Gimnazistai pagerbė H.Šojų

sojaus gimtadienis gimnazistai1845 metų balandžio 1-ąją dieną gimė Šilokarčemos dvaro savininkas, Šilutės mecenatas Hugo Šojus (Hugo Scheu).

166-ojo gimtadienio išvakarėse garbųjį mūsų žemietį pagerbė Šilutės pirmosios gimnazijos mokiniai ir mokytojai. Jie, dirbantys ir besimokantys gimnazijoje, kuri stovi ant H.Šojaus dovanotos žemės, tvarkė kapinaites, kur palaidotas H.Šojus, uždegė žvakeles, prisiminė jo nuopelnus Šilutei ir Lietuvos kultūrai.

H.Šojus Šilutės krašto kultūros bei visuomenės veikėjas, Šilutės miesto mecenatas, lietuvininkų tautosakos rinkėjas ir leidėjas, pirmojo muziejaus Klaipėdos krašte įkūrėjas.

Savo kultūrine ir visuomenine veikla Hugo Šojus nusipelnė viso Šilutės miestelio gerovės. Daugelį savo žemės sklypų H.Šojus padovanojo miestui. Ant jam priklausiusios žemės dabar stovi Šilutės pirmoji gimnazija (tuometinė Herderio gimnazija, įkurta 1918m.), Šilutės gaisrinė (1897 m.), Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčia (1926m.), Šilutės ligoninė ir kiti pastatai, tebežaliuoja jo pasodintas parkas.
sojaus gimtadienis gimnazistai grebia
1922 m. už visuomeninį darbą ir lietuvių kultūros, lietuvių kalbos ir papročių saugojimą Hugo Šojui suteiktas Karaliaučiaus universiteto garbės daktaro laipsnis.

Šiais metais artėjant balandžio 1-ajai dienai, Šilutės pirmoji gimnazija paminėjo Hugo Šojaus 166-ąsias gimimo metines.
Pro H.Šojaus kapą kasdien praeina daugybė žmonių, bet turbūt nė vienam iš jų nekilo mintis pagerbti H.Šojų sutvarkant jo kapavietę ar uždegant žvakutę.

Šis garbingas darbas buvo patikėtas jauniausiems mokyklos mokiniams – pirmokams. 1a klasė puikiai susitvarkė su užduotimi.
Pirmokai čiupo pirštines, šiukšlių maišus, grėblius ir išėjo tvarkyti Hugo Šojaus kapavietės, esančios netoli mokyklos. Mokiniai grėbė lapus, surinko prikritusias medžių šakas, praeivių primėtytas šiukšles – sutvarkė didžiulį senųjų kapinių plotą.

Penktadienį trys merginos iš 1a klasės visai mokyklai per mokyklos radijo laidą pasakojo apie Hugo Šojų: kas jis toks buvo, jo nuopelnus ir kodėl mes Jį prisimename. Vėliau mokiniai su etikos mokytoja nuėjo prie H.Šojaus kapo, pamerkė gėlių, uždegė atminimo žvakutes ir sustoję ratu, susikibę už rankų tylos minute pagerbė Hugo Šojų ir jo artimuosius.