Vėliavų neiškėlę 30 šilutiškių mokės baudas

baudos veliavu kelimasValstybės dienos minėjimas būriui šilutiškių baigėsi sugadinta nuotaika ir gresiančiomis baudomis. Tądien, gavusi pilietiško šilutiškio pranešimą apie Valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatymo pažeidimą, policija Žalgirio gatvėje ir greta jos esančiose teritorijose surašė net 30 administracinės teisės pažeidimo protokolų – už tai, kad gyventojai nebuvo iškėlę Lietuvos vėliavos.

Vėliavą privalu iškelti 3 kartus per metus

Pagal Valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatymą, Lietuvos vėliavą ant (arba prie) gyvenamųjų namų privalu iškelti tris kartus per metus: per valstybines šventes – vasario 16-ą, kovo 11-ą ir liepos 6-ą. Vėliavos turi plevėsuoti nuo 7 val. iki 22 val.

Prie, virš ar ant valstybės ir savivaldybių institucijų bei kitų įstaigų, įmonių ir organizacijų, nesvarbu, kokia jų nuosavybės forma, valstybės vėliavą privalu iškelti 18 kartų per metus, taip pat valstybės paskelbtomis gedulo dienomis. Vėliava gali būti iškeliama ir kitomis progomis, su sąlyga, kad ji nebus pažeminta.

Įstaigos ir įmonės valstybės vėliavą turi iškelti:

1. Sausio 1-ąją, Lietuvos vėliavos dieną;

2. Sausio 13-ąją, Laisvės gynėjų dieną;

3. Vasario 16-ąją, Lietuvos valstybės atkūrimo dieną;

4. Vasario 24-ąją, Estijos nepriklausomybės dieną;

5. Kovo 11-ąją, Lietuvos nepriklausomybės dieną;

6. Kovo 29-ąją, Lietuvos įstojimo į NATO dieną;

7. Gegužės 1-ąją, Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą dieną;

8. Gegužės 9-ąją – Europos dieną (kartu su ES vėliava);

9. Birželio 14-ąją, Gedulo ir vilties dieną (su gedulo ženklu);

10. Birželio 15-ąją, Okupacijos ir genocido dieną (su gedulo ženklu);

11. Liepos 6-ąją, Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną;

12. Liepos 15-ąją dieną, Žalgirio mūšio dieną;

13. Rugpjūčio 23-ąją, Juodojo kaspino dieną (su gedulo ženklu);

14. Rugpjūčio 31-ąją, Laisvės dieną;

15. Rugsėjo 23-ąją, Lietuvos žydų genocido dieną (su gedulo ženklu);

16. Spalio 25-ąją, Konstitucijos dieną;

17. Lapkričio 18-ąją, Latvijos Nepriklausomybės dieną;

18. Lapkričio 23-ąją, Lietuvos karių dieną.

Papiktino vėliavos ignoravimas

Į redakciją savaitės pradžioje užėjęs skaitytojas pasakojo, kad Valstybės dienos – penktadienio – rytą įsukęs į Žalgirio gatvę labai nustebo, kad trispalvės plevėsavo vos prie kelių namų. Pasipiktinęs tokiu nepilietiškumu, vyras paskambino į policijos komisariatą.

„Įdomu, ar policija sureagavo į akivaizdžius įstatymo pažeidimus, ar ne?“, – svarstė šilutiškis.

Tauragės AVPK atstovė spaudai Simona Šniaukštaitė informavo, kad patikrinę gautą informaciją ir nuvažiavę į Žalgirio gatvę, Šilutės policijos komisariato pareigūnai konstatavo, kad situacija čia išties prasta. Buvo surašyta net 30 administracinės teisės pažeidimo protokolų, pradėta tiek pat ikiteisminių tyrimų. Kokias baudas skirti pažeidėjams (įstatymas numato nuo 10 iki 30 litų), turės nuspręsti teismas.

Policijos duomenimis, vasario 16 ir kovo 11 dienomis už valstybės vėliavos neiškėlimą nebuvo surašytas nė vienas protokolas, tačiau tai nereiškia, kad vėliavos tomis šventėmis pavyzdingai plevėsavo prie kiekvieno namo.

„Gali būti, kad pareigūnai gyventojus tiesiog įspėjo, atsižvelgdami į finansinę žmonių situaciją. Nes dažniausiai, pateikdami pasiaiškinimus, kodėl nepakabino vėliavos, gyventojai aiškina, kad jos neturi, o nusipirkti neišgali“, – sakė S.Šniaukštaitė.

Ar prievarta įskiepys meilę?

Vėliavos kaina šiuo metu siekia 50-60 litų – dvigubai brangiau, nei pažeidėjams taikomos nuobaudos.

Būtent dėl sunkios ekonominės padėties prieš kelerius metus teisingumo ministras Remigijus Šimašius siūlė netaikyti administracinės atsakomybės žmonėms, per valstybines šventes neiškėlusiems Lietuvos vėliavos. Tuomet ministras nuogąstavo, kad baudomis bandoma įskiepyti meilė tėvynei gali sukelti visiškai priešingą reakciją: už vėliavos neiškėlimą nubaustam žmogui, kai tuo tarpu jis neturėjo pinigų vėliavai įsigyti arba buvo išvykęs atostogų, meilė tėvynei gali sumažėti, o ne padidėti.

Su ministro pasiūlymu sutiko tik interneto komentatoriai. „Kodėl civilizuotose šalyse niekas neprievartauja kelti jokių vėliavų? Nori – kelia, nori – nekelia. Ar čia taip bandoma priversti mylėti ir gerbti šalį? Aš iš dūšios iškelčiau vėliavą šalies, kurią gerbiu ir kurioje jaučiuosi žmogumi“, – tikino vienas jų.

Tačiau įstatymas, numatantis baudas už vėliavos neiškėlimą, tebegalioja.