Nė vienas rajono savivaldybės Tarybos narys nepritarė UAB „Šilutės vandenys“ ir Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės (VKEK) komisijos nustatytai geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymo subendrintai kainai – 9,72 Lt/kub. m (kaina su PVM).
Tokią kainą už centralizuotą vandens tiekimo ir nuotekų valymo paslaugą „Šilutės vandenys“ ketino skaičiuoti mūsų rajono vartotojams nuo kovo 1 dienos.
Tačiau rajono politikų spyriojimasis neturi jokios reikšmės. VKEK komisija turi teisę savo sprendimu vienašališkai nustatyti vandens tiekėjui geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainas.
Todėl UAB „Šilutės vandenys“ klientai nuo kovo 1 dienos už paslaugas vis tiek mokės jau naują kainą. Ji – mažiausiai 58 proc. didesnė už galiojančią dabar.
Buvo kaltinimų ir siūlymų
Rajono tarybos posėdyje politikai aiškino, kodėl jie nepritaria vandens tiekimo ir nuotekų valymo paslaugos branginimui.
Aršiausiais tokio sprendimo priešininkais dėjosi liberalsąjūdiečiai. Tarybos nariai E.Vitkauskas ir J.Purlys jau ankstėliau viešai buvo pasiskelbę, kad tiek daug branginti minėtą paslaugą jie nesutiksiantys, nors jų apsisprendimas gali neatitikti ir valdančiosios koalicijos partnerių sprendimo.
Posėdžio metu E.Vitkauskas kalbėjo, kad kainos didinimą 30 proc. jis dar suprastų. Tokį pabrangimą galėtų pateisinti padidėjusios eksploatacinės išlaidos naujiems įrenginiams, įsigytiems už ES paramos investicijas, prižiūrėti, pabrangusi energetika.
Bet „Šilutės vandenų“ siekį dar 28 proc. branginti vandenį E.Vitkauskas vertina kaip ankstesnės kadencijos rajono Tarybos ir pačios bendrovės vadybos klaidas. Kas turėtų padengti šią dalį pabrangusio vandens kainos, politikas nedetalizavo.
Darbo partijos Šilutės skyriaus lyderis bei UAB „Šilutės vandenys“ stebėtojų tarybos narys Saulius Stankevičius sakė, kad stebėtojams bendrovės administracija išdėstė visus argumentus, kodėl tiek brangsta vanduo, ir stebėtojai priekaištų įmonės vadovams neturi.
Tačiau, pasak S.Stankevičiaus, už sprendimą patvirtinti didesnes minėtų paslaugų kainas Darbo frakcijos nariai nebalsuos. „Darbiečiai“ taip pasielgs tik todėl, kad tokia yra valdančiosios koalicijos partnerių nuomonė.
Valstiečių liaudininkų frakcijos pirmininkas Algimantas Čeponis siūlė vandens kainos klausimą atidėti dar vienam mėnesiui. Jis siūlė per tą laiką ieškoti siūlymų ir argumentų Kainų ir energetikos kontrolės komisijai, kad ji sutiktų „Šilutės vandenų“ paslaugų kainas perskaičiuoti iš naujo ir jas sumažinti.
Panašų siūlymą teikė ir Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos pirmininkas Šarūnas Laužikas.
Tarybos narys Arvydas Jakas atsakomybę dėl didelio vandens kainų šuolio ragino prisiimti valdančiosios koalicijos politikus ir ypač jų suformuotos įmonės stebėtojų tarybos narius. Jis priminė, kad valdančioji koalicija tyčia į rajono strateginių ūkio bendrovių stebėtojų tarybas neįtraukė politikų iš opozicijos. Gal todėl šioms įmonėms atsirado tiek daug sunkumų?
A.Jakas pacitavo vieną S.Stankevičiaus raštą, kuriame pastarasis stebėtojų komisijų narius vadina nekompetentingais spręsti ūkines problemas. A.Jakas klausė, gal jau laikas savivaldybės įmonių stebėtojų tarybas suformuoti iš naujo ir jas papildyti kompetentingais opozicijos politikais.
Įvykus balsavimui dėl vandens tiekimo branginimo, paaiškėjo, kad nė vienas rajono Tarybos narys nebalsavo už „Šilutės vandenų“ paslaugų kainas, kurias nustatė Kainų ir energetikos kontrolės komisija.
Švari aplinka kainuoja
Šilutės rajono meras Virgilijus Pozingis „Šilutės naujienoms“ sakė, kad rajono Tarybos nariai, nebalsuodami už taip stipriai branginamas vandens ir nuotekų valymo kainas, parodė savo politinę valią. Tai – tik simbolinis protestas, nes nuo politikų valios šį kartą mažai kas priklauso – VKEK komisijos sprendimas yra viršesnis.
Kita vertus, pasak mero, UAB „Šilutės vandenys“ vadovybės veiklą Savivaldybė turi vertinti gerai, nes bendrovė per trumpą laiką sugebėjo parengti ir įgyvendinti ūkio rekonstrukcijos ir naujų trasų tiesimo projektų už 73 mln. Lt. Kada, jei ne dabar, pasinaudoti ES parama? Naujų įrengimų priežiūra didina paslaugų kaštus. Sutramdyti didžiausius Šyšos teršėjus – AFB „Šilutės Rambynas“ ir UAB „Biofuture“ – norėjo ne tik Šilutės savivaldybės vadovai, bet ir visa mūsų krašto visuomenė. Todėl nieko keista, kad dabar, kai „Šilutės vandenys“ nebegauna šių įmonių lėšų, kurias jos mokėjo už didelės taršos nuotekų valymą, tenka branginti vandens tiekimo paslaugą visiems vartotojams.
Pasak V.Pozingio, kiekvienas turime suvokti, jog švari aplinka kainuoja. O pykstantiems nuotaiką gal pagerins paskaičiavimas, kiek pinigų išleidžiame pirkdami geriamąjį vandenį parduotuvėse.
UAB „Šilutės vandenys“ bendrovės direktorius A.Markvaldas „Šilutės naujienoms“ sakė, kad artimiausiu metu tikisi, jog prie įmonės naujai įrengtų nuotekų vamzdynų prisijungs dar apie tūkstantį vartotojų, kurie iki šiol naudojasi nuotekų išgriebimo duobėmis. Šie nauji klientai bent iš dalies kompensuos prarastas pajamas iš didžiųjų įmonių teršėjų.
Rašyti atsakymą