Vėlinių mados: dirbtinių gėlių puokštės, papuoštos gyvu žalumynu – ciku

velines puoksciu kurejaŠiemet Vėlinių ir Visų šventųjų dienomis kapinėse matysime mažiau eglių šakomis ir gyvomis gėlėmis puoštų kapų, nes vis dažniau ant jų nuguls dirbtinių gėlių puokštės. Būtent tokias puokštes, estetiškas, prabangias ir net labai solidžias, kainuojančias ne vieną dešimtį eurų, iš anksto užsako vis daugiau klientų.

Į paskutinę kelionę palydėdami artimuosius šilutiškiai jau irgi prisilaiko naujausių tradicijų: ieško jiems žymiai šviesesnių drabužių, nevengia kremavimo, vis dažniau šermenų metu ekrane demonstruoja nuotraukas iš velionio gyvenimo.

Tokios yra šių dienų mados, apie kurias „Šilutės naujienoms“ pasakoja UAB „Šilutės komunalininkas“ Laidojimo biuro darbuotojos.

Puokštes užsisako iš ankstovelines puoksciu kureja1

„Eglių šakomis nukloti kapai – jau atgyvena, ir šilutiškiai tą gerai žino“, – sako Laidojimo biuro vedėja Kazimiera Urbonienė, jai pritaria ir čia pat iš anksto užsakytą puoštę komponuojanti Rasa Šertvytienė. Šios moterys pirmosios sutinkta nelaimės ištiktus žmones, dalijasi jų skausmu, o kartu savo darbu stengiasi jį ir bent kiek sumažinti.

Artėjant Vėlinėms moterys vis dažniau sulaukia klientų, norinčių iš anksto užsisakyti kapų papuošimo paslaugą. Tokie užsakymai šiemet priimami nuo spalio 20-osios, o užsakovai – dažniausiai išskirtiniai klientai, norintys estetiško kūrinio ir pasirengę už tą estetiką sumokėti.

Tokių solidžių užsakomų puokščių kainos prasideda maždaug nuo 30-ies eurų, bet dažnai – žymiai didesnės. Jau tris dešimtmečius laidojimo namuose dirbanti K.Urbonienė prisimena, kad brangiausia Vėlinėms užsakyta puokštė kainavo 180 litų. Ji buvo tokia didelė, kad beveik uždengė visą kapą.

Bet tai nereiškia, kad plonesnės piniginės savininkai negali čia rasti  patinkančios puokštės. Jų artėjant mirusiųjų pagerbimo dienoms padaroma tiek, kad pristatomas visas koridorius, tad ir kainų yra įvairių.

Prašo ryškių puokščių

Šiemet puoštes ruošiančios moterys bene dažniausiai išgirsta prašymą ją padaryti ryškią. Todėl ir gula jų rankose viena prie kitos tamsiai raudoni dirbtiniai anturiai, violetinės rožės, rausvų atspalvių orchidėjos.

Viena iš priežasčių, dėl ko kapus nori puošti dirbtinėmis gėlėmis, šilutiškiai nurodo kaip tik taupymą: anot čia užsukančių žmonių, dirbtinės gėlės kapą puoš iki pat pavasario ir jokių kitų puošmenų jau nebereikės.

Beje, dirbtinės gėlės čia atvežamos iš užsienio, jos taip kokybiškai pagamintos, kad neretai jas sunku atskirti nuo gyvų. Jos komponuojamos su gyvais žalumynais, iš kurių pastaraisiais metais ypač sparčiai populiarėja palmės šakelę primenantis cikas.

Jis – ypač lankstus, lengvai formuojamas, be to, nebijo šalčio, todėl kapą puošia išties ilgai. Be to, jis nebrangus – šakelės kainos prasideda nuo 1 euro.

„Stengiamės prisitaikyti ir prie pasiturinčių, ir prie neturtingų žmonių galimybių, kad kiekvienas galėtų pas mus rasti, kaip papuošti savo artimojo amžinojo poilsio vietą“, – sako K.Urbonienė.

Kinta ir laidojimo mados

velines laidotuviu saleŠiek tiek kinta ir laidojimo mados. Tiesa, vainikai (jiems naudojamos tik  gyvos gėlės) vis dar išlieka privalomu atributu šeimos nariams, bet kiti į laidotuves ateinantys artimieji, draugai ir giminės dažniausiai perka tik gėles, kai kada – krepšelį. Daugelis sumą, kurią atiduotų už prabangų vainiką, tiesiog įdeda į aukų dėžutę ar vokelyje atiduoda šeimos nariams.

Laidojimo biuro darbuotojos sako ir pačios neretai paraginančios taip padaryti, ypač – jei laidojamas jaunas, vaikus palikęs žmogus.

Dar viena pastarojo meto nauja mada – net ir seniems žmonėms paskutinei kelionei ieškoma šviesesnių drabužių. K.Urbonienė prisimena laidotuves, kai devintą dešimtį pradėjusi močiutė buvo laidojama aprengta rožiniu rūbu. „Tamsus buvo jos gyvenimas, bent dabar papuošime“, – tokia buvo jos artimųjų nuostata.

Šviesesnių atspalvių kostiumų neretai pageidaujama ir vyrams, ypač – jaunesniems.

Atsisakoma ir tradicijos laikyti mirusįjį pašarvotą dvi paras, dažniausiai laidojama kitą parą.

Populiarėja ir kremavimas: „Šilutės komunalininko“ Laidojimo biuro darbuotojai šiemet jau vežė porą velionių kremuoti į Kėdainių krematoriumą, dar porą kartų iš užsienio parvežtos mirusiųjų urnos buvo pašarvotos Laidojimo namų salėse.

Darbuotojoms ypač įstrigo laidotuvės, kuomet pašarvoję artimąjį jo šeimos nariai vietoje įprastinio tylaus sėdėjimo skambant gedulingai muzikai, pasirinko kitokį išlydėjimo būdą: jie visą dieną šarvojimo salėje ant sienos rodė padidintas veliono nuotraukas, pradedant nuo vaikystės, ir baigiant paskutiniaisis metais, jau sulaukus anūkų. Salėje tuo metu grojo tyli klasikinė muzika.

Anot čia dirbančių moterų, tai buvo ypač gražu, jautru, graudu ir gedulinga.

Įrengta trečioji salė

Iki šiol dvi šermenų sales turėję „Šilutės komunalininko“ Laidojimo namai prieš porą mėnesių įsirengė trečiąją.

Laiptais į antrąjį aukštą pakilę laidotuvių dalyviai patenka į moderniai įrengtas patalpas: erdvi salė, joje kabantys vienos šilutiškės dovanoti 100 metų senumo šventųjų paveikslai, modernūs baldai, skoningai įrengtos pagalbinės patalpos išties nuteikia ramiam atsisveikinimui. Čia įrengtas ir liftas, kad karsto su velioniu nereikėtų nešti laiptais.

Tiesa, šarvojimas šioje salėje kainuoja kiek brangiau nei senosiose salėse, bet norinčių būtent čia išlydėti savo artimąjį atsiranda vis daugiau.