Vestuvių sezonas baigėsi: keitėsi santuokų registravimo vietos, jaunavedžių rūbų bei žiedų spalvos

Pasaulyje siaučianti pandemija ir dėl jos taikomi apribojimai sujaukia ir įsimylėjėlių planus, bet noras tuoktis niekur nedingo. Nors Lietuvos statistikos departamentas skelbė, kad norinčiųjų susituokti karantino metu buvo mažiau, tačiau šiltuoju metų laiku – vasarą vestuvių gerokai padaugėjo.

Saugiškių Arvydo ir Gintarės santuokos akimirkas įprasmino ir šalia buvusi jų dukra Dominyka. (Julijos Leonavičienės nuotr.)

Šilutė nebuvo išimtis – atšilus orams jaunavedžiai lengviau atsikvėpė ir atsigriebė. Vien per šios vasaros birželį, liepą ir rugpjūtį Šilutės rajone padaryti 177 santuokų sudarymo įrašai, kai nuo sausio iki gegužės buvo tik 46 įrašai.

Griežtas karantinas stabdė įsimylėjėlius

Natūralu, kad žiemą, kai buvo įsigalioję sugriežtinto karantino reikalavimai, įsimylėjėliai buvo priversti svarstyti, ar tuoktis tuo metu, ar tai atidėti palankesniam laikui. Vis tik į savo vestuves kiekvienas dažniausiai svajoja pakviesti daugiau artimų žmonių, tad kai kurie santuokas atidėjo.
Šilutės metrikacijos skyriaus darbuotojai santuokas registravo ir karantino metu. „Sausį šeimas rajone sukūrė 3 poros, vasarį – 5, kovą – 7, balandį – 12, o gegužę – 19“, – sako Savivaldybės Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vyr. specialistė Vaida Grigaitienė.

Šalyje šaltuoju metų laiku įvestas karantinas iš pirmo žvilgsnio galėjo jaunavedžiams sujaukti net vasaros planus. Nebuvo aišku, kaip pasisuks pandemijos banga, reikėjo numatyti ir rezervuoti vestuvių švenčių vietas, iš anksto planuoti kitus šventei reikalingus dalykus. Vis dėlto, vestuvių datų rezervacijų duomenys patvirtina – šiais metais daugiausiai porų, kaip ir įprasta, susituokė vasarą – iš viso 177 poros. Birželį Šilutės rajone įregistruotos 35 santuokos, liepą – 60, o paskutinįjį vasaros mėnesį daugiausiai – net 82. Tuo tarpu 2020 m. birželį susituokė 27 poros, liepą – 40, o rugpjūtį – 84. Tai reiškia, kad šiemet per vasarą santuokų įrašų padaryta net 26-iais daugiau nei pernai.
Tiesa, vasarą registruojamų santuokų tokia gausa kartojasi kasmet. Kai šilta – puikiausias metas savo puoselėtus planus, kurtas svajones paversti gražiausia šeimos, giminės ar draugų švente.

Vis dažniau vietą renkasi patys

Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vyr. specialistė V. Grigaitienė sako, jog didžioji dalis santuokų metų pradžioje buvo registruojama Civilinės metrikacijos įstaigos patalpose. Padidėjęs santuokų registravimo skaičius sutuoktinių pasirinktose vietose pastebėtas vasaros metu. Ir tokia tendencija kartojasi jau kelerius metus. Šiemet birželio – rugpjūčio mėnesiais 14 porų santuoką registravo pačių pasirinktose vietose. Dažniausiai jaunavedžiai rinkosi Hugo Šojaus dvarą Šilutėje, restoraną „Rusnė Villa“ Rusnėje, „Vila Genowefa“ ir „Vilkėno malūną“ Švėkšnoje.

Jaunavedžiai šiltuoju metų laiku taip pat dažnai santuokos registracijos vietą rinkosi arčiau vandens, pavyzdžiui, Rusnės mažųjų laivų prieplaukoje, Kintų prieplaukoje, Ventės rage, Uostadvaryje.
Anot V. Grigaitienės, Šilutės jaunavedžių porų amžius svyravo nuo 24 iki 50 metų.

Naujausios vestuvių mados

Pastebėta, kad šiltuoju metu buvo sulaukta daugiau iš užsienio sugrįžusių porų, norinčių gimtame krašte įregistruoti santuoką. Štai šiemet birželio – rugpjūčio mėnesiais įregistruota 10 santuokų, kurių bent vienas asmuo yra užsienio pilietis.

Kaip teigė V. Grigaitienė, kiekvieni metai diktuoja ir tam tikras vestuvių šventimo tradicijas, madas ar įpročius. Paprastai tos santuokos, kurios rengiamos šaltuoju metu, būna ramesnės, o vasarą – trankesnės, garsesnės, triukšmingesnės bei į jas sukviečiama daugiau svečių.

Paklausta apie vestuvininkų rūbų madą ir naujausias tendencijas, vyr. specialistė V. Grigaitienė sakė, kad dažniausiai jaunavedžiai santuokai puošiasi tradiciškai – jaunosios baltomis ar šviesiomis suknelėmis, jaunikiai – mėlynais, pilkais ar juodais kostiumais. Besituokiančios poros dažniausiai keičiasi tradiciniais auksiniais žiedais – tai klasika.

Taip pat pastebėta, kad santuokos ceremonijos registravimo metu beveik nebebūna porų, tai yra pamergių ir pabrolių. Svarbiausiąją ceremonijos akimirką dažniausiai dalyvauja tik jaunavedžiai, liudininkai bei svečiai.

Vis dėlto ir šiemet pasitaikė ir išskirtinių vestuvių detalių. Kai kurios jaunosios puošėsi ryškiomis – raudonos, mėlynos ar juodos spalvos suknelėmis, taip pat keletas sutuoktinių keitėsi juodos spalvos žiedais arba išvis jais nesikeitė.

Dar viena iš pasitaikančių vestuvėse naujų detalių yra ir ta, jog dažnai šalia jaunavedžių ceremonijose dalyvauja panašiai aprengti bendri ar vieno iš jų vaikai.

Rugpjūtį šilutiškiai dar ir gimė, ir mirė, ir skyrėsi

Teisės ir civilinės metrikacijos poskyrio duomenimis, paskutinį vasaros mėnesį šiame skyriuje taip pat užregistruoti 28 naujagimiai, 53 mirtys ir 17 ištuokų. Visos 17 ištuokų įvyko abiejų sutuoktinių sutarimu, viena iš jų – užsienyje. Toks ištuokų skaičius per mėnesį – didžiausias šiais metais.

Liepą gimė 40 kūdikių, rugpjūtį tik 28, tarp jų – 13 berniukų, 15 mergaičių. 11 naujagimių susilaukė Šilutės miesto gyventojai, kiti gimė kaimiškose seniūnijose, dar 10 naujagimių gimė užsienyje.

Populiariausi berniukų vardai rugpjūtį buvo Augustas ir Arijus, mergaičių Tėja ir Viltė. Reti – Oskaras, Džiastinas, Elzė, Adriana.

Rugpjūtį užregistruotos 25 vyrų ir 28 moterų mirtys, 23 velioniai gyveno Šilutės mieste, kiti – kaimuose. Vienas vyras ir viena moteris mirė užsienyje.