VšĮ „Pasienio žuvys“ ir projektų vykdytojai pristatė savo pasiekimus

PASIENIO ZUVYSPraėjusį penktadienį VšĮ „Pasienio žuvys“ direktorė Edita Rimkė bei projektų vadovas Egidijus Narevičius sukvietė Šilutės bei Neringos savivaldybių bendruomenių, žvejybos įmonių, įstaigų atstovus pasidalinti žiniomis ir patirtimi, kaip sekasi įgyvendinti vietos projektus pagal „Šilutės rajono ir Neringos savivaldybės tvarios žuvininkystės plėtros strategiją“. Ši programa įgyvendinama nuo 2012 m. ir jos įgyvendinimui skirta 6 683 385 Lt. Projekto įgyvendinimo pabaiga – 2015 m. liepos 22 diena.

Pagal minėtą programą remiamų projektų įgyvendintojų susitikimas įvyko Rusnėje, kaimo turizmo sodyboje „Pakalnės vingis“.

Jau pradėti visi suplanuoti projektai

VšĮ direktorė E.Rimkė pasakojo apie programos įgyvendinimo eigą. „Pasieno žuvų“ valdyba bei administracija šiuo metu jau yra patvirtinusi ir pradėjusi vykdyti visus suplanuotus vietos bendruomenių, žvejybos įmonių ir savivaldybės viešųjų įstaigų parengtus 45 projektus. Iš jų 18 yra pelno projektai, kurie gauna tik 80 proc. reikiamo finansavimo paramos, o ne pelno projektams (jų yra 27) skiriama 100 procentų finansavimo parama.

Susirinkimo dalyviai buvo pakviesti apžiūrėti stendą, kuriame pateiktos jau įgyvendintų ar baigiamų įgyvendinti projektų nuotraukos. Jose užfiksuota įsigyta technika, statiniai, įrenginiai.

E.Rimkė džiaugėsi, kad šiuo metu jau baigti 22 projektai, iš kurių 13 įgyvendino pelno siekiančios žvejų įmonės ir 9 – pelno nesiekiančios įstaigos.

Jos nuomone, įgyvendinus visus projektus žvejų bendruomenės nariai savo krašte jausis saugesni ekonomine prasme ir bus užtikrinti, jog čia puoselėjamos unikalios žvejybos tradicijos, plėtojama šiuolaikiška turizmo ir žvejybos infrastruktūra, skatinamas verslumas, saugomi gamtos ištekliai.

Konkretūs pasiekimai ir lūkesčiai

Susirinkime apgailestauta, kad į projektų pristatymą atvyko tik vienas kitas žvejų atstovas – jiems jau prasidėjo darbymetis: ruošiami tinklai, žvalgomos žvejybos vietos, rūpinamasi produkcijos realizacija.

Žvejų įmonių populiariausi projektai – įsigyti techniką, su kuria jie galėtų pasiekti žvejybos vietas ledu, nuvažiuoti į sunkiai privažiuojamas vietas (tam perka keturračius ir sniego motociklus). Be to, įsigyta nemažai naujutėlaičių mikroautobusų, kuriais žuvis bus skubiai gabenama pirkėjams.

Bendruomenės „Rusnės sala“ atstovė Dalia Drobnienė pasakojo apie įgyvendintą projektą, kuriam skirtos lėšos buvo panaudotos „Šaktarpio“ šventei organizuoti, kaimo turizmo sodybų šeimininkų kelionei į Latviją ir Estiją bei senovinės burinės venterinės valties – kurėno gamybai. Ši valtis jau visą vasarą puošė bendruomenės pirmininko Raimondo Plikšnio „Pakalnės vingio“ sodybą.

Salos etnokultūros ir informacijos centro direktorė Birutė Servienė džiaugėsi, kad VšĮ „Pasienio žuvys“ sudarė sąlygas projektus teikti ir 100 proc. finansavimą gauti Savivaldybės viešosioms įstaigoms. Dėka projekto Salos etnokultūros centras netrukus turės 12 vietų pontoninį pramoginį laivą. Šis iki 40 cm grimzlės laivas bus aprūpintas garso aparatūra su trijų kalbų elektroninio gido pasakojimais. Etnokultūros centro direktorė pažadėjo, kad garso įrašais apie žvejų kraštą, jame gyvenusius žmones, jų gyvenimo būdą ir gamtovaizdžius dalinsis su kitais vandens turizmo paslaugas teikiančiais laivininkais.

Kintų bendruomenės pirmininkė Sigita Kasparavičienė papasakojo apie kintiškių įgyvendintą projektą – pastatytus 650 m ilgio ir 2 m pločio surenkamą pontoninį lieptą ir gamtovaizdžio apžvalgos bokštelį, kurio viena dalis tarnaus ir kaip sandėliukas. Be to, bendruomenė įsigijo ir dvi medines venterines valtis, kuriomis norintieji galės pasiirstyti marių pakraščiais.

Žvejybos įmonių asociacijos „Lampetra“ pirmininkė Siga Jakubauskienė papasakojo apie rekonstruojamą žvejų prieplauką šalia Pakalnės upės žiočių bei patirtus įspūdžius kelionėje pas Lenkijos ir Prancūzijos žvejus. Mūsų krašto žvejams labai tiktų kolegų prancūzų šauniai išplėtota paslauga – organizuoti turistams parodomąsias žvejybas tinklu. Ši praktika užsienio žvejams duoda papildomų pajamų. Deja, kad mūsų žvejai galėtų teikti tokią paslaugą reikia daugybės Žvejybos taisyklių pakeitimų. Pagal dabartines taisykles tokie turistai inspektorių būtų vertinami kaip nelegalūs darbuotojai. S.Jakubauskienė sakė, kad asociacija imsis iniciatyvos keisti žvejybos tvarką, kad žvejai galėtų derinti žvejybą ir turizmo paslaugų teikimą.

Asociacijos „Nemuno delta“ projektų vadovė Simona Bokštaitė – Dryžienė papasakojo apie įgyvendintus du projektus, finansuotus minėtos strategijos lėšomis. Žvejybos įmonių darbuotojams buvo organizuoti laivavedžių mokymai, įsigyta žvejybos įrangos. Asociacija projekto lėšomis pastatė paukščių stebėjimo ir apžvalgos bokštelį šalia Krokų lankos.

Žuvininkystės vietos veiklos grupės VšĮ „Pasienio žuvys“ projektų vadovas E.Narevičius yra įsitikinęs, kad visi suplanuoti projektai bus sėkmingai įgyvendinti iki 2015 metų liepos mėnesio.