Žaibų sezonas – pavojus įrenginiams: kaip apsisaugoti?

Vasarą sausrą ir karštį keičia lietūs su perkūnija ir žaibais. Žaibų išlydžiai yra vienas pavojingiausių meteorologinių reiškinių, pridarantis nemenkų nuostolių, daug jų susiję su elektroninės įrangos sugadinimu. Patikimiausias būdas nuo jos apsisaugoti – laiku išjungti įrenginius iš elektros lizdo, tačiau dar geriau, jei įsirengsite specialius įtampos stabilizatorius.

Pernai Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos žaibų aptikimo sistema užfiksavo daugiau nei 71 tūkst. išlydžių, o vien birželio 10 d. Lietuvos dangų raižė beveik 13 tūkst. žaibų. 2021 m. užfiksuota net 123 tūkst. žaibų.

„Telia“ paslaugų architektas Antanas Vindašius sako, kad žaibo sukelti įtampos svyravimai gali pakenkti kompiuteriams, interneto priedėliams, televizoriams ir kitiems įrenginiams. Nuostolių galima patirti, net jei žaibas trenkia toli nuo namų, pavyzdžiui, į elektros pastotę ar perdavimo liniją. Tinkle staiga šoktelėjus įtampai visiems į elektrą įjungtiems įrenginiams kyla grėsmė.

Patikimiausias būdas nuo jos apsisaugoti – laiku išjungti iš elektros lizdo. Gali padėti specialūs įtampos stabilizatoriai, kurie gali būti jungiami į atskirus elektros lizdus arba įrengiami ties bendru namo elektros prievadu. Antruoju atveju iš karto apsaugomi visi namų įrenginiai.

Įtampos stabilizatoriais pasirūpinti verta, nes staiga prasidėjus audrai galima nespėti visų prietaisų išjungti arba tuo metu nebūti namuose. Gyvenamuosiuose namuose rekomenduojama įsirengti žaibolaidžius ar kitus žaibo iškrovos įžeminimo sprendimus.

Buitinę elektroniką žaibo išlydis gali sugadinti ne tik per elektros tinklą, bet ir išorines antenas, interneto ir laidinio telefono linijas, kai jos nutiestos naudojant varinius kabelius. Tiesa, optiniai interneto kabeliai žaibų poveikiui yra atsparūs, nes jais elektra neteka. Tad žaibavimo metu norint namuose užtikrinti interneto ryšio stabilumą ir prietaisų saugumą, tereikia iš lizdo išjungti maršrutizatorius ir Wi-Fi ryšio stoteles.

Dėl žaibo išlydžio įrenginiai gali būti sugadinti nepataisomai, nes įtampai viršijus numatytus įrenginio parametrus išsilydo ar kitaip pažeidžiami vidiniai komponentai, mikroschemos. Gedimo mastas gali būti išties didelis, ką jau kalbėti gaisrų pavojų. Tiesa, naudotis iš lizdo išjungtais prietaisais, pavyzdžiui, nešiojamu kompiuteriu ar telefonu namuose saugu net žaibuojant. Svarbu nestovėti prie atviro lango, neliesti metalinių konstrukcijų, antenų ar laidų.

Pagal BNS inf.