Trumpa istorija
Švėkšnos dvaras pirmą kartą paminėtas 1509 m. kaip Mikalojaus Kęsgailos nuosavybė. Dvaro savininkai dažnai keitėsi: dvaras priklausė Jonui Zavišai, Jaronimui Krišpinui-Kiršenšteinui, baronienei von den Denhof, Vilhelmui Austachijui Grotusui. Nuo XVIII pr. iki 1766 m. Švėkšnos dvarą valdė grafai (kunigaikščiai) Oginskiai. Galop dvarą su visais ūkiais ir vaivadijomis iš jų už 714 tūkst. lenkiškų auksinų nusipirko iš Livonijos kilęs grafas Vilhelmas Jonas Broel Pliateris.
Vilkėno dvaras rašytiniuose šaltiniuose minimas nuo 1695 m., o kaip savarankiško dvaro istorija prasideda nuo 1820 m., jo savininkui J. Broel Pliateriui padalinus Švėkšnos dvarą į keturias dalis savo sūnums. Vilkėnai atiteko Pranciškui. Jo sūnus Aleksandras Konstantinas Michailas (1845-1922) pastatydino iki šiol stovinčius neorenesanso stiliaus dviejų aukštų rūmus.
Laikmetis, I ir II pasauliniai karai, paliko skaudžią žymę ir Vilkėno dvaro istorijoje. Pirmojo pasaulinio karo metais dvare šeimininkavo vokiečiai. 1940 m. dvaras buvo nacionalizuotas. 1947 m. dvaro rūmuose įkurti vaikų namai. 1980 m. tušti dvaro rūmai atiteko Šilutės hidraulinių pavarų gamyklai, dvaras ir aplinka ėmė sparčiai nykti.
1993 m. dvaro rūmai su parkais Vilkėne ir Švėkšnoje grąžinti paveldėtojui grafui A. Broel Pliateriui. Broel Pliaterių giminė Švėkšnos dvarus valdė beveik 200 metų, iki 1944 m.
Naujieji savininkai
Ar gali būti kas romantiškiau už ekskursiją su jo šeimininkais po atgimstantį Vilkėno dvarą? Save pristatydami naujieji dvaro šeimininkai teigia, kad jie nėra nei milijonieriai, nei oligarchai, o tik žmonės mylintys Lietuvą, jos kultūrą, meną ir norintys atgaivinti istorinę praeitį.
Naujųjų dvaro šeimininkų šeima tarptautinė. Šeimos galva Aidas augo Lietuvoje, išsilavinimą įgijo Italijoje ir Jungtinėje Karalystėje, pastarojoje praleido dalį gyvenimo drauge su žmona Olga, susilaukė dukters Olgos Marijos. Olga gimė ir augo Rusijoje, o vėliau likimas ją atvedė į Lietuvą. Olga menotyrininkė, dviejų knygų apie senovinius ir pamirštus namų apyvokos daiktus autorė: „Pamirštų daiktų pasaulis“ ir „Pamirštų daiktų paslaptys ir istorija“. Edukacinio renginių ciklo „Senojo dvaro šventės ir kasdienybė“, skirto Europos ir Rusijos didikų tradicijoms, kultūrai ir papročiams, autorė ir vedėja.
Šeimos vizijoje – visų dvaro pastatų remontas, išlaikant XIX a. tradicijas. Dvarą naujieji savininkai nusipirko 2022 m. pabaigoje, pasak jų, po 5 metų dvaras ir parkas turėtų tapti patraukliu kultūros centru.
Kartu sutuoktiniai įsigijo: 1300 kv. m ploto rūmus, buvusias arklides, kuriose sovietmetį veikė mokykla, medinį namą, pastatą – sandėlį, daugiau kaip 20 ha ploto parką. Rūmai avarinės būklės, į antrąjį aukštą ekskursantams dėl saugumo net nebuvo leidžiama lipti. Neabejotina, darbo atkuriant viską bus daug, bet naujieji savininkai nusiteikę žingsnis po žingsnio atkurti buvusius rūmus, parką, arklides ir kt. Pasak Aido, remonto bei statybos darbai nebaugina, tai tiesiog šeimos gyvenimo būdas.
Tikėtina, kad Vilkėno rūmų kompleksas bus išgelbėtas ir neišnyks kaip išnyko daugelis Lietuvos dvarų.
Atsitiktinumai ir sutapimai ar…
Taip sutapo, kad rūmų statytojas grafas Aleksandras Konstantinas Michailas Broel Pliateris vedęs Mariją Ciechanovską savo dukrai suteikė Olgos Marijos vardą (pilnas vardas Olga Marija Liudvika Kazimira Teodora), kaip ir naujieji dvaro savininkai savo dukrai. Dar vienas sutapimas – giminės herbo panašumas. Vienas iš Švėkšnos valdytojų grafų skiriamųjų ženklų, kuris išskaptuotas stogastulpyje miestelio centre, ypatingai panašus į Aido prosenelių Urbanavičių giminės herbą. Aidas neslepia, kad jo prosenelė būdavo dažna viešnia Vilkėno dvare, pažinojo grafą Aleksandrą, bendravo su juo.
Naujieji dvaro savininkai Aidas Guzauskas ir Olga Prokofieva noriai dalinasi visomis dvaro atstatymo smulkmenomis. Tam specialiai sukūrė veidaknygės („Facebook“) puslapį „Vilkėno Dvaras – Vilkėnas Manor“, pranešimus skelbia lietuvių, rusų ir anglų kalbomis. Čia pateikiami įdomūs faktais iš Vilkėno dvaro istorijos, rekonstrukcijos eiga, naujienos.
Netruks prabėgti penkeri metai ir gal tapsime atkurto Vilkėno dvaro virsmo liudininkais.
Rašyti atsakymą