Vasaros praeityje:  vėsesnės ir mažiau saulėtos

Kai oras dieną sušyla iki 20–24 laipsnių sakome, jog tai – lietuviškos vasaros temperatūra. Priklausomai nuo metų laiko, ji gali būti per žema, per aukšta arba atitikti normą. Bet ar kada susimąstėte kokia vidutinė maksimali oro temperatūra yra būdinga tam tikrą dieną?

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT) informuoja, kad remiantis 1991-2020 m. duomenimis galima teigti, jog gegužės 1-ąją normalu, kai oras įdienojus sušyla iki 14–18 laipsnių. Taip pat visai normalu gegužės viduryje 15-19 laipsnių šiluma. Birželio 1-ąją įprasta, kai oras dieną sušyla iki 18-22 laipsnių, o pabaigoje – iki 20-24 laipsnių.

Gerokai žemesnė arba aukštesnė oro temperatūra jau būtų laikoma atitinkamai neigiama arba teigiama temperatūros anomalija.

Kai kam gali pasirodyti mažoka, nes daugelis esame pripratę prie labai aukštos temperatūros, tačiau mūsų šaliai karštos vasaros ilgą laiką buvo nebūdingos. Tik nuo praėjusio amžiaus pabaigos labai išaugo tropinių naktų ir karščių skaičius, iki tol tai buvo retas reiškinys.

Liepos pabaigoje, kai vidutiniškai pasiekiamas šilumos pikas, Lietuvoje vidutinė maksimali oro temperatūra siekia 23-27 laipsnius, o ne 30 ar daugiau.

Remiantis 1991-2020 m. duomenimis, vidutiniška lietuviškos vasaros temperatūra įdienojus yra 20–25 laipsniai, o 1961-1990 m. laikotarpiu buvo tik 19–23 laipsniai. Vasaros praeityje buvo ne tik vėsesnės, bet ir mažiau saulėtos negu šiais laikais. Taigi, nors kalendoriuje dar ne vasara, tačiau orai jau vasariški.

LHMT inf.