Valdžia – verslui: „Norit pinigų? Duosim“

VERSLO 1Kitą savaitę rajono Tarybos komitetų posėdžiuose, o mėnesio pabaigoje – Tarybos posėdyje bus sprendžiamas Smulkaus ir vidutinio verslo skatinimo programos nuostatų klausimas.

Ar smulkiesiems verslininkams yra aktuali Savivaldybės parama? Kam skirta ir kokio dydžio ji turėtų būti? Bandydami tai išsiaiškinti Smulkaus ir vidutinio verslo skatinimo programos nuostatų rengimo darbo grupės nariai aplankė kelis smulkiojo verslo atstovus jų darbo vietose.

Vienai įmonei – ne daugiau 10 tūkst. Lt

Rengiamų Smulkaus ir vidutinio verslo skatinimo programos nuostatų darbo grupės varomąja jėga tapo verslininkai Edgaras Gudas ir Edvardas Jurjonas bei vicemeras Algirdas Balčytis. Apie organizuotą jų veiklą ir parengtus nuostatus „Šilutės naujienos“ rašė rugsėjo 27 d., straipsnyje „Verslo skatinimo programos nuostatų projektas – jau „keptuvėje“.

Nuostatų projekte, kuris jau atiduotas rajono Tarybos komitetams svarstyti, esminė žinia verslininkams yra ta, kad Savivaldybė galės paremti jų įmonės steigimą, kuriamas naujas darbo vietas, darbo ar programinės įrangos pirkimą, iš dalies kompensuoti reklamos išlaidas ir mokamas palūkanas, kai verslui imtas kreditas.

Svarstoma, kad vienai įmonei skirta parama gali būti ne didesnė nei 10 tūkst. litų.

Išvažiuojamąjį darbo grupės posėdį pas verslininkus organizavęs A.Balčytis sako, kad rajono politikams yra pravartu tiesiogiai pabendrauti su smulkiaisiais verslininkais ir iš pirmų lūpų išgirsti, kokie yra jų lūkesčiai, ar planuojama finansinė parama yra jiems reikalinga, ar numatomos sumos reikšmingos.

Gamybai parama mažoka

Pirmiausia apsilankyta pas Laučių ūkininkus Remigijų ir Astą Marozus. Prieš pusmetį šie ūkininkai atidarė kasdien veikiančią pieno produktų krautuvėlę. Čia parduodamas šviežias pienas, varškė, 14 rūšių sūriai. Visa produkcija gaminama iš ūkyje laikomų 16-os karvių pieno.

Kaimo verslininkas R.Marozas sakė, kad jo įmonė veikia jau kelerius metus. Pradžioje bandė šiltnamių verslą, tačiau ekologiškų pomidorų ir agurkų auginimas nedavė laukto pelno, tad teko keisti verslo kryptį. Dabar jau matyti, kad iš žemės ūkio veiklos ir pieno produktų pardavimo Marozų šeima bei jų artimiausia pagalbininkė Rita Prišmantienė gali prasimaitinti. Ūkininkai planuoja steigti dar vieną – kitą darbo vietą.

Karvių bandos Marozai neketina plėsti. Pasak šeimininko, kur kas svarbiau visą primelžtą pieną panaudoti kokybiškai produkcijai pagaminti ir pelningai ją realizuoti.

R.Marozas gyrė Šilutės valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, nes pradėjęs pieno produktų gamybos verslą gavo daug naudingos metodinės paramos, kaip geriau tvarkytis.

Laučiškio nuomone, planuojama parama smulkiems verslininkams yra reikalinga, ypač – veiklos pradžioje. Tik sumos galėtų būti didesnės, nes gamybai pradėti, įrangai įsigyti reikia dešimteriopai didesnių investicijų, o rizika, kad verslas nepavyks, yra didelė. Ūkininkas džiaugiasi, kad išsivertė be kreditų, be to, sunkesniu laikotarpiu jis gali tikėtis artimų žmonių paramos.

Svarbus kiekvienas tūkstantis

Darbo grupė aplankė ir Macikų kaime gyvenančius Vidą ir Gintautą Balnius, kurie šiemet pirmieji rajone pradėjo termiškai apdorojamų sulčių verslą.

Individualios įmonės savininkas G.Balnys pasakojo, kad įrangą verslui nusipirko už Šilutės kredito unijoje gautą paskolą. Trejus metus jo paskolos palūkanas kompensuos valstybinė verslo garantijas teikianti bendrovė „INVEGA“.

Sulčių verslą pradėjęs G.Balnys sakė svarstantis, kaip tą įrangą panaudoti ir kitokiai produkcijai gaminti – vaisių, daržovių tyrėms, tarkių valgiams.

Jis gyrė rajono politikų iniciatyvą finansiškai paremti verslą pradedančius žmones. Jo nuomone, verslininkui svarbus kiekvienas tūkstantis litų paramos. Ypač neramu dėl verslo sėkmės, kai esi paėmęs paskolą.

Praverstų net ir nedidelė parama
VERSLO 2
Šilutėje veikiančios UAB „Elektros energetika“ savininkas Remigijus Zdanevičius sakė, kad įmonėje dirba 5 žmonės. Darbuotojai daugiausia montuoja elektros instaliaciją vidaus patalpose, žaibosaugos, priešgaisrinės apsaugos įrengimus. Tokiems darbams būtinų prekių yra bendrovės parduotuvėje.

Jaunas verslininkas R.Zdanevičius, su bendraminčiais verslą Šilutėje pradėjęs prieš pusantrų metų, tikėjo, kad ir Lietuvoje galima užsidirbti pragyvenimui. Kol kas nenusivylė. Apgailestauja tik dėl to, kad čia dabar sunku surasti kvalifikuotų ir dirbti norinčių žmonių.

R.Zdanevičius neabejoja, kad Smulkiojo ir vidutinio verslo skatinimo programos parama būtų didelė pagalba kiekvienam pradedančiam verslininkui. Jam asmeniškai praverstų bent 5000 Lt – norėtų įsigyti programinės įrangos.

Reikia ne tik finansinės paramos

Aplankę miesto centre įsikūrusius prekybininkus politikai išgirdo ir kitokių prašymų. Gėlių salono „Meilenė“ šeimininkei Almai Kislinkienei ne mažiau už finansinę paramą svarbi būtų valdžios pagalba iškeldinti griozdišką transformatorinės pastatą, stovintį jos parduotuvės ir Šilutės halės kieme.

Rūpestį dėl transformatorinės iškeldinimo rajono politikai išgirdo ir bendraudami su „Halės“ bendrasavininkiu Rimantu Jaruškevičiumi. Jis irgi mano, kad jei sovietinis transformatorinės monstras būtų iškeltas, atsirastų daugiau erdvės ir jaukumo šiame kvartale, kuriame gausu prekyviečių.

R.Jaruškevičius norėtų ir valdžios leidimo padidinti automobilių stovėjimo aikštelę.

Partneriu taptų TIC

Šilutės Turizmo informacijos centro (TIC) vadovas Edvardas Judžentis politikams sakė, kad TIC galėtų tapti Smulkiojo ir vidutinio verslo skatinimo programos informaciniu partneriu – skelbti informaciją apie veiklą, konsultuoti vietos verslininkus finansavimo klausimais.

E.Judženčio nuomone, turizmo verslo sektoriaus verslininkams būtų aktuali 1-3 tūkst. Lt parama interneto svetainėms kurti, profesionalių fotografų paslaugoms apmokėti, tekstams į užsienio kalbas versti.

Rajono vadovams patiko E.Judženčio pasiūlymas, kad verslo skatinimo programos lėšas gavę verslininkai įsipareigotų prekes ir paslaugas pirkti tik iš rajone veikiančių įmonių.

verslo paskola