Energetikos dienai ruošiamas naudingos informacijos srautas

energetikos dienaViena pirmųjų Lietuvoje europinį Merų paktą pasirašiusi Šilutės rajono savivaldybė gegužės 16-17 d. gyventojams pristatys esmines šio pakto idėjas ir pakvies į Energetikos dienai skirtus renginius, apie kuriuos jau praėjusią savaitę rajono žiniasklaidą informavo vicemeras Vaidas Pavilonis ir administracijos direktoriaus pavaduotojas Raimundas Ambrozaitis.

Mato nemažai perspektyvų

Prieš ketverius metus V.Pozingio pasirašytas europinis Merų paktas įpareigojo įvykdyti Europos Sąjungos nustatytą tikslą – iki 2020 m., didinant energijos vartojimo efektyvumą ir atsinaujinančios energijos išteklių naudojimą, sumažinti anglies dvideginio išlakas 20 proc. Šiam tikslui pasiekti savivaldybė Tarybos sprendimu yra numačiusi tvarios energijos veiksmų planą, kuris po truputį jau yra vykdomas.

 Svarbiausiu pasiekimu gamtą ir žmonių sveikatą tausojančios politikos vykdyme vicemeras laiko centralizuotai tiekiamos šilumos gaminimą naudojant nuolat atsinaujinantį biokurą. Iki šių metų pabaigos centrinėje miesto katilinėje planuojama pastatyti dar vieną biokuro katilą – tai leis visiškai atsisakyti mazuto.

Oro užterštumo mažinimui turi įtakos ir tvarkomi bei po truputį plečiami dviračių takai, leidžiantys miestiečiams rinktis vien žmogaus fizine jėga varomas susisiekimo priemones. Rajone sparčiai kuriami atsinaujinančios energetikos – vėjo jėgainių – parkai.

Vicemeras sakė, kad rajono Taryba jau yra patvirtinusi sprendimą mieste įrengti dvi elektromobilių akumuliatorių įkrovimo aikšteles. Kol kas neaišku, kas jomis naudosis, tačiau politikai į ateitį žvelgia optimistiškai ir tiki, kad nepigius elektra varomus automobilius pirmieji galbūt įsigys verslininkai.

Nors Šilutėje alternatyvią šildymo sistemą – saulės energiją naudojančius kolektorius – turi vos vienas gyvenamasis namas, pasak R.Ambrozaičio, svarstymų ir planų saulės ir žemės gelmių energiją panaudoti kuo efektyviau, pasigirsta vis dažniau.

Jis pabrėžė, kad prie tvarios energijos veiksmų plano yra priskiriama ir daugiabučių namų renovacija. Savivaldybė, žengdama šia kryptimi, rodo pavyzdį šiltindama mokyklas ir kitas biudžetines įstaigas. Bet daugiabučių renovacija kol kas beveik nevyksta.

Rajono žmonės jau ne vienerius metus skatinami rūšiuoti šiukšles, tačiau didelės pažangos nepastebima. V.Pavilonis svarstė, kad mokestines žirkles šiukšles rūšiuojantiems ir to nedarantiems reikėtų dar labiau padidinti. Galbūt tada gyventojams atsirastų noras šiukšles rūšiuoti, taupant ir savo pinigus.  Politikai svarstė, kad visos viltys dabar dedamos į vaikus – jie turėtų užaugti į labiau ekologiškai išprususią kartą.

Gaus daug naudingos informacijos

Administracijos direktoriaus pavaduotojas R.Ambrozaitis pažymėjo, kad susitikimų su gyventojais metu juntamas jų susidomėjimas alternatyvios energijos taikymo galimybėmis, tačiau nedaugelis žino, ką daryti, nuo ko pradėti, kokiomis lengvatomis vykdant daugiabučių renovaciją galima naudotis.

Visa tai bus pasakojama gegužės 17 d. didžiojoje savivaldybės salėje vyksiančių renginių metu. Gyventojai galės daugiau sužinoti apie rajone jau įgyvendintus ir dar tik planuojamus energetinius projektus, pagrindines šilumos vartojimo problemas, žemės gelmių, saulės ir oro energijos panaudojimą pastatų šildymui.

Tą dieną meras V.Pozingis su Nacionaline pasyvaus namo asociacija pasirašys bendradarbiavimo sutartį. Šios organizacijos atstovas plačiau papasakos, kas tai yra pasyvus namas (tai toks namas, kurio energijos poreikis yra itin mažas) ir kokios tokių namų statybos galimybės ir perspektyvos.