Vasarą nepadarykite meškos paslaugos odai: dėl šių klaidų raukšlės atsiras anksčiau

Nors saulė – pagrindinis natūralaus vitamino D šaltinis, nevalia užmiršti žalingo ultravioletinių spindulių poveikio. Saulės spinduliuotė paskatina ankstyvo senėjimo požymius, todėl vasarą ypač svarbu papildomai pasirūpinti odos apsauga.

Kad oda būtų elastinga, stangri, organizme būtina palaikyti ir skysčių balansą, ypač vasarą, kai daug prakaituojame. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pastebi, kad nors rekomenduojamo išgerti vandens kiekis svyruoja nuo 1,5 iki 2 litrų per parą, o per didelius karščius – dar daugiau, dažnai žmonės jo nesuvartoja pakankamai.

Mūsų organizme visos cheminės reakcijos vyksta skystoje terpėje, todėl vanduo yra gyvybiškai būtinas. Rekomenduojamo vandens kiekio skaičiai parai įvairiuose moksliniuose šaltiniuose nėra vienodi: skiriasi dažniausiai dėl to, kad kalbama ne tik apie vandenį, bet ir kitus skysčius: sultis, arbatą, sriubą, vandeningus vaisius ir daržoves.

Pasak ekspertės, jei gerti nebesinori, puikus būdas užtikrinti skysčių balansą – valgyti arbūzą, nes net apie 90 proc. jo sudaro vanduo. Arbūzą mielai valgys ir vaikai, kuriuos kartais sunku įkalbėti atsigerti vandens, o jų įprastai mėgstamų saldžių gėrimų patartina vengti.

Žmonės linkę išgerti mažiau vandens, manydami, kad skysčių gauna su maistu. Pasak gydytojos, tai klaidingas įsitikinimas. „Iš praktikos pastebiu, kad žmonės su maistu tikrai pakankami vandens negauna, be to, didelių karščių metu ir valgome mažiau“, – pažymi dr. E. Gavelienė.

Sveikatai palankios mitybos piramidėje kaip rekomenduojamas išgerti vandens kiekis yra pažymėtos 8 stiklinės vandens. Paprasčiausias būdas paskaičiuoti, kiek vandens jums reikia išgerti, yra pagal ūgį: kiekvienam jo centimetrui – po 10 mililitrų. Tad jei jūsų ūgis yra 170 cm, per parą reikėtų išgerti 1,7 litro vandens. Į šį vandens kiekį galima įskaičiuoti žolelių nuovirus ir labai silpnas arbatas. Be to, gerti vandenį, o ne saldžius gėrimus ar sultis nuo mažens vaikus turėtų skatinti tėvai.

O jei per karščius gausiai prakaituojate, prarandate ne tik vandenį, bet ir mineralus, todėl dalį išgeriamo vandens rekomenduojama pakeisti didesnės mineralizacijos natūraliu vandeniu.

BNS inf.