Vyriausybė nutarė – nuo šeštadienio stabdomas galimybių paso naudojimas

Ministrų kabinetas trečiadienį nutarė stabdyti galimybių paso naudojimą. Šis sprendimas įsigalios vasario 5 dieną, šeštadienį. Tiesa, kartu įvedami kiti ribojimai.

Svarstant siūlymą stabdyti galimybių paso taikymą, premjerė Ingrida Šimonytė juokavo, kad jaučiasi, lyg „skaitydama nekrologą“. Anot jos, bus labai gerai, jei galimybių paso nebereikės grąžinti.
„Įsitikinome, kad šis įrankis veikia. Jis pirmiausia leido atsidaryti, paskui – leido neužsidaryti. Na ir, galbūt, dar vieną kitą žmogų įtikino pasiskiepyti ir apsaugoti savo sveikatą“, – sakė ministrė pirmininkė.
Ne naikina, o stabdo
„Siūloma ne panaikinti, o pristabdyti galimybių pasą“, – Vyriausybės posėdyje kalbėjo nuotoliniu būdu dalyvavęs sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. Jis teigė, kad galimybių pasas padėjo išlaikyti socialinį bei ekonominį gyvenimus ir sulėtinti viruso plitimą.
Ministras teigė manantis, kad ateityje įvairūs tyrimai įrodys, kad galimybių pasas turėjo naudos. Anot jo, ekspertai ir dabar pripažįsta, kad jei galimybių paso nebūtų buvę, atvejų skaičius rudenį būtų augęs sparčiau.
A. Dulkys taip pat teigė, kad galimybių pasas paspartino ir skiepijimo tempus.
„Tai buvo labai svarbus pandemijos valdymo įrankis, masinio apsaugojimo priemonė. Turėdami žinių apie tai, kaip plinta omikron atmaina, matome, kad rizika užsikrėsti išlieka tiek skiepytiems ar persirgusiems, tiek neskiepytiems žmonėms, todėl galimybių paso, kaip masinio saugojimo priemonės, funkcija yra reikšmingai sumažėjusi. <…>
Atsižvelgdami į tendencijas, kurias matome ir pasaulyje, ir Europoje, matydami, kaip omikron elgiasi Lietuvoje, siūlome sustabdyti galimybių paso taikymą šalies viduje. [Priklausomai] nuo epideminės situacijos, esant poreikiui galima bus vėl svarstyti ir sugrįžti prie galimybių paso taikymo“, – tvirtino A. Dulkys.
Lieka kitų ribojimų
Anot ministro, visiškai atsisakyti ribojimų negalima, nes epideminė situacija nėra palanki. Todėl priimtas sprendimas nustatyti parduotuvėms reikalavimą užtikrinti 15 kvadratinių metrų plotą vienam lankytojui arba vienu metu aptarnauti ne daugiau kaip vieną asmenį.
A. Dulkys teigė, kad toks reikalavimas numatytas atsižvelgiant į būtiną 2 metrų atstumą ten, kur renkasi didesni žmonių srautai.
Sveikatos apsaugos ministras taip pat dėstė, kad svarbios išlieka asmeninio apsisaugojimo priemonės – respiratoriai, kaukės, kontaktų ribojimas, ypač kai jaučiami simptomai ar žmogus turėjo sąlytį su sergančiuoju COVID-19.
„Sveikatos apsaugos ministerija teikia Vyriausybei nutarimo projektą, kuriame siūloma stabdyti galimybių paso naudojimą šiuo metu, nes matome, kad ši priemonė pandemijai valdyti šiuo metu yra išsėmusi savo galimybes“, – prieš Vyriausybės posėdį kalbėjo sveikatos apsaugos viceministras Aurimas Pečkauskas.
Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė Vyriausybės posėdyje kalbėjo, kad galima konstatuoti, jog galimybių pasas padėjo atlaikyti reikšmingas pandemijos bangas ir išvengti dar vieno karantino.
„Visi verslai veikė, žmonės, kurie skiepijosi, buvo nenubausti sėdėjimu namuose. Lietuva turėjo vienus švelniausių reikalavimų Europoje. Laikau, kad galimybių pasas yra pasiteisinusi pandemijos valdymo priemonė.
Jis lieka mūsų arsenale, jei koks virusas ateitų ir mums grasintų, bet, žinoma, tikimės, kad mums to nereikės“, – kalbėjo ministrė.