Žuvininkai skatinami investuoti į akvakultūrą

 

IMG-20191106-WA0000Susidomėjimas akvakultūra, viena pagrindinių žuvininkystės sektoriaus šakų Lietuvoje, nuolat auga. Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2014–2020 metų veiksmų programoje šiai sričiai skiriamas ypatingas dėmesys. Iki lapkričio 29 d. priimamos paraiškos pagal priemonę „Produktyvios investicijos į akvakultūrą“, o iki gruodžio 13 d. priimamos paraiškos pagal šią priemonę supaprastinta tvarka. Žuvininkai džiaugiasi, kad ši parama skatina investicijas į gamybą, leidžia plėsti bei modernizuoti veiklą.

Padeda pradėti verslą

Paraiškas kviečiamos teikti labai mažos, mažos ir vidutinės įmonės, užsiimančios arba siekiančios užsiimti akvakultūra. Taip siekiama skatinti investicijas į akvakultūros sektorių bei prisidėti prie akvakultūros įmonių, visų pirma labai mažų, mažų ir vidutinių, konkurencingumo ir gyvybingumo didinimo, įskaitant saugos ir darbo sąlygų gerinimą.

Didžiausia galima paramos projektui suma yra 200 tūkst. ir 50 tūkst. (supaprastinta tvarka) Eur. Projektui įgyvendinti suteikiamos paramos intensyvumas gali būti iki 50 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų.

„Ši žuvininkystės fondo priemonė skirta tiek tvenkiniuose, tiek recirkuliacinėse akvakultūros sistemose žuvis auginančioms įmonėms, tiek naujiems, dar tik ketinantiems pradėti veiklą akvakultūros sektoriuje pareiškėjams. Tai puiki galimybė veikiančioms akvakultūros įmonėms plėsti ir modernizuoti savo veiklą, o ketinančioms užsiimti akvakultūra – pradėti savo verslą, investuoti į reikalingą įrangą“, – sako Žemės ūkio ministerijos Žuvininkystės skyriaus vyriausioji specialistė Loreta Bražinskaitė.

Pasak uždarosios akcinės bendrovės „Blastera“ vadovo Egidijaus Dudėno, būtent pagal „Produktyvios investicijos į akvakultūrą“ priemonę gautas finansavimas leido pradėti naują verslą – įrengti afrikinių šamų auginimo fermą.

Modernizuos ir užaugins daugiau žuvies

Lietuvoje didžioji dalis žuvies prekybos tinkluose ar turguose yra atvežtinė, importinė arba atšildyta, o ne šviežia. Tačiau pastaruoju metu atsiranda vis daugiau vietinių ūkininkų ir gamintojų, kurie ryžtasi žuvį auginti Lietuvoje, savo ūkiuose.

Štai vienas tokių gamintojų Aurimas Aleksiejūnas pirmasis šalyje pradėjo auginti ir perdirbti tilapijas. Jis keičia neigiamą visuomenės nuomonę apie šią žuvį. Mat jo auginamos tilapijos smarkiai skiriasi nuo tilapijų, kurios į Lietuvą atvežamos iš Azijos. Verslininko A. Aleksiejūno tilapijų mailius į Lietuvą atvežamas tiesiai iš Olandijos, žuvys auga Prienų rajone naujai įrengtuose, specialiuose joms pastatytuose vandens rezervuaruose, kurie užtikrina švarų ir saugų augimo procesą.

„Tilapijas nusprendžiau auginti, nes tai balta žuvis, kurios šiuo metu neturime plataus pasirinkimo Lietuvoje. Prienų rajone užauginama be ašakų žuvis puikiai tinka vaikams ir pasižymi B, K vitaminų bei geležies, fosforo, mineralų gausa“, – žuvies išskirtinumą pabrėžė ūkininkas. Jis per metus užaugina iki 30 tūkst. kg žuvies. Ją parduoda tiesiogiai vartotojams, platintojams internetinės prekybos, firminėse parduotuvėse, o šiuo metu derasi su prekybos tinklais. „Mūsų produkciją jau įsitraukė internetinė maisto prekių parduotuvė. Gauta parama leis dar labiau modernizuoti veiklą, rekonstruoti pastatą, kuriame auginama žuvis, nusipirkti reikalingą įrangą ir plėsti siūlomos žuvies asortimentą“, – sako A. Aleksiejūnas.

ZUV