Ventės Užgavėnėse – „Raganų užlaižytinė“, blynai iš paukščių pieno ir pernykščių nendrių (foto)

ventes uzgavenes uzlaizytineKintų ir aplinkinių Ventės, Šturmų, Mingės kaimų bendruomenės Užgavėnių šventę organizuoja jau ketvirtą kartą ir kasmet sulaukia vis daugiau svečių ir vis daugiau pagyrimų.

Šiemet ant Kuršių marių ledo žiemą iš kiemo varė matyt jau keturženklis svečių iš visų aplinkinių rajonų skaičius. Savo palaikymo komandas subūrę stotingas, riestainių vėriniu pasidabinęs Lašininis bei liesa džiovinta žuvele apsiginklavęs Kanapinis vienas kitam demonstravo akivaizdžią neapykantą, bet abiejų jėgos ilgai buvo apylygės.

O susirinkusieji linksminosi ir triukšmavo taip tinkamai ir taip godžiai valgė riebius šeimininkų iškeptus blynus, kad sustiprino Kanapinio jėgas ir žiema tikrai išsigando – jau kitą dieną Pamaryje prasidėjo atlydys…

Blynai – iš sniego ir paukščių pieno

Dar gerokai prieš šventės pradžią Ventėje išsirikiavo ilgiausios automobilių eilės. Toli gražu ne tik vietiniai, bet ir iš Klaipėdos, kitų rajonų suvažiavę (taip toli jau nuėjo garsas apie Pamaryje rengiamas Užgavėnes) pavasario išsiilgę tautiečiai godžiai uodė ant laužų kepamų blynų kvapą ir suko ten, kur linksmas melodijas trenkė net iš Šakių rajono atvykusi kapela.

Vieni greta kitų išsirikiavę organizatoriai – Kintų, Ventės – Šturmų ir Mingės kaimų bendruomenių atstovai kaitė katilus arbatos, kaitino vyną ir rengėsi čirškinti vieni už kitus gardesnius blynus. Išsipūtę it bandelės mieliniai ventiškių blynai, gausiai užpilti uogiene, labiau priminė milžiniškas spurgas. Ventės – Šturmų bendruomenės pirmininkė Antanina Adomaitytė net negalėjo pasakyti, kiek kilogramų miltų reikėjo atsigabenti į šventę – anot jos, daugiau nei 10 tai tikrai.

Pirmininkė kvietė ir prie kito stalo, kur raikė milžinišką jos mamos keptos naminės duonos kepalą, vaišino rūkyta žuvimi ir antiena, marinuotomis stintomis.
Iš Mingės atvykusi Gaspadinė – Jurgis Gečas su pagalbininkais Rasa ir Regimantu Liekiais šventei paruošė išskirtinį blynų receptą. „Tešla iš sniego, marių vandens, vyturio kiaušinių ir paukščių pieno“, – nesustodama savuosius blynus gyrė Mingės Gaspadinė. Prie šio gardėsio mingiškiai dar ir juodųjų vynuogių bei mėlynių uogienės negailėjo.
Dar kitokį blynų receptą sugalvojo kintiškiai – jie čirškino mielinius blynus „iš pamario kriauklių, žuvies ašakų, džiovintų akių ir pernykščių nendrių“. Anot kepėjų, jų blynai buvo „šiuolaikiški, su aguonom, razinom, mielėm ir be mielių, karšti ir šalti vakarykšti“.

O atokiau nuo saviškių įsitaisęs Kintų Žydelis su komanda sušalusiems dar ir „Raganų užlaižytinės“ įpylė.

Negalėjo žiūrėti į Kanapinį

Prie mikrofono pakviesti garbiausi svečiai – rajono vadovai ir rajono Tarybos nariai irgi nepristigo humoro – linkėjo taip triukšmauti, kad žiemos jau rytoj nebebūtų nė kvapo.

O rajono Tarybos narys Arvydas Jakas dar ir atsargiems patarė būti – deginant neįtikėtino dydžio Morę žiūrėti, kad nesudegintų aplink besisukiojančio krepšininko Raimondo Leikaus, mat abu jie esą vienodo ūgio… „Padekit, ką reikia“, – patarė A.Jakas.
Pirmasis išjudinti atsargius svečius ėmėsi Lašininis – su blynų kepėja ant marių ledo trenkė tokią pasiutpolkę, kad net devyni prakaitai varvėjo.

„Čia mano šventė, šokit ir dainuokit. Juk nenorit, kad žiema išeitų?..“ – Lašininis kvietė į ratą jungtis ir visus stovinčius bei pilvus prisikimšti skubančius. O sukdamas tą ratą jis ragino daryti jį „plačiai, plačiai – kaip žiema“.

Vienintelis svečias, tądien akivaizdžiai gadinęs Lašininiui nuotaiką buvo, anot jo, giltinė Kanapinis. Duodamas išskirtinį interviu „Šilutės naujienoms“ Lašininis (Vida Valukonienė) išsitarė tiesiog negalintis į jį žiūrėti…

Vytintu žuvelioku apsiginklavęs Kanapinis (Arvydas Urbikas) iš pažiūros neatrodė silpnas, bet organizuotose žiemos sporto rungtyse jo komanda kelis kartus pralošė Lašininio pajėgoms. „O taip – pavasario nebus!“, – ypač džiugiai tokius varžybų rezultatus komentavo prakaitą braukiantis riebulis. O rungčių vedėjas ventiškis Remigijus Rimkus visiems dalyviams dalijo prizus – nemokamus bilietus tiesiai į Laplandiją.

Vis dėlto tai buvo tik paskutinieji Lašininio pasispardymai, nes galutinėje kovoje jis gėdingai pralaimėjo…

joomplu:3297