Dvarininko gimimo dieną susirinkę prie jo kapo, rajono savivaldybės atstovai, kultūros darbuotojai, miestelėnai, Pirmosios gimnazijos mokiniai prisiminė ir pagerbė šią iškilią krašto asmenybę.
H. Šojus yra pasakęs: „Likimas man buvo palankus, suteikęs geležinę sveikatą bei nenuilstančią jėgą darbui”. Susirinkusieji buvo pakviesti pamąstyti, ko mums palinkėtų pats dvarininkas, jei matytų dabartinę Šilutę, jos gražiuosius pokyčius, o gal ir trūkumus. Pasisakė Šilutės r. savivaldybės vicemeras Edvardas Jurjonas, seniūnas Raimondas Steponkus, Šilutės ligoninės vadovas Algis Starkus, Pirmosios gimnazijos direktorė Laima Spirgienė, kunigas Remigijus Šemeklis, muziejaus direktorė Indrė Skablauskaitė.
H. Šojus labai mėgo beržus. Už padovanotas žemes ligoninei, mokyklai, bažnyčiai prie dvarininko amžinojo poilsio vietos buvo pasodinti trys berželiai. Renginį vedė Pirmosios gimnazijos mokiniai, muzikinius kūrinius atliko Šilutės rajono vokiečių kilmės gyventojų bendrijos choras ,,Heide“ (vad. V. Matulis).
Vakare vyko renginys ,,Laiko skliautuose“. Agnė Avižienė pristatė pranešimą ,,H. Šojaus 90-ojo gimtadienio šventė“. Muziejuje saugomas dokumentas – dienoraštis, kuriame jis apžvelgia savo 90-ojo gimtadienio šventę. Dokumente gausu istorinių faktų, asmenybių, bei to meto viešojo gyvenimo detalių. Pranešime atskleisti įdomūs šios šventės momentai, pavyzdžiui, meniu: sultinys ir bandelės su ančiuviais, gražus, didelis starkis, troškintas vyno padaže, kalakutas su įdaru ir šviežiomis salotomis, slyvų pudingas ir kt. Dalį šių patiekalų buvo galima paragauti renginio pabaigoje.
Kauno styginių kvartetas pristatė klasikinės muzikos programą, skambėjo W. A. Mozarto, J. S. Bacho, J. Naujalio, J. Brahmso, F. Latėno ir kt. kūriniai. Skambiais garsais svečius sutiko Šilutės pučiamųjų instrumentų ansamblis ,,Pamario Brass“ (vad. G. Raila).
H. Šojus, kaip ir visa jo šeima, labai mėgo keliauti, o populiariausios kelionių kryptys buvo Vokietija, Šveicarija, Italija. 1904 m. H. Šojus su dukra Elena lankėsi Egipte, o 1908 m. jauniausias dvarininko sūnus Arnoldas Hugo pasiekė tolimąjį Paragvajų.
Balandžio 2 d. buvo skirta kelionių prisiminimams. Multimedijos menininkas Augustinas Našlėnas, dainininkė Emilija Lendraitytė–Timinskė ir multiinstrumentalistas Deividas Timinskas – GYVOS ŠVENTOVĖS pakvietė lankytojus į unikalų koncertą / vidinę kelionę, kuri leido naujai patirti Kuršių nerijos gamtos garsus, išgyventi stichijų šėlsmą ir dvasia nusikelti pas tolimus protėvius.
Balandžio 3 d. vyko ypatingas šeimų vakaras muziejuje ,,Dvaro istorijos mažiesiems“. Kartu su Vinetu kaimo edukatorėmis Jurgita ir Emilija, dalyviai pasinėrė į kūrybos pasaulį ir gamino magiškąsias sapnų gaudykles. Buvo ir saldi kūrybinė veikla – skrybėlėtų sausainių dekoravimo dirbtuvės, kur vaikai nevaržomai reiškė savo fantaziją ant gardžių kepinių. Vėliau visi susibūrė į būgnų ratą, kurį vedė Vinetu kaimo edukatorius Deividas – ritmas ir gera nuotaika lydėjo visus. Vakarą vainikavo lietuvių kūrėjų trumpametražių animacinių filmų peržiūra, kurią pristatė ,,Lithuanian Shorts” agentūra.
Balandžio 4 d. Šilutės kamerinis dramos teatras pakvietė į spektaklį pagal H. Zudermano novelę „Jonas ir Erdmė“ (rež. A. Kėleris). Šis vakaras buvo skirtas H. Šojaus ir H. Zudermano draugystei.
Balandžio 5 d. šilutiškiai ir miesto svečiai pakviesti į unikalią magnolijų sodinimo akciją „48 pavasariai“, kuri simbolizavo 48 H. Šojaus pavasarius Šilutėje ir meilę gamtai. Akcijoje dalyvavo ne tik visuomenė, bet ir išskirtiniai atlikėjai. ,,Artyn“ teatro performansas „Medžių dvasios“ kvietė visus pajusti gamtos ir žmogaus ryšį, pasitelkiant teatrinius elementus, garso ir šviesos efektus. Šis pasirodymas – ne tik meno kūrinys, bet ir prisilietimas prie mūsų šaknų bei istorinės atminties. Neatskiriama renginio dalimi tapo Mažosios Lietuvos medžioklės ragų ansamblio „Kurtinys“ pasirodymas, o šiupinio degustacija leido pasimėgauti autentiška Mažosios Lietuvos virtuve ir pasidalinti šiluma su visais susirinkusiais.
Balandžio 6 d. Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčioje vyko pamaldos, kuriose buvo prisimenamas H. Šojus ir jo artimieji.
Visą savaitę H. Šojaus muziejus kvietė į teatralizuotas ekskursijas dvare ir mieste. Dvaro erdvės atgijo ir pasakojo savo istorijas. Teatralizuotos ekskursijos buvo tikra nuotykių ir emocijų kupina kelionė po praeitį. Ekskursija po senąją Šilokarčemą taip pat nebuvo eilinis pasivaikščiojimas – dalyvius lydėjo senieji pastatai ir gatvės, gyvi personažai, „atkeliavę“ iš praeities. Šilutės kamerinio dramos teatro aktoriai šiam pasivaikščiojimui suteikė ypatingo žavesio – jų įkūnyti veikėjai leido pajusti tarpukario Šilutės dvasią ir puklsą, išgirsti to meto istorijas. Visi ekskursijos dalyviai tarsi atsidūrė kitame laikmetyje – ten, kur klestėjo Šilokarčema ir virė gyvenimas.
Birželio 6 d. H. Šojaus muziejuje vyks konferencija „Mažosios Lietuvos dvarų paveldas: praeities ir dabarties dialogas“. Lektoriai pristatys pranešimus apie H. Šojaus veiklą ir dvarų kultūrą.
gruodžio 6 d. vyks kaukių balius „Šildančios ledo gėlės“.
Organizatorius: Šilutės Hugo Šojaus muziejus. Partneriai: Šilutės turizmo informacijos centras, Šilutės kamerinis dramos teatras, Šilutės kultūros centras ir kt. Rėmėjai: Šilutės rajono savivaldybė, AB „Šilutės baldai“.
Živilė GIRDŽIUTĖ, projektų, edukacijų ir parodų skyriaus vedėja
Rašyti atsakymą