Išduodant siuntimus pas gydytojus yra naujovių

Teritorinės ligonių kasos primena siuntimų pas gydytojus specialistus išdavimo naujoves: siuntimus išduoti gali ir kiti specialistai, daugėja atvejų, kai siuntimo nebereikia.

Naujovės taupys laiką

Vasarį pakeista siuntimų išdavimo tvarka mažins naštą šeimos gydytojams ir užtikrins sveikatos paslaugų tęstinumą. Dabar kai kuriais atvejais siuntimus konsultuotis pas specialistus gali išduoti ir bendrosios praktikos slaugytojas, išplėstinės praktikos slaugytojas arba akušeris. Taip pat siuntimus konsultacijoms, kai jos būtinos, gali išduoti ir skubiosios pagalbos skyriaus gydytojas arba su juo dirbantis slaugytojas gydytojo sprendimu. Ambulatorines paslaugas teikiančių gydytojų specialistų konsultacijoms siuntimą gali išduoti ir ligoninėje pacientą gydęs gydytojas ar slaugytojas gydytojo sprendimu.

Dėl siuntimo kreiptis į šeimos gydytoją nebereikia, kai gydytojas specialistas nustato, kad pacientui reikia ilgalaikio stebėjimo. Jis iš karto registruojamas ilgalaikiam stebėjimui toje pačioje gydymo įstaigoje arba jam išduodamas siuntimas, jei tokiam stebėjimui pasirenkama kita įstaiga.

Nuo liepos 1 d. įsigalios dar viena naujovė – siuntimas skubos tvarka. Jame bus nurodomos siuntimo skubos tvarka priežastys ir jų pagrindimas.

Kada siuntimo nereikia?

Be siuntimo visiems gyventojams – apdraustiems ir neapdraustiems – nemokamai teikiama būtinoji medicinos pagalba. Taip pat siuntimas neprivalomas, kai gydytojo nurodymu pacientas lankosi pas tą patį gydytoją specialistą dėl tos pačios priežasties pakartotinai. Be siuntimo galima kreiptis ir psichikos sveikatos priežiūros paslaugų bei pas gydytoją odontologą, dirbantį gydymo įstaigoje, prie kurios pacientas yra prisirašęs. Šeimos gydytojo siuntimo nereikia kreipiantis ambulatorinės antrinio lygio dermatovenerologo konsultacijos dėl visų dermatovenerologinių ligų.

Dar viena naujovė – siuntimo antrinio lygio konsultacijai nereikia, kai paciento greitojo atrankinio arba laboratorinio tyrimo dėl ŽIV atsakymas teigiamas. Šis pakeitimas taikomas tuomet, kai pacientas kreipiasi ambulatorinės antrinio lygio infekcinių ligų gydytojo konsultacijos, taip pat vidaus ligų, vaikų infekcinių ligų ir vaikų ligų gydytojo konsultacijos į universitetų, respublikos lygmens stacionarines paslaugas teikiančias gydymo įstaigas.

Siuntimai galioja 180 dienų, o siuntimas fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo konsultacijai – 60 dienų. Per siuntimo galiojimo laikotarpį pacientas turi užsiregistruoti sveikatos priežiūros paslaugoms gauti. Siunčiantis gydytojas turi informuoti, kokiose įstaigose teikiama reikiama konsultacija ir priminti, kad pacientas pats gali pasirinkti specialistą ir gydymo įstaigą.

Už specialisto konsultaciją mokėti nereikia, jei su siuntimu pacientas kreipiasi į mediką, dirbantį gydymo įstaigoje, sudariusioje sutartį su TLK dėl šių paslaugų apmokėjimo.