Žuvienės čempionato čiuptuvai 4 kartą apraizgė Šilutę (foto, video)

Komandos "Pasienio žuvys" piratai iš katilo traukė nuvirtus krapus. /  Simonos Pužaitės (silutesnaujienos.lt) nuotr.Žuvienių ir laužo dūmų kvapai šeštadienį Šilutės uosto lankytojus apvyniojo it kokie aštuonkojo čiuptuvai. 24 komandos iš visos Lietuvos varžėsi 4-ajame Žuvienės virimo čempionate. Kulinarinių gardėsių šventė buvo tikra puota skrandžiui, nes išvirta per 1000 litrų žuvienės.

Katilai kunkuliavo, virėjai šmaikštavo, kai kurie įtartiną kateterį sveikatai sustiprinti statė ar piratiškais monais užsiiminėjo.

Į bendrą komandų sriubą prieš rinkimus gausiai įsiliejo ir politiniai prieskoniai,  nutarę tautą pamaitinti ir pasireklamuoti.

Sriuboje – kritusios koli bakterijos

Šventės išskirtinumas – ne tik kulinariniai šedevrai, bet ir pozityvi atmosfera. „Viena atėjau ir maklinėju, bendrauju su žmonėmis“, – pasakojo Angelė, tik prieš metus atvykusi iš Vilniaus gyventi į Šilutę.

„Labai mums, senikėms, patinka šventė, labai“, – įspūdžiais dalijosi trys „Šilutės naujienų“ pakalbintos damos.

Juknaičių bendruomenė vaišino gardžiu patiekalu, supiltu į moliūgą, bei rūkytomis stintaitėmis. Bendruomenės vyr. kokė Irena Leščinskienė – nėgių ekspertė pranešė, kad spalio mėnesį jau galima žvejoti nėges.

Su sveikata susijusi Šilutės Hemodializių skyriaus ir Co komandos virta žuvienė. Jie vadovavosi šūkiu „Kas žuvienę mūs ragaus, tas ligų nepasigaus“.

Sveikatos tikslais kateterį jų palapinę lankantiems svečiams pastatė ir Šilutės rajono Seniūnų ir Co komanda.

Mokslininkų drabužiais pasipuošę ir kolbeles pasiėmę, žuvienę maišė „Šilutės vandenų“ komanda. Jie skelbimų lentoje išskirtinai šventės proga skelbė socialinę akciją – nemokamai pasiimk vandens ir šypseną bei ekstremaliam sportui nuomojo vandens bokštą. „Šilutės vandenų“ žuvienę paskanino kritusios koli bakterijos, vyr. laborantės žavesys bei skaidrus vamzdynų skambesys.

Vienas iš jauniausių kokų – „Šilutės būsto“ virėjas Marius Stankus. Kai „Šilutės naujienos“ norėjo ištirti jo žuvienės sudėtį, jis apgailestavo, kad sriubos nebeliko. Vietoj skystojo gardėsio buvo rūkomi karšiai.

Kaimynų šventė nedomina zuviene ziedas ant pirsto

Šių metų Žuvienės virimo čempionato kokai varžėsi dviejose kategorijose – žuvienės ir žuvies sriubos. Pasak renginio sumanytojo Marijaus Budraičio, pastebėta, kad anksčiau sriubos varžėsi nelygiavertėje kovoje.

Tikra tradicinė žuvienė negali turėti papildomų ingredientų, pavyzdžiui, grybų ar įmantrių prieskonių. Tokios modifikacijos ir interpretacijos žuvienės tema pakliuvo į žuvies sriubos kategoriją.

Du trečdaliai sriubų buvo išdalintos žiūrovams, o vienas dubenėlis su numeriu atiduotas komisijos verdiktui. 9 komisijos nariai, vadovaujami kraštiečio europarlamentaro Zigmanto Povilo Balčyčio, susirinkę štabu virtusiame laive, šaukštais ragavo kulinarinius šedevrus ir dėliojo balus.

M.Budraitis svarsto, jog ateityje komisiją sudarys tik įvertinti samčio riteriai – Žuvienės virimo čempionatų nugalėtojai. Šįsyk vienas iš narių buvo pernai metų nugalėtojas rusniškis Raimondas Plikšnys. Sriubų autentiškumą vertino etnokultūros žinovė Birutė Servienė.

Keista, kad į Šilutėje vykstantį čempionatą neatvyksta komandos iš kaimyninių miestų – Pagėgių, Klaipėdos, Palangos ar Neringos. Beveik pusė dalyvavusių komandų – iš Šilutės rajono, tačiau žuvienės katilus maišė ir viešviliečiai, ir elektrėniškiai. Šilalės, Kretingos ir Prienų savivaldybių komandos į šventę atvyko kartu su savo merais.

Nugalėtojui – šaukšto formos žiedas

Žuvies sriubos kategorijoje triumfavo Šilutės socialdemokratų komanda, vyr. koko pareigas patikėjusi Artūrui Skardžiui. Burokėliais ir grybais pagardinta sriuba buvo specialiai raudona, kad primintų partijos spalvą.

Antrąją vietą šioje kategorijoje laimėjo Salantų „Riebžuvės“, trečiąją – Šilutės restorano „Deims“ kolektyvas.

Komisija nutarė, kad geriausią tradicinę žuvienę išvirė partijos Tvarka ir teisingumas „Ereliai“, vadovaujami rusniškio Algio Svitkino. Antrieji liko Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokykla, tretieji – Vištytežerio „Sygos“.

Absoliutus čempionas – antrą kartą čempionate dalyvaujanti komanda iš Elektrėnų „Elektrinis ungurys“, vadovaujama vyr. koko Kazimiero Stasiulionio. Nugalėtojui įteiktas specialus medalis ir unikalus žiedas, savo forma primenantis šaukštą.

Pasipuošęs čempiono prijuoste ir apsigobęs čempiono vėliava K.Stasiulionis apibėgo aplink uostą.

„Elektrinio ungurio“ komanda pademonstravo aukščiausią meistriškumą, nes išvirė net 60 litrų žuvienės. Tai yra sudėtinga, nes sunku apskaičiuoti, kiek prieskonių reikia, kad žuvienė gautųsi labai skani.

Šventę šiemet puošė Šilutės meno mokyklos Dailės skyriaus mokinių sukurtos gipsinės skulptūros. Neatsiejama Žuvienės virimo čempionato dalis – Vygantas Stoškus su grupe „Karčema“. Kitu muzikiniu prieskoniu buvo grupė „Tabasco“ ir folkloro ansamblis „Verdainė“. Muzikantai gyvai akomponavo masiniam linijiniam šokiui, kurį šoko vyr. kokai su šokių klubo „Salūnas“ ir „Dakota“ šokėjomis.

Fotoreportažas

joomplu:7033

Galerija „Facebook”

facebook fotkes

Andriaus Sirtauto sukurtas filmukas iš šventės

Silutes naujienu LOGO