Žakainių piliakalnio šventėje –  giesmės medžiams, būrimai iš žolynų ir kaimiški gardumynai

Karantino ribojimai ne visiems atnešė tik nuostolius ir neviltį. Gardamo seniūnijoje nurodymai riboti švenčių dalyvių skaičius, atsisakyti prekybos ir kt. suveikė atvirkščiai – taip gimė nauja seniūnijos šventė.

Savaitgalį ji surengta ant Žakainių piliakalnio, aikštelėje, kurią riboja aukšti apačioje tekančio upelio skardžiai.

Šventėje smagiai šeštadienio pavakarę leido ne tik organizatoriai ir įvairių meno kolektyvų nariai, bet ir žiūrovai: jie nuolat buvo kviečiami kartu dainuoti, šokti ir dalyvauti įvairiuose žaidimuose.

Šventė – jauki, šilta ir įdomi

Žakainių piliakalnis baigtas tyrinėti ir sutvarkytas tik prieš kelis metus. Gardamo seniūnė Birutė Pocevičienė pasakojo, jog čia dirbę archeologai priėjo prie išvados, kad šis piliakalnis senovėje buvo naudojamas gynybiniams tikslams. Jame buvo rasta senovinių papuošalų, indų šukių, nustatyti ir buvusių dviejų gaisrų pėdsakai.

Seniūnė pasakojo, kad sovietmečiu piliakalnyje būdavo organizuojami jaunimo poilsio renginiai. B. Pocevičienei norėtųsi, kad piliakalnyje gardamiškiai ir jų svečiai ir šiandien burtųsi renginiams ir šventėms.

Tiesa, šiųmetė seniūnijos šventė piliakalnyje organizuota laikantis karantino laikotarpio reikalavimų – nebuvo čia nei prekybos, nei vėlyvos vakaronės. Visgi tikimasi, kad šventė patiko į ją susirinkusiems žmonėms, nes išties buvo šilta ir jauki.

Renginio organizatoriai į Žakainius sukvietė, seniūnės žodžiais tariant, geriausius rajono atlikėjus. Smagiai sukosi Juknaičių vyresniųjų žmonių šokių kolektyvo „Juknaičiai“ poros, grojo Žemaičių Naumiesčio kaimiškos muzikos kapela „Žaliakalnis“, o tikromis šventės „vinimis“ tapo svečiai – kapelija „Joldija“ iš Nidos ir romuviečiai iš Kelmės rajono „Knituva“. Šio kolektyvo vadovas Valdas Rutkūnas buvo ir visos šventės vedėjas bei įvairių žaidimų, ir tradicinių apeigų organizatorius.

Sveikino garbūs svečiai 

Šventė prasidėjo ąžuolo ir liepos pagerbimu. Visi žiūrovai buvo sukviesti prie didžiulių medžių, vyrai dėjo rankas prie ąžuolo kamieno, moterys prie liepos, ir nuskambėjo per visą piliakalnį šiuos plačiašakius garbinančios giesmės…

Žiūrovams nebuvo ramybės ir vėliau, nes teko suktis su „Juknaičių“ šokėjais bei dainuoti kartu su „Žaliakalniu“.

Oficialioji dalis prasidėjo įkūrus šventės laužą, kurį kurstyti teko į šventę atvykusiems ir gardamiškius sveikinantiems svečiams.

Pirmuoju pakviestas meras Vytautas Laurinaitis pasidžiaugė, kad po dviejų metų pertraukos vėl gali su visais kartu dalyvauti šventėje. Jis linkėjo, kad karantinas išeitų ir niekada nebegrįžtų.

Savivaldybės administracijos direktorius Virgilijus Pozingis gardamiškiams palinkėjo geresnį gyvenimą kurti patiems ir ta susikurta gerove pasidžiaugti bei parodyti ką sugeba kitiems. Pasak V. Pozingio, mes visi turime garbingą istoriją ir turime laisvę kurti gražų gyvenimą.

Abu savivaldybės vadovai Gardamo seniūnei B. Pocevičienei įteikė Gardamo gyvenvietės paveikslą ir rojaus obelėlę.

Savivaldybės politikas, Socialdemokratų darbo partijos atstovas Arūnas Pupšys į gardamiškius kreipėsi kaip į kaimynus. Jis ne tik išsakė savo pasveikinimus, bet ir perdavė LR Seimo nario Zigmanto Balčyčio sveikinimą. Seimo narys linkėjo auginti bendruomenės medį taip, kad jos nariai pasitikėtų vieni kitais, kad turėtų kuo pasidžiaugti ir tirpdytų bendravimo vieni su kitais atstumus.

Žakainių seniūnaitis Sigitas Jakštas pasidžiaugė geru tos dienos oru ir padėkojo seniūnei, kad visus sukvietė į šventę piliakalnyje.

Netrūko ir atrakcijų

Tik prasidėjus šokiams ir dainoms, jaunimas pakviestas pasirinkti aplink piliakalnį augančių žolynų ir gėlių. Puokštėse turėjo būti po 9 augalus, kuriuos apžiūrėjusios žolininkės paslapčia pasakojo, kas puokštės savininko laukia ateityje. O žinoma žolininkė Valentina Baužienė supažindino su vaistingosiomis augalų savybėmis.

Seniūnė B. Pocevičienė pakvietė visus vaišintis šventiniais patiekalais. Visi ragavo Mindaugo Balčiausko virtos cibulynės, Elenos Statkuvienės su seniūnijos moterimis paruoštą kastinį bei lauže keptas bulves, o girą pagamino Vilma Jusevičienė.

Visi kas norėjo, buvo ne tik pašokdinti, ne tik kartu su ansambliečiais balsus išbandė, bet ir pavaišinti kaimiškais gardumynais.

Savivaldybės vadovai seniūnei B. Pocevičienei įteikė Gardamo gyvenvietės paveikslą ir rojaus obelėlę.
Komercijos direktorius, korespondentas