Vaistininkai įspėja: savigyda gali atnešti žalos

Gydymasis „pasikonsultavus“ su internetu ar pokalbių programėle – dažnas reiškinys.

Pixabay.com nuotr.

Vaistininkai perspėja, kad savarankiškai vartoti net ir „nekaltus“ medikamentus – ne geriausias sprendimas.

„Internetas leidžia greitai gauti informaciją, suteikia neribotą kiekį duomenų apie visus sveikatos aspektus. Tačiau vienas dalykas yra turėti daug informacijos, o kitas – gebėti ją suprasti ir tinkamai panaudoti“, – sako „Gintarinės vaistininkės“ vaistininkė Laura Vanagaitė.

Dažniausiai klysta vyresni

L. Vanagaitė pažymi, kad vaistininkų pareiga yra padėti ir suteikti visą informaciją pacientui, ypač kai jis naudoja daugiau negu vieną vaistą, kada ir kaip juos gerti, kokias pertraukas daryti ir su kokiu maistu derinti.

„Dažniausios klaidos – netinkamas antibiotikų gėrimas, vaisto vartojimo nutraukimas pasijutus geriau, nesugeriamas visas paskirtas kursas, keleto kompleksinių vaistų su ta pačia veikliąja medžiaga naudojimas, per ilgas vartojimas, kuris sukelia pripratimą. Dažniausiai tai pasitaiko vyresniems žmonėms, nes jie naudoja daugiau vaistų, atsiranda daugiau šalutinių poveikių bei vaistų nesuderinamumas“, – vardija vaistininkė.

Ką žinoti gydantis savarankiškai?

Pasak vaistininkės, nereceptinius vaistus galima vartoti savarankiškai – tai vaistai nuo karščiavimo, peršalimo, kosulio, gerklės ar galvos skausmo. Tik nereikėtų pamiršti, kad juos taip pat reikia vartoti atsargiai. Gydymasis be reikiamų žinių gali būti pavojingas ir net mirtinas.
Kaip gydytis namuose? Prieš tai būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku, kuris informuotų apie preparatų naudojimą, tinkamumą. Savarankiškas gydymasis turi didelę galią, kai pirmoji pagalba suteikiama laiku ir tinkamai. Tačiau rūpinimasis sveikata namie neturi remtis vien „Google“ paieškos rezultatais.

Daugeliui vaistų taikomi specifiniai laikymo reikalavimai: saugoti nuo karščio ir drėgmės, UV spindulių, nes jie gali prarasti veikimo savybes. Netgi skirtingos sudėties vaistų laikymas vienoje pakuotėje gali sumažinti jų veiksmingumą ir sukelti pavojų sveikatai.

Reikėtų vengti naudoti šeimos nariams išrašytus vaistus, nederėtų jų skolintis iš kaimyno, ypač receptinių, mat jie nėra vienodi visiems – dozės, instrukcijos ir šalutinis poveikis skiriasi.

Negalima laikyti vaistų aukštos temperatūros ar drėgnose vietose, šaldytuve, nebent tai nurodyta ant pakuotės. Griežtai negalima saugoti pasibaigusio galiojimo ar vaistų be etikečių. Tokius vaistus reikia nunešti į vaistinę, renkančią vaistus utilizavimui. Nemeskite vaistų į šiukšliadėžę ar unitazą – taip apsaugosite gamtą, kenksmingos medžiagos nepateks į vandens telkinius.