Vasara – ir atostogų, ir vagysčių sezonas

Vasarą žmonės į kiemus išneša kiemo baldus, kepsnines, dviračius ir kitus šiltojo sezono atributus.

Pixabay.com nuotr.

Deja, taip galime palengvinti darbą vagišiams, kurie čiumpa bet ką. Ypač patraukliais tapo sunkios ir gana didelės kepsninės arba lauko baldai.

Vagysčių daugėja

„Lyginant pastarųjų trejų metų pirmo pusmečio vagysčių skaičių, matome, kad 2020-aisiais per sausį-birželį fiksavome 25 vagystes iš kiemų, už kurias vidutiniškai išmokėjome 1 232 eurus. Pernai jų buvo jau 30, o vidutinė žala siekė 1 186 eurus. Šiemet per tą patį laikotarpį sulaukėme net 47 skundų. Tokių vagysčių skaičius didėja, plėšikai čiumpa ir pigesnius daiktus“, – sako ERGO atstovas Gytis Matiukas.

Draudikų duomenys rodo, kad vagišiai dažniausiai iš kiemo tempia sparčiai populiarėjančias kiaušinio formos kepsnines, kieme tvarkytis padedančius robotus bei dviračius. 2020-aisiais didžiausia vagystės iš kiemo žala siekė net 2 018 eurų, kuomet iš terasos buvo nugvelbti baldai: sofa, foteliai, stalas ir kepsninė.

Pernai bendrovė atlygino 1 711 eurų nuostolį už nugvelbtą baseino robotą, šiemet – 500 eurų už dviratį. Nors apdraustų namų teritorijos būna aptvertos, plėšikai nupjauna spynas ar net išlupa dalį tvoros ir taip patenka į vidų.

Padaro didelių nuostolių

2019 m. policija šalyje registravo 11 261 vagystės atvejį. 2020-aisiais šis skaičius sumažėjo 16 proc. – iki 9 477. 2021-aisiai registruota dar penktadaliu vagysčių mažau – 7 462. Tuo tarpu vien per tris pirmus šių metų mėnesius registruotos 1 973 vagystės, o tai yra net 30 proc. daugiau, nei per tą patį laikotarpį ankstesniais metais.

Pastebima ir didelių nuostolių dėl įsilaužimų į namus ar garažus. Įsilaužimo metu būna ne tik pavogti brangūs daiktai, bet ir piktybiškai suniokojamas turtas.

ERGO užfiksavo ir keletą neįprastų vagysčių. Viena jų – Ispanijoje, kur į namus įsilaužta gyventojams miegant. Išlaužus balkono duris pavogti pirmame aukšte buvę daiktai. Nuostoliai siekė beveik 3 tūkst. eurų.

Kito apiplėšimo metu, kartu su traktoriumi-žoliapjove bei vaikišku keturračiu pagrobti tokie neįprasti daiktai, kaip kolonėlė, dulkų siurblys, kirvis bei oro kompresorius.

Vagystės iš namų vyksta vasaros metu, kuomet daug gyventojų atostogauja ir palieka namus be priežiūros. Išvažiuojant iš namų, reikėtų pasirūpinti daiktų apsauga – jie turėtų būti kuo mažiau matomi praeiviams. Juk vagišiai pirmiausia stebi, kartais net su dronais, norimą apvogti objektą ir tik tuomet daro nusikaltimą. Gali padėti net ir fiktyvus užrašas ant tvoros „piktas šuo“.

Verta palaikyti gerus santykius su kaimynais, kurie pirmieji pastebės besisukiojančius svetimus žmones. O atostogų nuotraukomis socialiniuose tinkluose geriau pasidalinti grįžus.