Vasara prasidėjo griausmingai

Paskutinėmis pavasario ir pirmosiomis vasaros dienomis daug kur šalyje lijo, vietomis lietus buvo smarkus, krito kruša, siautė škvalas. Pamario krašte – Ventėje net naktimis fiksuota 17–18 laipsnių šiluma. O birželio 2-oji šiemet buvo rekordinė pagal žaibų skaičių.

Sūkurys Šilutės durpyne. E. Lukošiaus nuotr.

Ypač audringa Lietuvoje buvo birželio 2-oji, daugelyje rajonų slinko liūtys su perkūnija, krito kruša. Skuode iškrito 25,6 mm (net 51 % birželio normos) kritulių, Kybartuose – 23,8 mm (36 % mėnesio normos), Kretingoje – 18,9 mm (34 %). Paskutinėmis gegužės dienomis smarkiai buvo “nuskalbtos” ir mūsų kaimynės Tauragė ir Klaipėda.

Pagal žaibų išlydžių skaičių, birželio 2-oji kol kas buvo neramiausia šių metų diena. Užfiksuota apie 10 000 žaibų. Antroji pagal aktyvumą buvo gegužės 25-oji (9 865).

Gegužė pateko į penketuką šilčiausių gegužių nuo 1961 m., vidutinė temperatūra antroje mėnesio pusėje atitiko meteorologinę vasarą. Nedaug trūko iki naujų šilumos rekordų, bet mėnesio pirmoje pusėje pasitaikė keletas nešiltų naktų ir dienų. Mėnuo Lietuvoje buvo 2,9 laipsnio šiltesnis, trečdaliu sausesnis ir beveik penktadaliu labiau saulėtas, lyginant su 1991–2020 m. vidurkiu.

Gegužė buvo gerokai sausesnė nei vidutiniškai, krituliai pasiskirstė netolygiai, o skirtumai tarp Lietuvos vietovių siekė iki 8 kartų. Vilniuje ir Klaipėdoje kritulių kiekis skyrėsi 2 kartus: uostamiestyje iškrito 54,8 mm (141 % mėnesio normos), o sostinėje – 37,1 mm (66 % normos).

Pagal LHMT inf.