Vakar, gruodžio 8-ąją, daugiau nei 10 tūkstančių šalies mokytojų iš maždaug 350-ies mokyklų pradėjo įspėjamąjį streiką. Prie šios daugiatūkstantinės armijos prisijungė ir dviejų Šilutės mokyklų – Pirmosios gimnazijos ir M.Jankaus pagrindinės – pedagogai. Mokytojai atsisako vesti dvi pirmąsias pamokas.
Šilutiškiai pedagogai sako visiškai palaikantys Lietuvos švietimo darbuotojų profsąjungų reikalavimus. Anot jų, šiandien ypač svarbu didinti mokinio krepšelį.
Jei ir šįkart mokytojams dėl to nepavyks susitarti su valdžia, nebe įspėjamasis, o tikras jų streikas numatytas 2016-ųjų pavasarį.
Būtina didinti mokinio krepšelį
„Streikas būtinas, jį palaiko visas mūsų pedagogų kolektyvas ir visi pritaria profsąjungų reikalavimams”, – sakė Šilutės pirmosios gimnazijos Darbo tarybos pirmininkė Daiva Strazdauskienė.
Mokytoja išsako savo ir kolegų nuomonę, kad būtina kelti mokymo lygį ir mokytojo autoritetą, o tam pirmiausia būtina didinti mokinio krepšelį.
Pasak jos, nuo tada, kai prieš 6 metus pedagogų atlyginimai buvo sumažinti, niekas jų taip ir nebepakėlė. Visos politinės partijos artėjant rinkimams deklaruoja, esą joms patekus į valdžią prioritetas būsiąs švietimas. Bet visos deklaracijos užmirštamos, vos tik rinkimai baigiasi.
Pasak D.Strazdauskienės, vidutinį mokytojo darbo užmokestį Lietuvoje įprasta skaičiuoti nuo 36 darbo valandų (su visais papildomais užsiėmimais), bet tokį krūvį turi tik maža mokytojų dalis.
“Šiandien nei tušinuko, nei lipnios juostos mums niekas neduoda. Trūksta pinigų kopijavimui, papildomai literatūrai, net geriamąjį vandenį ir tualetinį popierių perkame už mokinių pinigus – prašome prisidėti tėvų”, – sakė D.Strazdauskienė.
Mokytojų nuomone, šiandien Lietuvoje per mažai lėšų skiriama ir jų kvalifikacijos kėlimui, į kursus nuolat tenka važiuoti už savo pinigus.
Šįryt Pirmojoje gimnazijoje mokytojai gimnazistams užduos užduotis dviem pamokoms, ir mokiniai tas dvi valandas vieni dirbs klasėse. Manoma, kad ugdymo kokybė dėl streiko nenukentės.
Mokytojai turi pakovoti už savo poreikius
Prie streikininkų jungiasi ir M.Jankaus pagrindinės mokyklos pedagogai, bet – ne visi. Steikuojantys mokytojai žada tas dvi valandas nepalikti klasių, bet tik prižiūrės vaikus – pamokų neves.
Šios mokyklos profsąjungos pirmininkė Lijana Šerpytienė sakė, jog šią dieną numatyta mokomoji medžiaga vaikams bus išdėstyta vėliau.
L.Šerpytienė sakė girdėjusi klausimų, kodėl Šilutėje streikuoti ruošiasi tik viena M.Jankaus mokykla (penktadienį ji dar nežinojo, kad streikininkų gretas papildys ir Pirmosios gimnazijos kolektyvas). Ji mano, kad mokytojai, kurie ugdo jaunąją kartą, privalo atkreipti į save dėmesį ir, kai reikia, turi pakovoti už savo poreikius. Antraip kaip jie galėtų mokyti vaikus kažko siekti gyvenime?
Pedagogė ragina prie streiko jungtis ir kolegas iš kitų mokyklų.
Švietimo skyrius – ne prieš
Rajono Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Birutė Tekorienė sako nesanti prieš streiką. “Jei viskas – į gera, jei dėl to ateityje papilnės mokinio krepšelis, kodėl gi ne?..” – retoriškai klausė vedėja.
Anot B.Tekorienės, jai svarbiausia, kad nenukentėtų vaikų ugdymo procesas, o tai streike dalyvaujančių mokyklų atstovai garantavo.
Vedėja taip pat gavo vienos iš Lietuvos švietimo darbuotojų profesinių sąjungų vadovo Audriaus Jurgelevičiaus prašymą, kad būtų sudarytos sąlygos apmokėti streike dalyvaujantiems mokytojams už tas dvi pamokas. Prašymas motyvuojamas tuo, kad mokytojai įsipareigoja ugdymo kursą išdėstyti kitu metu.
Pasak B.Tekorienės, streikuojantiems mokytojams bus sumokėta.
Ministrė švietimo darbuotojus irgi palaiko
Švietimo ir mokslo ministerija penktadienį rinko duomenis apie streike dalyvausiančias mokyklas, toks paklausimas gautas ir Šilutėje.
Ministrė Audronė Pitrėnienė mokytojų profesinių sąjungų planuojamą įspėjamąjį streiką sako vertinanti teigiamai. “Normalu, visose demokratinėse valstybėse kiekvienas turi teisę išsakyti savo nuomonę. Aš manau, kad streikas daugiau parodomasis dalykas, daugiau viešumo akcija, tai gali būti susiję ir su artėjančiais rinkimais, bet kiekvienas žmogus turi tokią teisę. Tai vertinu pozityviai, žmonės dirba savo darbą, profesinės sąjungos dirba savo darbą”, – neseniai žurnalistams sakė ministrė.
Klausiama, ar dėl mokytojų planuojamo streiko nenukentės moksleiviai, A.Pitrėnienė pabrėžė, jog šių mokslo metų prioritetas – nė vienos be priežasties praleistos pamokos, tad profesinės sąjungos turėtų šio siekio laikytis. Ji žadėjo ir pažiūrėti kaip tai bus atliekama, bet sakė tikinti, jog profesinių sąjungų atstovai apie tai pagalvos.
Pasak L.Šerpytienės, viename interviu ministrė teigė, jog ir pati prisijungtų prie streikininkų, jei dabar dirbtų mokytoja.
Spalio pabaigoje vyko mokytojų kongresas, kuriame buvo priimtas manifestas, reikalaujantis kelti atlyginimus.
Pagrindiniai streikui besiruošiančių mokytojų reikalavimai yra atkurti mokinio krepšelio dydį iki buvusio 2009 metų sausio 1 dieną, ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų pedagogų atlyginimus palaipsniui prilyginti bendrojo ugdymo mokytojų atlyginimams, nuosekliai didinti kitų pedagoginių darbuotojų tarifinių (tarnybinių) atlygių koeficientus, 2016 metais valstybės biudžete numatyti 3,56 mln. eurų išeitinėms kompensacijoms pensinio amžiaus mokytojams, kurie savo noru palieka švietimo sistemą, bei mažinti mokinių skaičių klasėse ir grupėse.
Rašyti atsakymą