Žalią pieną vartokite tik virintą

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) sulaukė vartotojų klausimų ar vartoti žalią (nepasterizuotą) pieną yra saugu.

Specialistai primena, kad žalią pieną prieš vartojant reikia pakaitinti iki virimo, nes nepasterizuotas – žalias pienas, pasikeitus aplinkos temperatūrai ar laikymo sąlygoms, greitai rūgsta.

Taip pat reikia nepamiršti, kad karvės natūraliai nešioja tam tikras ligas sukeliančias bakterijas, kurios gali patekti į pieną. Bakterijos gali nepakenkti karvei, tačiau žmonės, vartojantys nepasterizuotą pieną, gali užsikrėsti sunkiomis ligomis. Todėl vartotojai turi įsidėmėti, kad žalio pieno vartoti nevirinto nerekomenduojama.

Pieno, taip pat pieno produktų bei kitų maisto produktų gamintojai ir tiekėjai savo veiklą privalo registruoti VMVT. Tam kad būtų užtikrinta maisto sauga gamintojas ūkyje pagamintą žalią pieną gali tiekti tik paženklintą bei supakuotą, laikytis griežtų higienos ir saugos reikalavimų. Išimtis, kuomet registruotis nebūtina, taikoma tik vienkartinėms akcijos (dažniausiai įvairioms labdaros, paramos iniciatyvoms). Tačiau ir tokiose akcijose maisto sauga ir higiena taip pat privalo būti užtikrinta, siekiant išvengti rizikos vartotojų sveikatai.

Prieš savaitę VMVT Alytaus departamento specialistės buvo pakviestos į vieno rajono ūkininkų susitikimą ir paprašytos paaiškinti apie produkcijos tiekimo mažais kiekiais tiesiogiai vartotojams reikalavimus. Atstovės išsamiai paaiškino būtinus reikalavimus, kuriuos, ūkininkai turi atitikti. Taip pat akcentuota svarba laikytis higienos, maisto saugos ir atsekamumo reikalavimų teikiant pieną, o ypač žalią, vartotojams, nes tokio pieno vartojimas jo nepasterizavus, gali būti labai pavojingas vartotojų sveikatai.

Esame pasiruošę konsultuoti visus ūkininkus ar gamintojus, kurie norėtų sužinoti ne tik apie būtinuosius reikalavimus, tačiau ir gauti praktinių patarimų, kaip reikia užtikrinti maisto saugą ir apsaugoti vartotojų sveikatą“, – sako VMVT atstovė Gintarė Jatkevičienė.

Mažais kiekiais gaminantiems ir tiekiantiems gyvūninio maisto produktus tiesiogiai galutiniams vartotojams VMVT taiko paprastesnius reikalavimus. Todėl jei gaminamos ir tiekiamos į rinką žalio pieno ir pieno produkcijos kiekiai neviršija 1500 kg per parą, įgyvendinę nesudėtingus reikalavimus ūkininkai gali tapti vietinei rinkai mažais kiekiais gaminančiu ir tiekiančiu gyvūninį maistą tiekėju. Visi ketinantys užsiimti maisto gamyba mažais kiekiais informaciją apie būtinus įgyvendinti reikalavimus gali  gauti VMVT.

Šiuo metu Lietuvoje įvairius maisto produktus bei patiekalus nedideliais kiekiais gamina ir tiekia vartotojams daugiau kaip 1500 gamintojų, iš jų virš 250 smulkiųjų pieno gamintojų.

Turintys papildomų klausimų visuomet kreiptis VMVT telefonu 1879 ir pasikonsultuoti.

Žalias pienas yra pienas, kuris nebuvo pasterizuotas. Pasterizavimas yra procesas, kai žalias pienas kaitinamas iki labai aukštos temperatūros. Aukšta temperatūra naikina bakterijas, kurios gali sukelti ligas. Žalias pienas sudaro idealią aplinką bakterijoms daugintis. Be pasterizavimo žaliame piene gali augti kenksmingos bakterijos ir tai gali kelti pavojų žmonėms, kurie jį geria.

Vartojant nepasterizuotą pieną galima užsikrėsti Campylobacter infekcija, salmonelioze, jersinioze, listerijoze, tuberkulioze, brucelioze, apsinuodyti stafikokų enterotoksinu, streptokokine infekcija, E. coli O157:H7, toksoplazmoze, gastroenteritu, meningitu, encefalitu.

VMVT inf.