Apleistam nekilnojamajam turtui bei atsinaujinančios energetikos statiniams – didžiausi mokesčiai

Visi verslo žmonės ir nekilnojamojo, gerai prižiūrimo ir išlaikomo komercinės paskirties turto savininkai gali būti ramūs: Šilutės savivaldybės administracija ir rajono politikai parengė 2021 m. nekilnojamojo turto mokesčio tarifus, kurie niekuo nesiskirs nuo šių metų tarifų.
Tokių apleistų griuvenų Šilutėje apstu. Jų savininkai turėtų susirūpinti, nes mokės didžiausius nekilnojamojo turto mokesčius.

Mokėsime mažiausiu tarifu

Sprendime, kuris parengtas svarstyti politikams, teigiama, kad bus nustatyti tokie nekilnojamojo turto mokesčio tarifai:

– 0,5 procento nekilnojamojo turto mokesčio mokestinės vertės nekilnojamajam turtui;
– 3 procentų nekilnojamojo turto mokesčio vertės nekilnojamajam turtui, kuris yra naudojamas ne pagal paskirtį arba yra apleistas ir nenaudojamas;

– 3 procentų nekilnojamojo turto mokestinės vertės kitos paskirties statiniams (atsinaujinančios energijos (vėjo, saulės ir kt.) jėgainės);

Be to, sprendimo projekte yra nurodoma patvirtinti nekilnojamojo turto, kuriam taikomas 3 proc. nekilnojamojo turto mokesčio tarifas sąrašo sudarymo aprašas.

2020 metais tokiame sąraše buvo įrašyti 25 pastatai ir patalpos. Komitetų posėdžiuose politikus domino ar tokio turto savininkai sumoka mokesčius pagal nustatytą 3 proc. tarifą.

Pasak Savivaldybės administracijos direktoriaus Virgilijaus Pozingio, Taryba tik nustato tarifo dydį, o mokesčių surinkimą administruoja Valstybinė mokesčių inspekcija. Tikėtina, kad ši institucija sugeba surinkti mokesčius.

Projekto rengėja Dorita Mongirdaitė, Biudžeto ir finansų skyriaus vedėja, politikams, kurie domėjosi nekilnojamo turto mokesčiu, pasakojo, kad šis mokestis yra vienas iš Savivaldybės biudžeto pajamų šaltinių. Todėl patvirtinus mokesčio tarifą, tikimasi užtikrintai surinkti pajamas į biudžetą. Apie 50 proc. nekilnojamojo turto mokesčio į Savivaldybės biudžetą sumoka Šilutės rajono fiziniai ir juridiniai asmenys, ir apie 50 proc. mokesčio sumos patenka iš kitų savivaldybių fizinių ir juridinių asmenų, turinčių nekilnojamojo turto mūsų Savivaldybės teritorijoje.

Ar netrukdysime ūkininkams?

Teritorijų ir kaimo reikalų komiteto narys, liberalas Audrius Endzinas klausė, ar padidintas tarifas už saulės ir vėjo energijos jėgainių nekilnojamą turtą nesutrukdys tokių jėgainių statybą krašto ūkininkams. Pasak A. Endzino, Valstybės įstatymai statyti tokias jėgaines vis liberalėja. Gali būti, kad ūkininkai statys tokias jėgaines ne tik savo ūkių poreikiams, bet ir elektros energijos prekybai. Todėl A. Endzinui šis sprendimo projektas dar nėra visiškai aiškus. Jis klausė, ar negalėtų šis sprendimo projektas būti svarstomas šiek tiek vėliau.

Pasak V. Pozingio, tokių ūkininkų ar verslininkų, kurie turi saulės ar vėjo jėgaines, kurios būtų skirtos ne tik savo, bet ir komerciniams tikslams, Šilutės savivaldybėje dar nėra. O kai jų bus, tuomet bus galima vėl susėsti ir spręsti.

D. Mongirdaitės teigimu, sprendimo projekto šiuo metu atidėti negalima, nes 2021 m tarifai turi būti patvirtinti iki liepos 1 dienos. Kitu atveju, jeigu Savivaldybės taryba iki liepos 1 d. tarifų nenustatytų, Savivaldybės teritorijoje visam nekilnojamajam turtui būtų taikomas minimalus – 0,5 procento mokesčio tarifas.

Sigitas Grinčinaitis
Komercijos direktorius, korespondentas