ŽPV – viena dažniausių lytiniu keliu plintančių infekcijų, galinčių sukelti ne tik lytinių organų – gimdos kaklelio, makšties, vulvos ar išangės onkologines ligas, bet ir lyties organų karpas.
Pasak gydytojos ginekologės Dianos Žilovič, ŽPV sukeltų ligų sergamumo ir mirtingumo rodikliai koreliuoja su vakcinacijos apimtimis ir prevencinėmis programomis. Šalyse, kuriose taikomos abi priemonės, šių ligų bei mirčių gerokai mažiau. ŽPV sukeltų onkologinių ligų galima išvengti. Skandinavijos šalyse gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa pradėta vykdyti prieš 50 metų ir dalyvavimas joje viršija 80 proc. Rezultatai iškalbingi: Suomijoje mirtingumas nuo gimdos kaklelio vėžio siekia tik 2,3 mirties atvejų 100 tūkst. gyventojų, kai Lietuvoje 13,4.
Siekiant mažinti sergamumą ŽPV sukeltu vėžiu tiek moterims, tiek vyrams, būtina užtikrinti ne tik prevencinių programų efektyvumą, bet ir pakankamą skiepijimų apimtį – 80-90 proc. 11-18 m. gyventojų grupėje. Tačiau Lietuvoje tik apie 50 proc. mergaičių ir 10 proc. berniukų yra paskiepyti nuo ŽPV. Pernai bent viena vakcinos doze buvo paskiepyta tik apie 60 proc. 11 metų vaikų – ženkliai mažiau nei reikalinga.
Vakcinaciją lydi mitai
Visuomenėje sklando mitai, kurie trukdo žmonėms priimti informuotus sprendimus dėl savo sveikatos. Vienas labiausiai paplitusių – baimė, kad skiepai nuo ŽPV gali neigiamai paveikti vaisingumą. „ŽPV vakcina nepaveikia nei vyrų, nei moterų vaisingumo. Priešingai, pati infekcija gali padidinti nevaisingumo riziką vyrams, tad tėvai turėtų būti suinteresuoti paskiepyti ne tik dukras, bet ir sūnus“, – aiškina D. Žilovič.
Kitas mitas, kad vakcinacija veiksminga tik jauname amžiuje ir po pirmų lytinių santykių ji tampa nenaudinga. Tai netiesa. Optimalus laikas skiepytis yra iki pirmų lytinių santykių, tačiau vakcinos efektyvumas išlieka ir vėliau. Tyrimai rodo vakcinos efektyvumą iki 45 metų, kai kada ir vyresnėms moterims. Svarbu, kad net jei gyvenama su tuo pačiu partneriu, ŽPV infekcijos tikimybė išlieka. Juo labiau, kad vyresniame amžiuje infekcija labiau linkusi sukelti ikivėžinius ir vėžinius susirgimus.
ŽPV vakcinacija taip pat nėra gimdos kaklelio vėžio prevencinės programos pakaitalas – net ir pasiskiepijus moterys privalo reguliariai pasitikrinti: 25-34 m. – kartą per 3 metus, 35-59 m. – kartą per 5 metus.
Šiuo metu vakcinos nuo ŽPV yra tiriamos jau 15 metų. Įrodyta, kad jų apsauga nuo tam tikrų aukštos rizikos ŽPV tipų sukeliamų ligų gali siekti 100 proc.
Trūksta žinių
Pacientų požiūris į ŽPV vakcinaciją įvairus: vieni džiaugiasi galimybe pasiskiepyti, kiti vis dar turi dvejonių.
„Reakcijų apie vakcinacijos galimybes būna įvairių. Dažniausiai moterys džiaugiasi, kad dar gali pasiskiepyti, o tėvai vertina galimybę nemokamai paskiepyti vaikus ir taip juos apsaugoti nuo dažniausių ŽPV tipų sukeliamų ligų. Visgi dar ne visos moterys yra girdėjusios apie ŽPV ir apie vakciną, o informacijos trūkumas neleidžia priimti informuoto sprendimo“, – sako ginekologė.
Jos teigimu, svarbu gauti koncertuotą ir aiškią informaciją norint apsispręsti ne tik dėl savo vaikų vakcinacijos bet ir galimybės pasiskiepyti patiems. Žmonės vis dažniau pasitiki mokslu ir medikų nuomone, tad norisi tikėti, kad ir nepagrįstų baimių bei tikėjimo mitais su laiku mažės.
BNS inf.
Rašyti atsakymą