„Vėžys – ne sloga“ įkūrėja: naudingos informacijos apie šią ligą mažai, klaidingos – daug

Išgirdus onkologinės ligos diagnozę, pacientus ir jų artimuosius pasitinka sudėtingas iššūkis – informacijos trūkumas, vėliau virstantis informacijos pertekliumi. Šią problemą neretai išspręsti padeda bendraminčių grupės virtualioje erdvėje, grupės tampa išeitimi, kai nėra galimybės rūpimu klausimu kreiptis į gydytoją.

Vaiva Mickuvienė, visuomeninės organizacijos bei uždaros grupės tuo pačiu pavadinimu „Vėžys – ne sloga“ įkūrėja, sako, kad šioje grupėje yra susibūrę ne tik onkologiniai pacientai ir jų artimieji, bet ir gydytojai, psichologai, mokslininkai, kurie padeda sergantiesiems nepasiklysti informacijos platybėse.

Naudos ir pavojai

„Aš pati praėjau šį sunkų laikotarpį – 2018 metais išgirdau, kad sergu 3 stadijos krūties vėžiu. Po metus trukusio intensyvaus gydymo įveikiau ligą ir pajutau, kad turiu padėti kitiems. Juolab, kad naudingos informacijos apie šią ligą yra pernelyg mažai, o klaidingos – per daug, o žmonėms sunku tai atskirti ir suprasti. Šiandien galiu pasidžiaugti, kad per trejus metus į grupę susirinko jau 4 tūkst. narių“, – sako ji.

Kalbėdama apie bendraminčių grupių naudą pacientams V. Mickuvienė sako, kad kaskart iškilus naujam klausimui pas gydytoją patekti galimybės nėra, o tokių klausimų, ypač ligos pradžioje, pacientams iškyla kasdien.

„Suprantama, kad žmogus, išgirdęs tokią diagnozę, registruojasi pas specialistą, tačiau eilės pas gydytojus gali užsitęsti iki pusės metų, per tą laiką žmogus gyvena nežinioje, kaip sau padėti ir greičiau pasveikti. Kitas aspektas – apie vėžį kalbėtis su sveikais žmonėmis yra sunku, nesinori jų apkrauti savo problemomis, todėl vertingiau apie tai šnekėti su tais, kurie jau yra tai praėję ar kovoja su liga šiuo metu“, – sako ji.

Grupėje „Vėžys – ne sloga“ žmonės kalbasi, dalijasi patarimais, guodžia vieni kitus sunkiu metu, kai norisi pasiduoti ar apninka tamsios mintys, būna, kad ir padeda vienas kitam finansiškai.
„Žinoma, kiekvienu patarimu socialinėse medijose aklai pasikliauti nereikia, ypač jei klausimas sulaukia prieštaringų nuomonių. Geriausia pasikonsultuoti su gydytoju prieš imantis gydymosi metodų, mat kiekvienas atvejis yra individualus, be to, skiriasi ir vėžiniai susirgimai“, – pažymi grupės įkūrėja.

Nors onkologinių pacientų grupės skirtos sergantiesiems, pasak pašnekovės, kartais atsiranda žmonių, norinčių iš to pasipelnyti.

„Šios ligos gydymas yra brangus, todėl kai kuriems grupės nariams prireikia finansinės paramos, grupėje renkamos lėšos, kurios turi būti skiriamos gydymui. Tačiau esame susidūrę su žmonėmis, bandžiusiais pasinaudoti kitų gerumu ir taip praturtėti. Po šio nutikimo visi norintys prisijungti prie grupės yra tikrinami – klausiama, kokiu tikslu jie nori prisijungti. Viskas tam, kad apsaugotume savo narius“, – aiškina V. Mickuvienė.

Dalijasi informacija apie mitybą

Ieškant informacijos apie vėžį, galima rasti labai daug straipsnių ir patarimų, todėl sunku nepasiklysti informacijos gausoje. Pašnekovė pataria besąlygiškai nepasitikėti visais šaltiniais ir nedaryti skubotų išvadų, pasitarti su žmonėmis, kurie yra perėję šį laikotarpį bei galutinį sprendimą priimti pasitarus su gydytoju.

Taip pat vertėtų atkreipti dėmesį į savo organizmą – nepamiršti pasidaryti tyrimų, sekti savijautą. Sergant šia liga reikia nepamiršti ir mitybos, kuri prisideda prie geresnių gydymo rezultatų. Žalingi įpročiai, fizinis aktyvumas ir mityba – tai yra gyvenimo būdas, kuris lemia 50 proc. sėkmės kovoje su liga. Daugelis sergančiųjų pirmaisiais ligos metais iškart imasi „tvarkyti“ savo mitybą, kad ši būtų subalansuota.

Tuo tarpu sergantieji, kurie nebenori ar nebegali valgyti dėl tam tikrų priežasčių, vartoja medicininės paskirties gėrimus, apie kuriuos grupėje taip pat nemažai diskutuojama.
Dažniausios pokalbių temos grupėje yra apie ligos pradžią, psichologinius sunkumus – natūralu, kad naujai diagnozuotiems pacientams kyla daug klausimų. Visi nori kuo sparčiau pasveikti, todėl taip pat vyrauja temos apie vaistus ir maisto papildus.

„Bendraminčių grupės padeda žmonėms suprasti savo ligą, gauti naudingų patarimų. Neretai grupės nariai tampa ir gerais draugais. Susidūrę su šia liga dažnai žmonės palūžta, juos kankina blogos mintys ar depresija, todėl grupėje gali gauti ir psichologinę pagalbą. Visiems pacientams linkiu nepasiduoti, neprarasti tikėjimo ir motyvacijos gydytis“, – teigia onkologinių pacientų grupės įkūrėja.