„Žvaigždutėje“ – vėtrungių paradas

1Darzelis Zvaigzdute vetrungiu paradasPamarys – unikalus Lietuvos kampelis, kuriame kiekvieno potvynio metu esame taip arti Nemuno ir Kuršių marių vandens galybės. Tad nenuostabu, kad mūsų kraštas turi gilias žvejybines tradicijas.

Šilutės lopšelyje-darželyje „Žvaigždutė“ stengiamės vaikus supažindinti ne tik su lietuvių tautos, bet ir su savo krašto kultūra, tradicijomis, menu. Kvietimas dalyvauti respublikiniame vaikų meno projekte „Vėtrungė vaikystės namams“ suintrigavo ir uždegė noru dar giliau pažvelgti į praeitį.

Šiame projekte dalyvavo visa 10-tos priešmokyklinės grupės bendruomenė. Pirmiausia pabandžiau sužinoti, kaip vaikai supranta žodį „vėtrungė“. Daugumai tai buvo negirdėtas ar pamirštas žodis, kurį interpretavo įvairiai: ringas, nežinomas maistas, veikėjas iš naujo kinuko ir dar kitaip. Paprašiau įsiklausyti į žodžio skambesį ir suradome du žodžius: „vėtra“ ir „rungiasi“. Taip išsiaiškinome, kad tai bus daiktas, kuris kovoja – rungiasi su smarkiu vėju. Nes vėtrungė – Pamario žvejų valčių puošmena bei atpažinimo ženklas, dar vadintas „karūna“, „vėluku“.2Darzelis Zvaigzdute vetrungiu paradas

Vaikai žiūrėjo vaizdines priemones, kuriose pavaizduotos vėtrungės ir rinkosi labiausiai patikusią. Nenuostabu, kad šiandieniniai miesto vaikai pirmumą atidavė vėtrungėms vaizduojančioms konkretų veikėją: raganą, drakoną, arklį ir kt., o tikrosios pamario vėtrungės, kuriose dominuoja namai, valtys, vėliavos jiems patiko, bet buvo nelabai įdomios – tik gražios.

Sukaupę patirtį apie kuriamą vaizdinį, kibome į darbą, ugdytiniai piešė, klijavo, spalvino ir kitaip kūrė asmeninę svajonių vėtrungę. Spalvingi darbai papuošė drabužinės langus, sienas, jomis grožėjomės net sustoję kieme. Džiaugėmės sulaukę tėvelių aktyvumo, kurie stengėsi jas pagaminti tvirtas ir atitinkančias namų dvasią. Vėtrungės, pagamintos namuose, dvelkia išbaigtumu, tėvelių geranoriškumu.

Vaikų meno projekto „Vėtrungė vaikystės namams“ baigiamasis renginys vyko darželio kieme. Sukurtos vėtrungės buvo smaigstomos į žemę, smėlio dėžę, jomis puošėme žaidimų įrengimus. Vėtrungėmis gėrėjosi kitų grupių vaikai, darželio darbuotojai, praeiviai. Darbeliai vaikams tapo brangūs, tad juos pasilikome prisiminimui.