VARDAI, kuriuos Švėkšnoje skaitėme garsiai

Be pavadinimoRugsėjo pabaigoje per Lietuvą nuvilnijo renginių ciklas „Vardai“ – iniciatyva, turinti visiems priminti, jog Holokausto auka nėra tik skaičius.
Rugsėjo 23 d. „Vardai“ buvo skaitomi Švėkšnos muziejuje.

Holokausto aukos Švėkšnoje pagerbiamos kasmet, tačiau „Vardai“ skaityti pirmą kartą. Kasmet, minint šią tragišką datą, būdavo vardijami skaičiai, nors skirtingi šaltiniai nurodo skirtingus skaičius. Apie 300, netoli 400, per 400…

Šiemet buvo perskaityti 147 žmonių vardai. Visi šie asmenys susiję su Švėkšna: gimę, gyvenę ar nužudyti Holokausto metu Švėkšnoje. Apie kai kuriuos jų galima pasakyti daug daugiau negu vien vardą ir pavardę, galima pasakyti žmogaus amžių, profesiją, šeiminę, socialinę ar ekonominę padėtį visuomenėje.

„Šajevičius Šmuelis, g. apie 1900 m., buvo fermos savininkas, turėjo tris vaikus, buvo našlys. Kiršner Meita, g. 1910 m., buvo namų šeimininkė, gyveno Švėkšnoje. Meitos vyras Kiršneris Cheskelis, g. 1908 m. Plungėje, gyveno Švėkšnoje. Ošerovič nee Neiman Rebeka, kilusi iš Skuodo, buvo matematikos mokytoja, prieš ištekėdama, dėstė matematiką Rygos universitete. Dukros Rachelė, g. 1926 m., ir Dvora, g. 1922 m. Rebekos vyras Šaja ir sūnus Samuelis Holokaustą išgyveno.“

Dauguma šių žmonių buvo nužudyti Holokausto metu ir daugiausia, ką mes galime padaryti, tai juos prisiminti. Prisiminti, jog mūsų kaimynai buvo nužudyti, prisiminti gatves, kuriomis jie vaikščiojo, namus, kuriuose gyveno. Prisiminti jų vardus ir pasakyti kitiems.

Švėkšnos žydų bendruomenės narių, kurie žuvo Holokausto metu, vardai publikuojami Yad Vashem archyve, United States Holocaust memorial museum (USHMM).  Tačiau šie sąrašai nėra pilni, duomenys atnaujinami, pildomi naujais vardais.
Holokausto minėjimo renginių ciklas vyksta savanoriavimo principu, bendradarbiaujant su istorikais, kraštotyrininkais, mokytojais, archyvų tyrinėtojais, visuomeninėmis organizacijomis. Renginiai nėra administruojami vieno asmens ar įstaigos, tai gausaus būrio iniciatyva, koordinuojama Facebook socialiniame tinkle, pavadinimu „Vardai“. Prie šio renginio idėjos įgyvendinimo prisideda ir muziejai: Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus, Šiaulių „Aušros“ ir Rokiškio krašto, Švėkšnos ir Viekšnių vaistinės muziejai.

Oficialiais duomenimis, Klaipėdos apskrityje tik dviejose vietose buvo skaitomi „Vardai“ – Švėkšnoje ir Palangoje. Švėkšnos muziejus kartu minėjo ir Europos žydų kultūros dienas, kurių tema šiemet – „Moteris judaizme“. Renginio metu kompoziciją apie Holokausto aukas Švėkšnoje, sukurtą specialiai „Vardų“ skaitymo proga, atliko „Saulės“ gimnazijos moksleivės, vėliau buvo skaitomi „Vardai“, peržiūrėtas trumpametražis filmas „Žydės moterys“ (aut. P.Ignatavičius), aplankytos senosios žydų kapinės bei pirmoji žydų genocido aukų vieta.