Vyriausybės planams švelninti prekybos alkoholiu draudimus pritaria ne visi šilutiškiai

Vyriausybė dar pavasario laikotarpiu žada Seimui teikti Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas. Jei šioms pataisoms bus pritarta, įsigyti alkoholio vėl bus leidžiama nuo 18 metų.

Planuojama švelninti ir reklamos ribojimus, leisti alkoholio prekybą degalinėse, bei prailginti jo prekybos laiką sekmadienį.

Kaip ir prieš tris metus lietuviai jau dalijasi į kelias grupes. Vieni jau apsiprato su įvesta tvarka, kitiems norėtųsi pokyčių.

Ar pritaria valdančiųjų planuojamiems alkoholio prekybos draudimų pakeitimams, paklausėme keleto žinomų Šilutės rajono gyventojų.

Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis:

– Naujiems Vyriausybės planams nepritariu. Įvedus ribojimus, kurie veikia iki šiol situacija šalyje dėl svaigalų vartojimo pagerėjo. Kam vėl ieškoti naujos tvarkos ir kažką keisti? Buvęs Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga įvedė teisingą tvarką. Iš pradžių mes priešinomės, bet pripratome. Pripažinkime, situacija šalyje dėl alkoholio vartojimo pagerėjo. Dėl sekmadienį esančios tvarkos, kada svaigalai parduodami iki 15 valandos pagerėjo ir daugelio darbo kokybė pirmadieniais.

Jei žmogus nori įsigyti alkoholio gali tai padaryti ir ankščiau, o nebūtinai sekmadienio vakarą. Tokia tvarka, kokia yra dabar manau yra teisinga ir prie šio įstatymo grįžti nereikėtų.

Šilutės kultūros ir pramogų centro vadovė Jūratė Pancerova:

– Lietuviai labai priešinosi, kol buvo priimti dabartiniai prekybos alkoholiu pakeitimai. Dabar dauguma suprato, kad tos taisyklės veikia. Nemanyčiau, kad reikia grįžti prie šio įstatymo, šiuo metu yra aktualesnių klausimų. Visi ilgainiui apsiprato, o grįžtant prie šio įstatymo atsiras papildomos įtampos.

Lietuviai galbūt ir vėl pasidalins į keletą grupių, kurie už, o kurie prieš. Dėl leidimo svaigalais prekiauti degalinėse vienareikšmiškai manau, kad toks sprendimas nebūtų protingas. Žmogus atėjęs užsipilti degalų automobiliui gali jausti papildomą pagundą nusipirkti alkoholio, o paskui jau įvyksta nelaimės keliuose. Dar ir dabar keliuose yra pakankamai daug išgėrusių vairuotojų. Tad degalinės ne ta vieta, kurioje turėtų prekiauti alkoholiu. O kad jaunimas galėtų įsigyti alkoholio nuo 18 metų manau, irgi nelogiška. 21 metų asmuo galbūt labiau yra subrendęs ir daugiau mąstantis.

Be šitų keitimų, Vyriausybė planuoja prailginti ir prekybos alkoholiu laiką sekmadieniais. Jeigu žmogus nori išgerti taurę vyno sekmadienio vakare, viskas suprantama. Bet manau, kad sekmadienio vakare į parduotuvę kur kas dažniau suka tie, kas turi priklausomybę. O jiems tokių atlaisvinimų kaip tik nereikėtų.

Šilutės savivaldybės gydytoja Gintarė Tamašauskienė:

– Yra gerai, taip kaip yra dabar. Esami ribojimai prisideda prie to, kad alkoholio suvartojama mažiau.

Degalinėse vėl prekiauti svaigalais irgi neturėtų būti prioritetas. O ir organizuojamose šventėse ar būtinai reikia svaigintis?.. Manau, žmonės organizuoja savo laiką, planuoja ir sekmadienius, ir jų planams neturėtų daryti įtakos tai, kad alkoholis sekmadieniais parduodamas trumpiau. Kai buvo įvesti prekybos alkoholiu ribojimai, kuriuos dabar Vyriausybė svarsto švelninti, buvau užsienyje.

Sekiau Lietuvos naujienas ir man tai buvo gera naujiena. Grįžus į Lietuvą ir taikantis prie prekybos alkoholiu laiko sutrumpinimo nemačiau jokių problemų, man tai netrukdė.

Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis:

– Aš netikiu, kad tokiais draudimas, kuriuos įvedė prieš 3 metus galima iš esmės išspręsti problemą. Priklausomi žmonės alkoholio ribojimus žino ir žino kaip juos apeiti. Jie vis tiek randa kur įsigyti svaigalų, net jei parduotuvėje jau per vėlu. O kitiems žmonėms yra tam tikras nepatogumas.

Manau, turėtume mokytis gėrimo kultūros, turėtume lygiuotis į vakarų šalis, kur ji jau pažengusi.

Bokalas alaus ar vyno taurė per šventę ar vakarienę nėra nuodėmė. Pavyzdžiui man keista, kad rugsėjo pirmąją yra draudžiama prekiauti alkoholiu. Mokytojai negali išgerti vyno taurės ir paminėti darbų pradžią. Gi vieniems tai šventė, kitiems darbų pradžia ir nieko blogo nematau, jei kas pakels taurę. Norisi ir mokytojams tą progą paminėti. Ar čia nusikaltimas?..

Jeigu jau žmogus gali tuoktis, susilaukti vaikų, dirbti, tai kodėl negali nusipirkti alkoholio? Per vestuves negalima šampano taurės?.. Esmė yra pačių lietuvių požiūryje, kad tai galima daryti kultūringai, o ne prisigerti.

Medicinos centro „Puriena“ direktorius Giedrius Benkunskas:

– Aš nelabai suprantu siūlomų pakeitimų priežasties. Jeigu visi opozicijoje pripažįsta, kad alkoholio vartojimas yra sumažėjęs, tai reiškia buvusio Sveikatos ministro Aurelijaus Verygos kritikuota sistema veikia. Jeigu ji veikia, tai kyla klausimas kam reikia keisti ir eksperimentuoti? 20 metų Lietuva buvo linksniuojama, kaip viena iš daugiausiai geriančių Europoje šalių. Pirmą kartą A. Verygos dėka buvome iš tos „garbingos“ vietos išbraukti.

Visi pripažįsta, kad stipraus alkoholio vartojimas yra sumažėjęs. Ir ar tikrai dabar Lietuva turi spręsti tokius klausimus? Aš negirdžiu argumentų dėl ko apskritai reiktų grįžti prie šito klausimo. Ar mums laisvės mažai? Ar mus žeidžia buvusio Sveikatos ministro priimti sprendimai? Įvesta sistema veikia, ji pasiteisino. Yra šimtai kitų problemų, kurias reikia spręsti. Mane ima pyktis, kad yra daug rimtesnių problemų, o mes grįžtame prie to, kas dabar yra gerai. Šitą klausimą reiktų nukelti tam laikui, kai Seimas neturės ką veikti, o dabar reikia ta linkme judėti, o ne grįžti atgal. Kaip Medicinos centrą atstovaujanti žmogus aš nesuprantu, kaip pandemijos akivaizdoje gali būti svarstomi tokie klausimai, kaip alkoholio prekybos švelninimas.

Korespondentė, interneto svetainės administratorė.