Žuvę pėstieji – vis vyresni, atšvaitų nedėvintys senjorai

Išanalizavus eismo įvykius, VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) atnaujino žuvusio pėsčiojo Lietuvos valstybinės reikšmės keliuose paveikslą: tai 61 m. ir vyresnio amžiaus vyras be šviesą atspindinčių elementų, ėjęs neapšviestu užmiesčio keliu rudenį ar žiemą, tamsiu paros metu, penktadienį, nuo 18 iki 21 val. Šis žuvusio pėsčiojo paveikslas atnaujintas įvertinus 2018 – 2020 metų eismo įvykių duomenis.

Pasak LAKD vadovo Remigijaus Lipkevičiaus, pirmą kartą žuvusio pėsčiojo Lietuvos valstybinės reikšmės keliuose statistinis paveikslas buvo sudarytas ir paskelbtas 2018 m. Tuo metu buvo analizuoti ir vertinti eismo įvykiai 2013 – 2017 metais.

Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, per pastaruosius 2 metus fiksuojamas mažesnis žuvusių pėsčiųjų skaičius: 2019 m. sumažėjo 16,9 proc., palyginus su 2018 m., o 2020 m. – 13,6 proc., palyginus su 2019 m. Tačiau žuvusiam eismo įvykiuose pėsčiajam būdingi tie patys bruožai ir eismo įvykio aplinkybės. Pėstieji ir toliau išlieka pažeidžiamiausia eismo dalyvių grupė.

„Per 4 metus statistinio žuvusio pėsčiojo valstybinės reikšmės keliuose paveikslas iš esmės nepakito. 2020 m. net 31 proc. visų šiuose keliuose žuvusių pėsčiųjų sudarė 71 m. ir vyresnio amžiaus senjorai. Todėl norime paraginti artimuosius pasirūpinti savo vyresnio amžiaus tėvais ar seneliais, parūpinant jiems šviesą atspindinčias priemones“ , – sako R. Lipkevičius.

Pagal 2013 – 2017 metų eismo įvykių duomenis, tuomet žuvęs statistinis pėsčiasis dažniau buvo neblaivus. 2018 – 2020 metais žuvęs pėsčiasis dažniau buvo blaivus.

Rudens ir žiemos mėnesiai – išbandymas visiems eismo dalyviams: pėstiesiems dažniau tenka eiti tamsoje ar prieblandoje, dėl lietaus, sniego ir šalčio ilgėja automobilio stabdymo kelias, vairuotojui sunkiau pamatyti pėsčiąjį ir laiku sustabdyti. Taip pat tuo metu dėl kelkraščiuose susikaupusio sniego ir susiaurėjusių kelių pėstiesiems reikia būti ypač atidiems, eiti prieš eismą (kairiąja kelio puse), turėti šviečiantį žibintuvėlį ar atšvaitą, ar vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiomis juostomis. Svarbu atšvaitą prisisegti ar užsidėti taisyklingai, kad jis būtų gerai matomas.

Lietuvos kelių policijos duomenimis, 2020 m. visuose Lietuvos keliuose žuvo 51 pėstysis, 36 iš jų – tamsiuoju paros metu (71 proc. visų žuvusiųjų).