Žaliojo kino festivalyje – filmas „Rusnės užkalbėti” (video)

Garnys. / Vytauto Jusio nuotr.Ekologinis projektas – Žaliasis kino festivalis, šią vasarą aplankęs dešimtį Lietuvos miestų, keliasi į internetinę erdvę. Šiais metais kino pasakojimų apie šalies gamtą aruodą praturtino aštuoni kino mėgėjų ir profesionalių režisierių sukurti darbai.

„Šilutės naujienos” pristato  Eglės Žemaitienės ir Vitalijos Lapinos filmą „Rusnės užkalbėti”.

Kino festivalis – režisieriui Petrui Abukevičiui atminti

„Režisieriaus Petro Abukevičiaus žaliasis kino festivalis” skatino kitomis akimis pasižiūrėti į stulbinančią mūsų krašto gamtą ir nebūtinai profesionaliai, gal kaip tik – įdomiu mėgėjišku rakursu – pasidalyti savo išgyvenimais su kitais stebėtojais.

Kūrybingoms žmonėms į kino kūrybos pasaulį duris atvėrė Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerijos ir Europos Sąjungos struktūrinių fondų remiamas projektas „Žalias kino garažas”. Jo metu sukurti dokumentiniai filmai: Tado Zuzevičiaus „Smaragdo šalis”, Eugenijaus Drobelio „Tetervins subilda“, Eglės Žemaitienės ir Vitalijos Lapinos „Rusnės užkalbėti“, Ramunės Rakauskaitės „Tarp žolių“, Dalios Rust „Ribinė zona“, Inesos Kurklietytės „Apie ką staugia vilkai“, „Gamtos dienos I“ ir „Gamtos dienos II“.

P.Abukevičius – lietuvių kino režisierius, operatorius, sukūręs apie 50 dokumentinių, mokslo populiarinimo filmų, iš jų 30 – gamtos tematika. Jo dėka visi pažinome meškutę Nidą.

1998-aisiais buvo įsteigta P.Abukevičiaus premija už geriausią gamtos tematikos filmą. O šią vasarą gimė jo vardo dokumentinių filmų festivalis, finansuojamas Europos Sąjungos regioninės plėtros fondo lėšomis.

„Režisieriaus Petro Abukevičiaus žaliasis kino festivalis“ suteikė platformą profesionalų ir mėgėjų naujausiems kūriniams – dokumentiniams filmams apie gamtą.

Darbų atrankai pasitarnavo Lietuvos nacionalinės televizijos laida „Gamtos kodas“ ir kino edukacijai, alternatyviai kino idėjų ir filmų sklaidai skirta svetainė „Kino garažas“, kurios lankytojai kas mėnesį rinko jiems labiausiai patikusius filmus.

Favoritams vertinimo komisija vėliau pasiūlė sukurti ilgesnius filmus.

Dokumentinio filmo „Rusnės užkalbėti” filmavimas truko daugiau kaip du mėnesius – tam buvo aukojami visi režisierių savaitgaliai. Vėliau iš 18 valandų filmuotos medžiagos buvo sumontuotas 25 minučių filmas.

VIDEO žiūrėkite čia

Rusnės užkalbėti (Incantataion of Rusne)

Režisierė Eglė Žemaitienė, Vitalija Lapina
Dokumentika / Lietuva / 2011
Originalo kalba: lietuvių

Filmas stebi Rusnės salos gyventojus, kurių gyvenimas persipynė su vandeniu – stichija, kuri įtraukia ir nepaleidžia. Jame – penki trumpi pasakojimai apie filmo herojus bei jų santykius su Rusnės gamta.

Filmo herojai: mokytoja, kuri kiekvienais metais kartu su mokiniais važiuoja dviračiais po Rusnės salą skaičiuoti gandrų. Senovinių laivų – kurėnų ir vytinių – meistras, gyvenantis senoje autentiškoje sodyboje ir vengiantis moderninti būstą. Sodybos šeimininkė, su šeima gyvenanti prie Pakalnės upės. Informatikas, kiekvienais metais pasineriantis į stintų žvejybą, leidėjas, kurio paskutiniai darbai gimė būtent ant Vorusnės krantų.

Šiuos žmones sieja viena bendra savybė – meilė rūsčiam, vėjų talžomam kraštui, jo gamtai ir istorijai. Garso takeliui, autoriams sutikus, buvo panaudotos Šilutės kultūros ir pramogų centro folkoro ansamblio „Verdainė“ įdainuotos pamario dainos bei pamario gyventojų – šišioniškių – tarme Vaidos Galinskienės įkalbėti tekstai.