Vilniaus universiteto dienos Šilutėje – jaunimo galimybė rinktis

universitetas protu musisF.Bajoraičio viešoji biblioteka ir Vilniaus universiteto Komunikacijos fakultetas jau 8 kartą sukvietė rajono gimnazijų bendruomenes į universiteto akademinių dienų renginius. Tikslas – gimnazistams paskleisti informaciją, naujas žinias, pokyčius ir studijų Vilniaus universitete naujoves ir taip padėti planuoti tolesnius mokslus.

Vienuolikoje įvairių savo turiniu, trukme ir problematika renginių kalbėta apie daug ką: nuo K.Donelaičio apyaušrio faktografijos iki šiuolaikinės ekonomikos situacijos ir ekonomisto profesinio portreto.

Mažoji Lietuva – lietuviškosios kultūros lobynas

Jungtinėje pamokoje „Mažoji Lietuva istorijos virsmuose ir tapatybės vingiuose“, kurią vedė žymus Lietuvos istorikas, profesorius, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Teorijos ir kultūros istorijos katedros vedėjas Alfredas Bumblauskas, kalbėta apie vokiškąsias ir lietuviškąsias Mažosios Lietuvos kultūrų sąsajas ir jas kūrusias asmenybes, istorinius virsmus, polemizuota ar galėjo būti kitaip ir kaip prijungiant Klaipėdos kraštą prie Didžiosios Lietuvos.

Į A.Bumblausko pamoką atskubėjo ir pusšimtis suaugusiųjų – istorikų, krašto praeitimi besidominčių šilutiškių.

Pasak profesoriaus, atminimo kultūra yra jautri sąvoka, todėl privalu įvertinti visus istorinius įvykius, posūkius ir aiškiai pasakyti, kad nors Mažoji Lietuva (Rytų Prūsija) 7 šimtmečius buvo Vokietijos teritorija, 400 metų joje formavosi ir gyvavo lietuviškojo žodžio ir lietuviškosios kultūros lobynas.

Gimnazistams – profesorių paskaitos
universitetas dekanai
Po to 500 gimnazistų pagal pomėgius pasiskirstė darbui sekcijose. Jose dviejų akademinių valandų trukmės pamokas vedė fakultetų dekanai, prodekanai.

Savivaldybės didžiojoje salėje kalbėti tema „Kalba ir visuomenė“ rinkosi lituanistikai neabejinga gimnazijų jaunuomenė. Filologijos fakulteto dekanas doc. dr. Antanas Smetona pristatė lietuvių kalbos kaitą pagal pastarojo dvidešimtmečio požymius. Pasak profesoriaus, lietuvių kalba tik stiprėja, nes ja kalba tiek lietuviškasis elitas, tiek visa Lietuvos bendruomenė, tiek išeivija.

Mažosios Lietuvos knygotyrininkas, Komunikacijos fakulteto profesorius hab. dr. Domas Kaunas, pasakojęs apie „Donelaičio apyaušrį: kelio į žmones pirmąjį šimtmetį“, pristatė daugiaprasmę K.Donelaičio asmenybę, manomas poemos „Metai“ rašymo aplinkybes, klasiko žodžio vartoseną.

Teisės fakulteto lektorė dr. Vida Petrylaitė gimnazistus išsamiai informavo apie naujovių studijas Teisės fakultete, aptarė teisininko profesijos karjeros galimybes bei studijų modernųjį modelį, kurio esmė – po 5 metų studijų įgyjamas teisės magistro kvalifikacinis laipsnis.

Ekonomikos fakulteto dekanas prof. habil. dr. Jonas Martinavičius su gimnazistais aptarė šiandieninės ekonomikos studijų programos ir šiuolaikinio ekonomisto portreto esminius bruožus.

Žmogaus studijų Filosofijos fakulteto koncepciją pristatė pirmąkart universiteto dienų renginiuose pamaryje dalyvavęs naujasis Filosofijos fakulteto dekanas prof. dr. Arūnas Poviliūnas.

Gausiausio klausytojų būrio sulaukęs Fizikos fakulteto dekanas prof. dr. Vytautas Balevičius gimnazistams kalbėjo tema „Molekulinis – atominis pasaulis Nano ir Mezo masteliuose“. Šilutiškių neišgąsdino demonstruotos schemos, brėžiniai, vartoti terminai, priešingai – po paskaitos individualiai bendrauti su profesoriumi apie įstojimo sąlygas ir studijas Fizikos fakultete susirinko nemažas būrys fizikos fanų.

Istorinės knygos ir dokumentikos gerbėjai dalyvavo bibliotekoje vykusiame prof. D.Kauno naujos knygos „Mažosios Lietuvos knygų link: dokumentinio paveldo socialinėje aplinkoje sakytinė ir vaizdinė istorija“ pristatyme.

Vakarojo tarsi senųjų lietuvininkų troboje

Vakarop mokslininkus į svečius pakvietė prekybos tinklo „Egmina“ vienas vadovų Remigijus Baltutis. Ant svetingai padengto stalo puikavosi lietuvininkų krašto kulinarinio paveldo patiekalai: kėžis (sūris iš varškės), kafija, keksai, bebro kepsniai, vėgėlės šiupinynė. Klaipėdos krašto dainas, pasakojimus lietuvininkų tarme svečiams dovanojo ansamblis „Ramytė“, pademonstruoti lietuvininkų kostiumai su marginėmis, šiuršėmis, kedeliais, liemenėmis (kiklikais, vystėmis), galvos apdangalais, riešinėmis ir išskirtiniausiu lietuvininkės moters aprėdo akcentu – delmonu.

Garbūs profesoriai kartu su ansamblio nariais giedojo lietuvininkų giesmes, dainavo žemaitiškai ir šišioniškių šnekta, skanavo mažlietuvių kulinarinio paveldo skanėstų.

Vakaronėje garbioji profesūra buvo įdarbinta: „Ramytės“ vadovei G.Pocienei magėjo išklausti, ar būtų teisinga, jei „Ramytės“ pasakoriai skaitytų „Metus“ lietuvininkų tarme. Diskusijoje bendro vardiklio nesurasta, jo pažadėta paieškoti bendraujant elektroniniu paštu.

universitetas ziniu turnyro nugaletojai 8 pŽinių turnyro komandas egzaminavo A.Bumblauskas

Universiteto dienų renginiai tęsėsi ir kitą dieną. Gimnazistai grūmėsi žinių turnyre „Pažink didžią Mažąją Lietuvą“, pirmą kartą jaunuomenės žinias tikrino šarmingasis LRT laidos „Žinių riteriai ir damos“ vedėjas A.Bumblauskas.

Žaidime savo jėgas išbandė 7 mokyklų komandos: Šilutės pirmosios gimnazijos „Pelėdžiukai“, Vydūno gimnazijos „Triušininkai“, Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos „Už šviesą“, Žemaičių Naumiesčio gimnazijos „Nuo rubežiaus“, Vainuto gimnazijos „Vaina“, Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklos „Kontrabanda“ ir Šilutės žemės ūkio mokyklos „Techasas“.

Finale susirungė „Pelėdžiukai“ ir „Techasas“. Po įnirtingo paskutinio greitųjų klausimų turo nugalėtoja tapo Šilutės pirmosios gimnazijos komanda.

Ne mažiau savo sėkme džiaugėsi ir II vietą laimėję Žemės ūkio mokyklos mokiniai. Šilutei linki tapti Mažosios Lietuvos sostine
Periodikos skaitykloje vyko baigiamasis Vilniaus universiteto dienų renginys – spaudos konferencija „Universitetas atviras iššūkiams“.

Vilniaus universiteto dekanai šilutiškiams dovanojo akcijos „Knygų Kalėdos“ leidinių rinkinį, kuris netrukus pasieks bibliotekos skaitytojus. Pokalbis neprailgo, kalba sukosi apie prof. J.Martinavičiaus teiginį, kad vis dažniau išgirstamas siūlymas dėl studijų laiko trumpinimo iki 3 metų su magistro laipsnio suteikimu yra niekur nevedantis ir nepasiteisinęs net išsivysčiusiose šalyse.
Kalbėta, kad vertėtų susimąstyti apie labai racionalų ir tikslų jaunuomenės studijų pasirinkimą, atmetant tėvų „diktatą“.

Prof. D. Kauno nuomone: „Šios Vilniaus universiteto dienos yra naujoviškos ir naudą nešančios. Gimnazistams suteikta informacija, pasidalinta naujausiomis žiniomis, o tuo pačiu jiems sukurta galimybė rinktis ir planuoti savo gyvenimo karjerą“.

O visai Šilutės rajono bendruomenei Vilniaus universiteto profesūra linkėjo prof. A.Bumblausko žodžiais: „Puoselėti Mažosios Lietuvos, lietuvininkų ir šišioniškių kultūrą ir tarmę ir sukurti Šilutę kaip Mažosios Lietuvos sostinę“.