Vilkytiškis R. Seitkalijevas kraujo neatlygintinai dovanojo net 33 kartus

Palydėdamas senuosius metus ultramaratonininkas, vilkytiškis Ruslanas Seitkalijevas spėjo dar iki Naujųjų metų atlikti gerą ir kilnų darbą - jau 33 – čią kartą gyvenime jis davė kraujo neatlygintinai.

Mūsų kraštietis R. Seitkalijevas apdovanotas Lietuvos kraujo donorystės žymūno pažymėjimu.

 

Daugkartinis šalies 100 km bėgimo čempionas, sporto meistras, Europos ir Pasaulio bėgimų dalyvis apgailestauja, kad dėl treniruočių ir kai kurių sveikatos problemų 2020 metais duoti kraujo galėjo tik du kartus. 2019 m. neatlygintinai dovanoti kraujo jam pavyko net 5 kartus.

Praėjusių metų liepos 19 d. sostinės Vingio parke vykusiame tradiciniame tarptautiniame Vilniaus 100 km bėgime R. Seitkalijevas tapo vicečempionu, distanciją įveikęs per 7 val. 22 min. 22 sek.
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos 2020 m. rugpjūčio 7 d. įsakymu jis buvo apdovanotas Lietuvos kraujo donorystės žymūno pažymėjimu.

Sportininkas pasakoja, jog pirmą kartą kraujo donoru tapo dar 2005 metais, mokydamasis kunigų seminarijos pirmame kurse. Idėją pasiūlė geras studijų draugas, ir jam ji iškart patiko, nes seminarijoje buvo didžiulė pramoga išeiti ir duoti kraujo.

„Vėliau požiūris pasikeitė, atsirado ir aukštesni tikslai. Keisčiausia tai, kad pasiūlęs draugas pats nebeduoda kraujo, nors po kiekvienos donorystės gauname mielų dovanėlių. Tačiau tai darau tikrai ne dėl materialių dalykų, veda jausmas, kad kokiam jaunam žmogui gal išgelbėjau gyvybę. 33 gyvybių gal neišgelbėjau, bet kad ir nors vieną – ir tai būtų stebuklas“, – kalba R. Seitkalijevas.

Buvusio sveikatos apsaugos ministro A. Verygos padėkos raštas kabo svarbiausioje sportininko buto vietoje. Jis prisipažįsta, kad buvo ir 34-asis donorystės kartas, tačiau tuomet kraujo jis davė atlygintinai, nes turėjo finansinių sunkumų.

„To karto aš neskaičiuoju. Jei ne 6 metai praleisti Anglijoje ir jei ne mano sportas – ilgųjų nuotolių bėgimas – manau, tų kartų būtų buvę daugiau, gal net dvigubai. Bet esu dar jaunas, tai tą skaičių dar pasieksiu“, – sako kraštietis.

Jis prisipažįsta, kad 2 kartus dėl žemo hemoglobino lygio kraujyje buvo atisakyta imti jo kraujo. Todėl įspėja, kad tie, kas nori būti donorais, turėtų rūpintis savo sveikata.

Lietuvai siekiant šimtaprocentinės neatlygintinos donorystės, išskirtinai pagerbiami nuolatiniai donorai, kurie ne tik patys ateina paaukoti kraujo, bet ir šia gerumo iniciatyva užkrečia savo kolegas, draugus, artimuosius. Kasmet Lietuvos sveikatos apsaugos ministro įsakymu apdovanojami kraujo donorystėje pasižymėję donorai: davusieji kraujo neatlygintinai 20 kartų apdovanojami Lietuvos donorystės žymūno pažymėjimu, 30 kartų – Lietuvos nusipelniusio donoro pažymėjimu, o dovanojusiesiems kraujo ne mažiau kaip 40 kartų suteikiamas Garbės donoro vardas ir jie apdovanojami kartu įteikiant tai patvirtinantį ženklą ir pažymėjimą.