„Jūs turite ypatingą Dievo dovaną – nuostabius balsus, kuriais nešate žmonėms gėrį, palaimą, tiesiate kelius į dvasinį tobulėjimą“, – taip dvylikai moterų – vokalinio ansamblio „Vaivora“ narėms sakė Šilutės katalikų parapijos kunigas kanauninkas Jonas Bučinskas, kaip ir gausus būrys kitų šilutiškių sveikindamas ansamblį kūrybinės brandos trisdešimtmečio proga.
Simbolinę dieną – balandžio 30-ąją – dainininkės pasirinko „Vaivoros“ 30-mečio jubiliejaus koncertui ir klausytojus sujaudino nuoširdžia, jautria, romantiška programa.
Daug svarių apdovanojimų konkursuose, apžiūrose pasiekęs ansamblis, vadovaujamas Gražinos Liaudanskienės, nusipelnė ne tik žiūrovų padėkų, sveikinimų, gėlių, bet ir Savivaldybės, Kultūros ministerijos bei Liaudies kultūros centro padėkų už vokalinės muzikos tradicijų saugojimą, įprasminimą, už atsidavimą savo žemei ir žmonėms.
Gerbėjų ir svečių – didžiulis būrys
Publikos nuotaiką norėjusios tiesiogiai jausti dainininkės jubiliejui pasirinko Šilutės kultūros ir pramogų centro fojė, kukliai manydamos, kad gerbėjams čia tikrai užteks vietos. Apsiriko. Žiūrovų susirinko sausakimšai. Ir „Vaivoros“, ir koncerte dalyvavusių ansamblio bičiulių – pučiamųjų ansamblio „Pamario brass“ (vadovas G.Raila), mišraus vokalinio ansamblio „Mingė“ (vadovė R.Jokubaitytė), gitarisčių ir autorinių dainų atlikėjų Liudos Kašėtienės bei Žydrės Adomaitienės dueto – atliekami kūriniai buvo palydėti gausiais plojimais, bandymais pritarti.
Širdis kuteno netikėti poetiniai vaizdiniai iš renginio vedėjo Marijaus Budraičio naujausios kūrybos, neatsiejamos nuo Pamario gamtos, istorijos, būties.
Kūrybinis kelias – su daugybe įsimintinų įvykių
Šilutės kultūros ir pramogų centro, kuriam priklauso „Vaivora“, darbuotojos pabandė 30 metų ansamblio kelią sudėti į 3 minučių fotofilmuką. Ir dainininkėms, ir jų gerbėjams smagu buvo pamatyti koncertų, festivalių, kelionių akimirkas. „Nė vienos dienos negalima išbraukti iš jų kūrybinio kelio“, – sakė M.Budraitis, pristatydamas įprastu takeliu – iš Kultūros ir pramogų centro III aukšto repeticijų kambarėlio į koncertinę fojė – ateinančias dainininkes.
Prieš 30 metų ansamblio kelias prasidėjo jaunai chorvedei Gražinai atvykus dirbti į Šilutę. Netrukus Šilutės ligoninės vyriausiasis gydytojas Stasys Alanta, gydytoja Elena Kochanauskienė, medicinos sesuo J.Kazakevičienė pasiūlė jai suburti medikų chorą. Daug metų Šilutės ligoninėje buvo puoselėjama chorinė muzika, daug medikų palaikė, parėmė choro, vėliau tapusio ansambliu, veiklą, patys jame dainavo.
Už tai ansamblietės ir jų vadovė G.Liaudanskienė dėkojo gydytojams šv. atminties A.Petkui, taip pat A.Skikui, V.Giedrikienei, D.Steponkui, J.Markauskienei, V.Bubilienei, R.Kulpienei, E.Petrošienei, A.Pikžirnienei ir kitiems. Savo ruožtu medikai sveikino „Vaivorą“ ir dėkojo ne tik dėl to, kad patys turėjo galimybę su daina ir muzika pailsėti nuo sunkios kasdienybės, bet gražių akimirkų suteikė ir ligoniams. Moterų koncertai skyriuose ir netgi repeticijų metu sklindanti muzika buvo tikri sielos vaistai.
Ansambliui parinkusios Saulės dukters Vaivoros vardą, dainininkės toliau tęsė kūrybinį kelią, į savo gretas priėmusios ir pedagoges, ir kitų profesijų atstoves. Dainavo ir skynė laurus respublikiniuose konkursuose „Sidabriniai balsai“, „Šilų aidai“, ne kartą buvo kviečiamos į sakralinės muzikos festivalius Jurbarke, Marijampolėje, Mažeikiuose, dainavo Vilniaus šv.Kortynos ir Liuteronų evangelikų bažnyčiose, pačios rengė kasmetinius rajono vokalinių ansamblių koncertus „Gegužio giesmė“ Šilutės katalikų bažnyčioje. O dar – respublikinės Dainų šventės, koncertinės viešnagės Vokietijoje, kelionės Prancūzijoje, Olandijoje.
Dainuoja, nes įgauna sparnus
Nuo pat pirmos kolektyvo įsikūrimo dienos dainuoja Eglė Petrošienė, Ona Pranaitienė, Elena Pauparienė. 29-erius metus dainos neapleidžia Irena Petraitienė, daug metų „Vaivoroje“ skamba Valentinos Čvanovienės, Dalios Šidlauskienės, Laimos Mineikienės, Dianos Pavilonienės, Violetos Pociuvienės, Vitos Bočkuvienės balsai. Puikiai prie kolektyvo pritapo naujokės Mirinda Tarvydienė ir Violeta Radionovienė. Už profesionalumą, energiją ir žavų spontaniškumą kolektyvas dėkingas ilgametei savo koncertmeisterei Liudmilai Kašėtienei.
„Kodėl žmogus dainuoja? Todėl, kad jis tada – kaip paukštis – laisvas, lengvas, čiulbantis“, – sako ansamblietės, tvirtindamos, kad daina padeda pamiršti visus rūpesčius, atgaivina jėgas, suteikia didžiulį dvasinį peną.
Ne visada lengva
Aišku, kolektyvas pripažįsta, jog ne visada buvo lengva. Į pripažinimą respublikiniuose, tarptautiniuose konkursuose ėjo po žingsnelį nuo teisingo atsikvėpimo, garso ir žodžio paieškų repeticijose. Bet kai ilgais vakarais šlifuota daina suskambėdavo po bažnyčių skliautais ar daugiatūkstantiniame Dainų šventės chore, širdį verdavo ir žiūrovams, ir pačioms dainininkėms.
Už tai „Vaivorai“ dėkojo ir Šilutės Garbės pilietis Jonas Jonaitis, dėl sveikatos negalėjęs atvykti į šventinį koncertą, bet atsiuntęs sveikinimą. „Vaivora“ – tai saulės atšvaitas, kuris atveria grožio lobius, skatina tobulėti ir kurti naujus humanizmo bruožus. Vokalinis ansamblis ne kartą užpildė staiga atsiradusio meninio pasirodymo spragą, visuomet išliko savo meninio lygio viršūnėje ir nestokojo ryžto atsiliepti į eilinio žiūrovo ir klausytojo pomėgius“, – teigė J.Jonaitis, apgailestaudamas, kad dainininkai kažkodėl neapdovanojami premijomis, kurių netrūksta sportininkams.
Pagerbė kultūros vadovai
Nuskambėjus paskutiniams koncerto akordams, publika ilgai nepaleido dainininkių. Gražiausi gėlių žiedai pražydo moterų rankose, liejosi linkėjimai, bučiniai, padėkos.
Reikšmingus įvertinimus perdavė Savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė – už prasmingą indėlį į rajono kultūrinį gyvenimą ir krašto garsinimą dainininkėms padėkos raštus skyrė rajono merė Daiva Žebelienė, ansambliui padėkos raštus atsiuntė kultūros ministras Šarūnas Birutis, Lietuvos liaudies kultūros centro direktorius Saulius Liausa, linkėdami turtinti ir puošti Lietuvą įvairiaspalviu kultūros rūbu.
Daugiau nuotraukų silutesnaujienos.lt fotogalerijoje!
Rašyti atsakymą