojama, kad vidutinė B kategorijos vairavimo kursų, apimančių teorijos pamokas ir 15 vairavimo pamokų kaina Vilniuje siekia 360 – 370 eurų. Kaune ir Klaipėdoje vairavimo kursai gali atsieiti maždaug 300 eurų.
Prie šios sumos gali prisidėti pirmosios pagalbos pamokų išklausymas, iš pirmo karto neišlaikytų egzaminų perlaikymas, papildomos vairavimo pamokos. Papildoma 1,5 valandos B kategorijos vairavimo pamoka Vilniuje gali kainuoti 30 – 40 eurų.

Pabaigus vairavimo kursus mokykloje kiek daugiau nei 10 eurų kainuos teorijos egzaminas „Regitroje“. Sėkmingai jį išlaikius reikės susimokėti 31 eurą už vairavimo egzaminą. Kiek daugiau nei 14 eurų kainuoja vairuotojo pažymėjimo išdavimas bendrąja tvarka.

Vairavimo instruktorius siūlo ne skaičiuoti pamokas, o realiai vertinti savo įgūdžius. Kartais pora papildomų vairavimo pamokų prieš egzaminą gali sutaupyti nemažai lėšų ateityje. Būna atvejų, kai žmonės šiaip taip išlaiko vairavimo egzaminą, tačiau bijo išvažiuoti į gatves, pamiršta įgūdžius ir po kelių metų grįžta dar pasimokyti.

Daugiau nei pusei mokinių įstatymų numatyto minimalaus 30 valandų vairavimo kurso nepakanka, o vidutiniškai besimokantiems vairuoti prireikia 10 papildomų pamokų.

„Regitros“ duomenimis, šių metų pradžioje Lietuvoje buvo beveik 1,5 mln. galiojančius vairavimo pažymėjimus turinčių asmenų. Maždaug pusė vairavimo teorijos egzaminus pernai išlaikė iš pirmo karto. Praktikos egzaminus automobiliu su mechanine pavarų dėže iš pirmo karto išlaikė 35 proc., o su automatine pavarų dėže – 38 proc. bandžiusiųjų.