„Tik dvi dienas – penktadienį ir šeštadienį – per visą savaitę stintų pagavome normaliai, o kitos dienos – tuščios“, – guodžiasi prie Rusnės upių įsitaisę žvejai, praleidę tuščiai naktį iš sekmadienio į pirmadienį.
Atvėsus orui ir taip menki stintų pulkai beveik nebeužsuka į Nemuną. Po keliasdešimt kilogramų sekmadienio naktį ištraukė tik Skirvytėje žvejojusios grandys.
Didesnė tėkmė atnešė šlamšto
Žvejybos įmonių asociacijos „Lampetra“ vadovė Sigita Jokubauskienė sako, kad prognozuoti tolimesnės stintmečio eigos neįmanoma. Visi tikisi, kad galbūt šią savaitę dar plūstels didesni stintų būriai, nes vanduo kyla, oras šiltėja. Bet kadangi visas šis pavasaris – nenuspėjamas, tad įprasti žvejybos požymiai, pagal kuriuos būtų galima numatyti stintmečio eigą, gali ir nepasitvirtinti. „Dabar žvejai nieko neplanuoja, tik klausia, ar neįmanoma paskambinti Aukščiausiajam – jis vienas gali žinoti, ar atplauks dar stintų“, – nelinksmus žvejų pokštus perpasakoja S.Jokubauskienė.
Pamario krašto upių vanduo pastarosiomis dienomis po truputį kyla. Šyšos vandens lygis pakilo 3 cm. Minija ties Lankupiais – 42 cm, tačiau iki stichinės ribos dar lieka apie 2,5 m.
Nemunas Panemunėje per parą pakilo net 71 cm ir dabar jo vandens lygis siekia 487 cm (stichinė riba čia – 560 cm). Ties Rusne Nemunas pakilo 27 cm ir dabar siekia 264 cm (stichinė riba čia 290 cm), Uostadvaryje pakilo 8 cm.
Aukštesnis vanduo ir didesnė srovė atnešė ne tiek žuvies, kiek šiukšlių. Pilnas Nemunas visokio šlamšto, kurį tėkmė sugriebė iš pakrančių ir užteršia tinklus. Žvejams tai – papildomos problemos.
Šeštadienį prikrovė pilną vilkiką
Šeštadienį į Nemuno deltą kaip tik po saulėtekio atriedėjo vilkikas su priekabomis – šaldikliais. Metas krauti dėžes su nakties laimikiu – šviežiomis stangriomis stintomis, žuvelėmis plėšrūnėmis, kurias naktį pakeliui į nerštavietes traukiamais tinklais sugaudė pamario žvejai.
10 valanda ryto, bet vienas traktorininkas, kurio pilnutėlė stintų priekaba nuo nakties stovi netoli Atmatos tilto, šalia automobilių stovėjimo aikštelės, vis dar gaudo saldų nuovargio sapną. Žmogus per naktį be poilsio, nes į jo traktorinę priekabą dešiniajame upės krante krovė naktinių valksmų laimikį čia žvejojančios bendrovės darbininkai. Priekaba – pilna, galinėje dalyje vyrai padarė užtvarą iš tuščių dėžių, kad tiesiai ant dugno supiltos žuvys neišsprūstų.
Su šiuo kupinu atviro gyvojo gėrio aruodu traktorininkas kelias valandas priešaušrio tyloj laukia vilkiko. Nenuostabu, kad saldžiai užmigo, kai saulutė patekėjo ir kabiną įšildė.
Pabudo, kai žvejų grandies vadas šaižiai sušvilpė. Pasuko į aikštelę, kur atvyko vilkikas su priekaba – šaldikliu, ir užvirė nelengvas darbas. Dėžes iškilnojo nemaža vyrų talka, o palaidas žuvis kastuvu ir kibiru išsėmė ir į dėžes supilstė du į priekabą užlipę darbininkai. Mosuojant įnagiais iš peties, tai truko apie porą valandų.
Visas krovinys čia buvo skubiai sveriamas, kol stintos šviežios, kol netyžta ir nešvinksta nuo saulės. Didmenininkai už kilogramą stintų dabar moka po 6 litus.
„Mums moka gerai, todėl ir nuotaika visų gera“, – sakė būrelis jaunų vyrų, ištempę į Atmatos krantą paskutinį šeštadienio ryto valksmą stintų. Jame buvo apie šimtas kilogramų žuvų. Įkliuvusias lytis, kad nesuplėšytų tinklo, vyrai išstumdė per plūdurais nužymėtą kraštą.
„Mūsų tinklai nauji, speciali žvejų apranga – taip pat, stengiamės dirbti saugiai ir laikomės gamtosaugos ir kitų taisyklių“, – sakė vyrai.
Stintos – vedlės jau praplaukė
Tokiu neblogu laimikiu žvejai pasidžiaugė tik šeštadienį. Sekmadienio naktį jie tuščiai traukė tinklus – stintos nebėjo.
Žvejybos specialistai, stebintys laimikio sudėtį, sako, kad įprastai stintmečio pradžioje į upes atplaukia patinukai – smulkios stintos. O kai pasirodo stambios stintos – pagrintinės neršiančios stintos – motinos, reiškia, kad stintmetis persirito į antrą pusę. Jos yra gausiausių stintų būrių vedlės, ir kai jos atplaukia, reiškia, kad, žvejų žodžiais tariant, stintmetis eina į uodegą…
Savaitgalį kaip tik ir praplaukė tokios gražios, didelės stintos. „Visa gamta šiemet išbalansuota, todėl visaip spėliojame: gal jau ir galas, o gal dar pliūptels tos stintos“, – vilties nepraranda žvejai, nes tikisi užsidirbti bent tiek, kiek į žvejybos vietas investavo.
Iš viso Pamario krašte stintų žvejybai aukcione vietas šiemet išsipirko 44 bendrovės ir dešimt fizinių asmenų. Bet aukcionas vyko vėlai, todėl, pasak S.Jokubauskienės, ne visos grandys spėjo iki stintmečio pradžios tinkamai paruošti žvejybos vietas, suderinti tinklų aukščius. Tai irgi blogina žvejybos rezultatus.
Rašyti atsakymą