Vieni varė žiemą, kiti – gripą, treti tik žiūrėjo… (foto)

uzgavenes venteNeypatingai varginanti šiemetinė žiema – akivaizdu – turės jau greit dingti iš kiemų, nes šilutiškiai, traksėdiškiai, ventiškiai, vainutiškiai, juknaitiškiai, naumiestiškiai ir visų kitų rajono kampelių gyventojai jos varytuves rengė jau nuo šeštadienio.

Visose gyvenvietėse šurmuliavę persirengėliai liepsnose paskandino žiemos iškamšas – Mores, garsiai šūkavo stebėdami Lašininio ir Kanapinio kovas, svečius ir vieni kitus vaišino riebiais blynais, arbata, o kai kur – ir karštu vynu, šoko ir dainavo. Taigi padirbėjo atsakingai.

Pirmieji pradėjo juknaitiškiai ir ventiškiai

Pirmieji įkyrėjusios žiemos vijimo maratoną pradėjo juknaitiškiai ir Kintų seniūnijos Šturmų bei Ventės kaimų gyventojai, šio darbo ėmęsi dar šeštadienio vidurdienį. Pernai ypač plačiai nuskambėjusios ventiškių Užgavėnės ir šiemet sutraukė gausius būrius smalsuolių ne tik iš mūsų, bet ir iš aplinkinių rajonų.

Ir šiemet ant ledo buvo kepami riebūs blynai, o šeimininkė – Žydelka Sara su savo Mylimuoju judino visus atvykėlius iš rytų ir vakarų, iš šiaurės bei pietų. Tradiciškai ventiškiai ir begalę visokiausių rungčių prigalvojo, kuriose dalyvavusieji lengvo tos dienos šaltuko tikrai nepastebėjo.

Tik šiemetinis Pamario Kanapinis savo priešo Lašininio niekaip pergalėti neįstengė, tad ventiškiai baiminosi, jog ir žiema dar gali kurį laiką pasispardyti.

Gausiai prie naujosios savo estrados šeštadienį rinkosi ir juknaitiškiai, persirengėlių būrio prieš tai išjudinti ir sukviesti. Ir čia netrūko linksmybių, šokių ir dainų, gardžių blynų, vyko ir rimta žiemos bei pavasario šauklių Lašininio ir Kanapinio kova.

Šilutiškiai kaukėmis nesipuošė

Antradienį blynais kvepėjo jau visuose rajono kampeliuose, o Šilutėje prie Kultūros ir pramogų centro – dar ir šiupiniu. Tiesa, šilutiškius pavadinti išradingai besilinksminančiais vargu ar galima, mat gausiame būryje šventės dalyvių kaukėmis buvo pasipuošę vos… keli mažyliai.

Lašininis su Kanapiniu ir čia, vos suskambus pirmosioms „Karčemos“ melodijoms, jau nebeapsikentė vienas kito. Tiesa, riebusis žiemos atstovas ne iš karto suprato, kur papuolęs, – manė, kad jei šilutiškiai taip triukšmauja, tai švenčia jie… Kalėdas. Sulaukęs keleto replikų iš savo konkurento, Lašininis skolingas neliko – čia pat mosavo jam prieš nosį riebiu kumščiu, o Kanapinis vis taikėsi priešininką patiesti taikliu spyriu.uzgavenes juknaiciai1 jpg

Renginio vedėjos – muziejininkė Indrė Skablauskaitė ir pedagogė Vaida Galinskienė bandė išsiaiškinti, kurios iš jų atstovaujami senieji gyventojai – šišioniškiai ar žemaičiai – pirmieji suskato laikytis dabar tokių populiarių žiemos išvarymo tradicijų.
Besiaiškindamos visus į ratą kvietė. Bet vėlgi į tą ratą stojo tik mažieji, o suaugusieji, stoviniuodami aplinkui, matyt, tik šiupinio vis laukė.

Šyliškiai išvarė ir… gripą

Atsigavėti saviškius vidurdienį sukvietė ir naumiestiškiai, tuoj nuo jų neatsiliko vainutiškiai, blynais pakvipo Saugose ir kitur.
Pasak vainutiškės moksleivės Gintarės Gečaitės, čia jau tradicija tapo, kad visus miestelėnus į Užgavėnių šventę kviečia arklių traukiamuose vežimuose susėdę persirengėliai.

Ir šiemet vainutiškiai rinkosi miestelio centre, akį traukė mokinių pasidarytos išradingos kaukės. Netrūko žaidimų ir šokių, vyko Kanapinio ir Lašininio kovos, visi gardžiavosi Laimos Rimkienės virtu šiupiniu.

O štai šyliškiai sumanė iš karto du darbus nuveikti – iš kiemo išvyti ne tik žiemą, bet ir… gripą.

Šylių bendruomenės nariai per Užgavėnes gausiai susirinko prie bendruomenės salės pabūti drauge, pašėlioti apsnigtoje gamtoje. Eiklaus Bėrio traukiamose rogėse patogiai įsitaisęs atvyko Lašininis, lydimas kaimo muzikantų. Čia jo laukė karingai nusiteikęs Kanapinis. Užvirė „nuožmi“ kova, o Kanapinio pergalę paskelbė dekretas, kad žiema valdžią perleidžia pavasariui.

Kaip to patvirtinimas, lauže supleškėjo Morė, o su ja kartu – ir visi žiemos rūpesčiai.

Šyliškės gaspadinės Danutė Gečienė ir Ramutė Mockienė visus vaišino čia pat kepamais riebiais blynais, šiupiniu su kiaulės koja ir karšta žolelių arbata. „Esame dėkingi bendruomenės tarybai ir jos pirmininkui Arūnui Useliui, mokyklos mokytojoms už gražių tradicijų puoselėjimą“, – šyliškių vardu sakė mokytoja Stasė Norgėlaitė.

Nuo pat ryto Užgavėnėse šurmuliavo ir vaikų darželio „Raudonkepuraitė“ vaikai su auklėtojomis. O prisilinksminę ir pasipuošę kaukėmis, išskubėjo žaisti prie laužo, sudeginti blogus darbelius bei paskanauti blynų.

Traksėdžiuose – kova ant slidžių kelmų

Traksėdžių pagr. mokyklos direktorės pavaduotojas Klemensas Stulga pasakojo, kad nuo pat ryto per Traksėdžių gyvenvietę nulalėjo kaukėmis pasipuošę ikimokyklinukai ir pradinukai. Jie aplankė įmones, susitiko su gyventojais, gavo dovanų.

Tuo metu asociacijos „Traksėdžių viltis“ nariai mokyklos aikštelėje  jau ruošė stalus, katilus, lauko krosnis, kapojo malkas, krovė laužą, ant kurio pritvirtino spėjusios nusibosti žiemos simbolį – Morę.

Baigiantis darbo dienai aikštelėje susirinko ištisos šeimos, atvyko ir svečių iš Šilutės. Kol persirengėliai šoko apie Morę, žaidė ir dalyvavo varžybose, pakvipo blynais, kuriais  visus vaišino Nijolė Degutienė.

Gerai įmitęs Lašininis ir džiūsna Kanapinis iš pradžių tik apsižodžiavo, bet netrukus abu veikėjai nusprendė, kad teisus bus tas, kuris pasirodys fiziškai stipresnis. Prasidėjo kova. Ant apšalusių slidžių kelmų sustoję priešininkai talžė vienas kitą minkštomis pagalvėmis. Kova nebuvo ilga – po kelių smūgių abu nudribo nuo kelmų ir nugalėtojas nepaaiškėjo.

Teko įsikišti persirengėliams. Nutarta traukti virvę – kuris nugalės, to ir bus viršenybė. Kad ir kaip gražiai viliojo Lašininis, Kanapinis sutelkė stipresnę komandą, ir netrukus dešrų bei kumpių vėriniu pasipuošęs rubuilis jau gulėjo ant sniego. Nugalėtojas Kanapinis išgavo šventės dalyvių pasižadėjimą per Gavėnios laikotarpį vengti riebių ir sočių valgių.

Asociacijos „Traksėdžių viltis“ pirmininkė Eglė Paulauskienė dėkojo šventės dalyviams už gražų renginį, išdalijo dovanėles įspūdingiausių kaukių autoriams. Pagrindinį prizą – didelį šakotį – pelnė aktyviausi renginio dalyviai – ikimokyklinukai.

Temstant niekas neskubėjo skirstytis: prie laužo vaišinosi arbata, blynais, uogiene, obuoliais, aptarinėjo renginį.

Užgavėnės Juknaičiuose

joomplu:8575

Ventėje

joomplu:8605

Šilutėje

joomplu:8656

Traksėdžiuose, Vainute

joomplu:8677