Vėl auga paukščių gripo rizika

Atvėsus orams aktyvėja ir laukinių vandens paukščių migracija. Todėl naminių paukščių laikytojai turėtų būti budresni ir imtis atsargumo priemonių, nes šiuo laikotarpiu vėl padidėja rizika, kad į jų ūkius gali patekti Europoje nustatomas paukščių gripo virusas.

Pexels.com nuotr.

Apie pasitvirtinusius labai patogeniško paukščių gripo atvejus laukiniams vandens paukščiams vis dažniau praneša ne tik šiaurės Europos valstybės, bet ir kitos – Prancūzija, Belgija, Liuksemburgas, Olandija, Estija. Lenkijoje net ir vasaros metu keli šio viruso protrūkiai buvo kilę tarp naminių paukščių.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai primena, kad naminiai paukščiai ypač imlūs šiam virusui, todėl rugsėjo – spalio mėnesiais privaloma apriboti naminių paukščių galimybę laisvai vaikščioti lauke. Galima juos išleisti tik į aptvertas teritorijas, apsaugant nuo kontakto su laukiniais paukščiais. Reikia vengti vietų, kuriose šie buriuojasi – atvirų vandens telkinių. Paukščiams skirtą pašarą laikyti taip, kad jis būtų apsaugotas nuo laukinių paukščių, graužikų, galinčių pernešti virusą.

Didelę riziką paukščių gripo virusui patekti į naminių paukščių ūkius kelia ir nepakankamas saugumo reikalavimų laikymasis. Naminiai paukščiai dažnai užsikrečia per užterštą lesalą ar vandenį, užkratas gali būti perduodamas ir per apkrėstą inventorių, rūbus. Todėl naminių paukščių augintojai raginami dažniau skalbti darbo drabužius, dezinfekuoti batus, įrankius, kurie naudojami atliekant paukščių priežiūrą.

Apie pastebėtą naminių paukščių sirgimą ar gaišimą būtina nedelsiant informuoti VMVT departamentus, kurių teritorijose laikomi paukščiai, pranešti bendruoju VMVT nemokamu telefonu 8 800 40 403 arba privačiam vet. gydytojui.

Užkratui patekus į naminių paukščių ūkį, Europos Komisijos nurodymu nustatomos apsaugos zonos ir apribojimai skaudžiai atsiliepia ir netoliese esantiems smulkiems ūkiams, ir komercinėms fermoms. Užsikrėtę paukščiai gaišta, o likę yra nugaišinami, ūkis dezinfekuojamas.