Dažniausiai pasitaikančios problemos išeinant iš darbo

Išėjimas iš darbo gali tapti emociškai sudėtingu procesu. Tenka atsisveikinti su įprastu režimu ir kolegomis, keisti aplinką bei priimti naujus, dar tik laukiančius iššūkius. Be jokios abejonės, skirtingi žmonės iš darbo išeina dėl labai įvairių priežasčių. Taigi, natūralu, jog nemaža jų dalis susiduria ir su nevienodomis problemomis. Kai kuriems tai gali būti paprasta pokyčių baimė, o štai kitiems pasitaiko sudėtingesnių situacijų, pavyzdžiui, neišmokėtas darbo užmokestis. Kita vertus, panašių problemų nutinka gerokai daugiau. Visgi, šį kartą aptarsime 4 pagrindines ir pasitaikančias bene dažniausiai.  

Neišmokėtas darbo užmokestis

Su neišmokėtu darbo užmokesčiu dažnai susiduriama labai įvairiomis aplinkybėmis. Neretai panašios problemos yra pastebimos jau po pirmojo įsidarbinimo mėnesio. Kita vertus, kartais nutinka ir taip, jog ilgą laiką atrodo, kad pasirinktoje darbovietėje viskas iš tiesų atitinka turimus poreikius. Draugiški kolegos, tinkamas atlyginimas bei puikus vadovas – tikrai nemaži privalumai, kuriais džiaugtųsi bene kiekvienas. Visgi, atsitinka ir taip, jog viskas pasikeičia iškart po to, kai būna paduodamas prašymas išeiti iš darbo. Tuomet, prieš tai iš pažiūros malonus vadovas dėl tam tikrų priežasčių atlyginimo sumokėti nebesutinka. Bet kokiu atveju, nepaisant situacijos aplinkybių, reikia imtis veiksmų. Jeigu gražiuoju susitarti nepavyksta, derėtų kreiptis į skolų išieškojimo įmonę. Visgi, čia labai svarbu nelaukti per ilgai – kitu atveju, procesas gali itin užsitęsti bei išvarginti. Dažniausiai tokias paslaugas teikiančios įmonės padeda labai įvairiomis aplinkybėmis, pavyzdžiui, kai darbdavys bankrutuoja arba skola jau yra perduota antstoliui. Tačiau, kreiptis galite ir tuomet, kai yra paprasčiausiai vėluojama sumokėti Jums priklausančius pinigus. Be jokios abejonės, tikriausiai prireiks įvairių įrodymų, tarkime, darbo sutarties, teismo ar darbo ginčų komisijos sprendimo. Visgi, svarbiausia nelaukti per ilgai bei kovoti dėl to, kas išties priklauso Jums.

Dokumentų nepriėmimas arba nepasirašymas

Kartais pasitaiko ir tokių situacijų, kai darbuotojas pateikia prašymą išeiti, tačiau darbdavys atsisako jį priimti arba paprasčiausiai piktybiškai nepasirašo. Tuomet kyla nemažai nerimo – kaip reikėtų įrodyti, jog toks dokumentas iš tikrųjų buvo perduotas vadovui? Geriausia, kad pastarąjį persiųstumėte elektroniniu paštu arba registruotu laišku. Taipogi, reikėtų nepamiršti, jog darbuotojas turi teisę nutraukti tiek terminuotą, tiek neterminuotą darbo sutartį, tačiau tokį prašymą reikėtų pateikti kuo įmanoma anksčiau (įprastai pakanka 14-os dienų). Visgi, jeigu gražiuoju susitarti ir toliau nepavyksta, rekomenduojama kreiptis į darbo ginčų komisiją.

Neteisėtas atleidimas

Darbo santykių pabaiga gali būti labai įvairi. Kai kurie žmonės išeina savo noru, o štai kiti būna priversti tai padaryti. Be abejo, tokie nemalonumai nutinka dėl skirtingų priežasčių. Visgi, labai dažnai darbdaviai nenori mokėti kompensacijų, kurios priklauso atleidžiamam darbuotojui. Taigi, šis gali būti raginamas išeiti iš darbo savo noru. Tačiau, taipogi nutinka ir taip, jog asmuo būna atleidžiamas neteisėtai. Ką tai reiškia? Iš esmės, neteisėtu atleidimu laikomas toks procesas, kuomet darbdavys nesilaiko darbo kodekso reikalavimų. Tačiau, į šią sąvoką taip pat įeina teisinio pagrindo neturėjimas. Pavyzdžiui, kartais darbdaviai specialiai išgalvoja įvairius pažeidimus. Taigi, ką reikėtų daryti tokiu atveju? Be jokios abejonės, svarbu kuo greičiau kreiptis į darbo ginčų komisiją. Dauguma darbuotojų gali reikalauti ne tik to, jog atleidimas būtų pripažintas neteisėtu, tačiau taip pat ir kompensacijų, turtinės/neturtinės žalos ar net grąžinimo į darbą. Visgi, per ilgai delsti nereikėtų, todėl į darbo ginčų komisiją pravartu kreiptis kuo įmanoma greičiau.

Vertimas „išeiti“

Kai kurie darbuotojų atleidimai vyksta neteisėtai. Kita vertus, kaip jau buvo minėta anksčiau, kartais asmuo būna spaudžiamas iš darbo išeiti „savo noru“. Visgi, svarbiausia nepulti pasirašinėti jokių popierių visko gerai neapgalvojus. Nepamirškite, jog galite derėtis ir tartis dėl įvairių Jus tenkinančių sąlygų bei kompensacijos. Kita vertus, jeigu iš darbo išeiti nenorite, mėginkite susitarti dėl pasilikimo. Visgi, jei darbdavys piktybiškai ignoruoja bet kokius prašymus, pareikškite, jog dokumentų nepasirašysite, o šis Jus gali atleisti savo noru, jeigu turi tam pagrindą. Taipogi, jei pergyvenate dėl įmanomų išeičių, visuomet pravartu pasitarti su teisininkais.

Bet kokiu atveju, prisiminkite, jog darbdavys negali priversti Jūsų išeiti iš darbo. Tačiau atsitinka įvairių situacijų, todėl rinkti įrodymus verta pradėti kuo anksčiau. Pavyzdžiui, tai gali būti susirašinėjimų ir pokalbių įrašai. Visgi, jeigu sulaukiate stipraus spaudimo išeiti, perspėkite darbdavį, jog pasitarsite su advokatais arba paskambinsite į darbo inspekciją. Tai gali nemenkai pakeisti šio požiūrį į situaciją. Kita vertus, jeigu dokumentus vis dėlto pasirašėte, tačiau turite įrodymų, jog buvote priversti tai padaryti, galite kreiptis į darbo ginčų komisiją. Tokiu atveju, yra nemenka galimybė, kad atleidimas bus pripažintas neteisėtu, o Jūs sulauksite kompensacijos. Tačiau, kaip jau buvo minėta, įvairius įrodymus svarbu pradėti rinkti kuo įmanoma anksčiau.