Ventės rage – asmeniškai sužieduotas paukščiukas

rytinis-pauksciu-stebejimas-ventes-rage-72953698Keltis dar nepradėjus brėkšti – tokią užduotį gauname iš mūsų gido, aistringo paukščių stebėtojo ir profesionalaus laukinės gamtos fotografo Boris Belchev. Pasak jo, tik tuomet Ventės rago iškyšulyje – geriausias unikalaus orkestro pasirodymas! Pasirodo, kiekvienas paukštis turi skirtingas savo „kalbos“ melodijas, pavyzdžiui, vestuvinę, aliarminę, kontaktinę.

Paukščiai bunda ir pradeda savo keliones papuldami į Ventės rage įkurtas net 6 zigzagines gaudykles. Kiekviena jų yra įrengta šalia skirtingos augmenijos ar pakreipta kita kryptimi, kad būtų pagaunami skirtingų rūšių paukščiai. Gamtos mylėtojai ar smalsuoliai gali susitarti su Ventės ornitologinės stoties darbuotojais ir nepatingėję atsikelti dar su aušra sudalyvauti žiedavimo ceremonijoje. Jautri, graži, unikali patirtis – užnerti žieduką, kurį sparnuotasis nešios greičiausiai visa gyvenimą.
Nedrąsu tik atsisveikinti su paprastuoju nykštuku, kad nesuspaustum tokios mažos, taip skambiai plakančios širdutės delne. Paukščiai Ventės rage žieduojami visus metus, stropiai registruojami ir skelbiami Ventės rago ornitologinės stoties svetainėje, visgi daugiausiai jų sužieduojama pavasarį ir rudenį.

Nužiūrėję rytinę paukščių kasdienybę ant molo – pasisveikinimai, susibūrimas, prausimasis – suvokiame, kaip mes, žmonės, visgi klystame, galvodami, kad gyvūnai turi mažiau reikalų nei mes. Keliaujame į Krokų lanką. Apžvalgos bokštelyje stingstant pirštams stengiantis nufotografuoti per žiūronus pritrauktą baltąją gervę, susimąstai – tame ir yra paukščių stebėjimo grožis: pritrauki galingą objektyvą ar žiūronus ir slapčia stebi nepažįstamą grožį, stabdai akimirkas nuotraukose. Žinoma, tam reikalinga gera įranga ir patyrusio paukščių stebėtojo patirtis – nelengva tirštame ryto rūke surasti paukštį, atskirti jį pagal jo garsus, kalbą. Neeilinis rytas. Neeilinė Lietuva unikaliame gamtos prieglobstyje. Kasmet spalio pradžioje čia vyksta paukščių stebėjimo čempionatas, kuriame apie 50 entuziastų bando užfiksuoti, išgirsti ir nufotografuoti kuo daugiau ir kuo naujesnių, įdomesnių paukščių rūšių, migruojančių Lietuvoje.

DELFI.lt inf.