Vienas lietuvis per metus išmeta 140 kg maisto

Rugsėjo 29-ąją minėjome Tarptautinę informuotumo apie maisto švaistymą ir jo praradimus dieną. Šia, jau ketvirtą kartą minima diena, siekiama atkreipti dėmesį į be reikalo švaistomo maisto neigiamą įtaką ne tik mūsų finansams, bet ir visai planetai.

Europos Sąjungoje kasmet iššvaistoma beveik 59 mln. tonų maisto, kurio vertė 132 mlrd. eurų.  Vidutiniškai kiekvienas ES gyventojas išmeta 131 kg maisto. Daugiausia jo (maždaug 70 kg) susidaro namų ūkiuose, 26 kg – pramonės įmonėse, 12 kg –  viešojo maitinimo įstaigose, 9 kg –  pas prekybininkus.

Lietuvoje maisto švaistymo rodiklis dar didesnis – vienam gyventojui per metus tenka 141 kg maisto atliekų. 21 proc. maisto atliekų mūsų šalyje susidaro žemės ūkio sektoriuje, 4 proc. gamyboje, 13 proc. prekybos sektoriuje, 1 proc. viešojo maitinimo, ir net 61 proc. namų ūkiuose.

Šiemet Jungtinės Tautos ir JT Maisto ir žemės ūkio organizacija kviečia gamintojus, perdirbėjus, prekybininkus, visus žmones mažinti maisto nuostolius, pertvarkyti žemės ūkio ir maisto sistemas, kad būtų prisidėta prie tikslo: iki 2030 m. perpus sumažinti vienam gyventojui tenkančias maisto atliekas viešojo maitinimo, prekybos ir namų ūkio, gamybos ir tiekimo grandyse. EK pasiūlė maisto atliekų mažinimo tikslus valstybėms narėms – iki 2030 m. 10 proc. sumažinti maisto atliekų kiekį perdirbimo ir gamybos sektoriuose ir 30 proc. mažmeninės prekybos ir vartojimo sektoriuose (restoranai, maitinimo paslaugos ir namų ūkiai).

Europos valstybės randa būdų kovoti su maisto švaistymu. Šiemet Ispanijos Katalonijos regione, minint Tarptautinę informuotumo apie maisto švaistymą ir jo praradimus dieną, 18 restoranų virėjai gamino patiekalus iš likusių produktų. EK Briuselyje rengė diskusiją apie maisto švaistymą, buvo rodomi filmai apie maisto švaistymą. Romoje vyko renginys, kurio dalyviai išklausė popiežiaus Pranciškaus kreipimąsi apie maisto švaistymą.

Lietuvoje  taip pat turime įvairių iniciatyvų, skirtų maisto švaistymo prevencijai. Kiekvienas mūsų galime prisidėti prie maisto švaistymo mažinimo. Internete galima rasti daug receptų kaip pasigaminti patiekalų iš maisto likučių. Pirkime produktus apgalvotai, jei pasigaminote per daug, produkciją užšaldykite.

Išmesdami maistą šiukšlių dėžę prisiminkime, kad skurdžiose pasaulio valstybėse milijonai žmonių badauja, nes neturi lėšų nusipirkti maisto.

Pagal BNS inf.